Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Osiągnięcia w CV – jak o nich odpowiednio napisać?

Poszukiwania pracy nierozerwalnie wiążą się z jednym – musimy przygotować dokumenty aplikacyjne. Jako że jest to najczęściej nasz pierwszy kontakt z rekruterem i na tej podstawie dostajemy zaproszenie do dalszych etapów rekrutacji, z całą pewnością warto zrobić to jak najlepiej. Zdarza się, że rozsyłamy nasze CV i nie dostajemy w ogóle odpowiedzi. Przyjrzyjmy się więc naszym dokumentom – czy zawarliśmy w nich wszystkie informacje istotne dla pracodawcy? Czy pokazaliśmy, dlaczego warto nas zatrudnić? Jak opisaliśmy nasze osiągnięcia w CV? Dzięki analizie może okazać się, że wystarczy kilka drobnych poprawek, aby potencjalny pracodawca zauważył naszą kandydaturę. 

Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne

Kiedy szukanie pracy się przeciąga, może być to bardzo demotywujące – wydaje nam się, że wszystko zrobiliśmy, jak należy. Stworzyliśmy list motywacyjny i CV, wysłaliśmy je w odpowiedzi na oferty, które nas zainteresowały i… nic, cisza. Wydawać się może, że dla rekruterów jesteśmy niewidzialni.

W takiej sytuacji zdecydowanie warto przyjrzeć się swoim dokumentom aplikacyjnym. Być może nie zawarliśmy w nich wszystkich potrzebnych informacji albo zrobiliśmy to w sposób, który właściwie nic o nas nie mówi? Być może nie dopasowaliśmy CV do ogłoszenia o pracę? A może skorzystaliśmy ze wzoru, a nasza praca polegała na klikaniu kopiuj-wklej? To wszystko może sprawić, że nasze CV przepadnie w gąszczu innych.

Dlatego też tak ważne są dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne. Nierzadko wychodzimy z założenia, że najważniejszym etapem rekrutacji jest rozmowa rekrutacyjna. Jednak zanim zostaniemy na nią zaproszeni, wysyłamy nasze CV, w związku z tym nie należy tego ignorować. Na ich podstawie rekruter zdecyduje o tym, czy zaprosi nas dalej. 

CV idealne

Trudno stworzyć CV idealne, które będzie odpowiadało potrzebom wszystkich rekruterów. Zawsze czegoś może być za mało lub za dużo. Jednak warto postarać się o stworzenie dokumentu jak najlepszego. 

Nie musimy wypisywać wszystkich danych osobowych, które przychodzą nam do głowy – najważniejsze jest imię i nazwisko, dane do kontaktu, ewentualnie adres. Stan cywilny, miejsce i data urodzenia – to wszystko tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce. 

Pomocny może być krótko opisany cel zawodowy – do czego zawodowo dążymy i co robimy, aby ten cel osiągnąć.

Nie opisujmy całej naszej ścieżki edukacji. Dla rekrutera nie jest istotne, do jakiej szkoły podstawowej chodziliśmy. Najważniejsze są ostatnie etapy lub te związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. 

Przedstawmy nasze doświadczenie zawodowe dokładnie – nie tylko napiszmy, gdzie pracowaliśmy i w jakim czasie. Ważne jest również to, co robiliśmy i jakie były nasze osiągnięcia na danym stanowisku.

Piszmy nie tylko o naszych twardych, specjalistycznych kompetencjach – podkreślmy także umiejętności miękkie, które są coraz ważniejsze w wielu zawodach. Opowiedzmy także o swoim hobby – ono także może o nas wiele powiedzieć rekruterowi.

Do CV warto wpisać również fakt uczestnictwa w szkoleniach i kursach, które mogą być przydatne w wykonywaniu obowiązków na stanowisku, na które aplikujemy. 

Przede wszystkim – dopasuj swoje CV do odbiorcy. Jak to zrobić? Dokładnie przestudiuj ogłoszenie o pracę i to na jego podstawie stwórz swoje dokumenty. Mów o tych umiejętnościach, które posiadasz i których wymaga potencjalny pracodawca, skup się na opisaniu głębiej tego doświadczenia zawodowego, które jest najbardziej związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, dopasuj swój cel zawodowy.

Jak opisać osiągnięcia w CV?

Problemem może okazać się opisanie osiągnięć w CV. Nawet kiedy mamy ich świadomość, może nam się wydawać, że wspomnienie o nich może być odebrane jako chwalenie się. Jednak nadmierna skromność w przypadku poszukiwań pracy wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego też osiągnięcia w CV z pewnością możemy uznać za istotne!

W którym miejscu zawrzeć informacje o osiągnięciach? Mamy kilka możliwości. 

Jeśli umieszczamy w naszym dokumencie cel zawodowy, już w tym miejscu możemy powiedzieć o naszych osiągnięciach. Pamiętajmy jednak, że ta część CV powinna być krótka i konkretna. Wybierzmy więc jedno konkretne osiągnięcie, które jest ważne w kontekście dążenia do naszego celu.

„Typowym” miejscem do opisania osiągnięć jest część doświadczenia zawodowego – nie musimy ograniczać się do nazwy stanowiska, okresu zatrudnienia i obowiązków. W tym miejscu warto zawrzeć to, co uważamy za nasze największe osiągnięcie. 

Pamiętajmy jednak o tym, by były to konkretne osiągnięcia, najlepiej opisane za pomocą liczb. Na przykład zamiast napisać: „Tworzyłam artykuły na blog ekspercki”, co brzmi jak po prostu opis stanowiska, napiszmy: „Stworzyłam ponad 200 artykułów na blog ekspercki czytany przez 100 tysięcy użytkowników miesięcznie”. 

Jeśli dopiero wchodzimy na rynek pracy i nasze osiągnięcia związane są z edukacją, to właśnie w części poświęconej wykształceniu możemy o nich wspomnieć. 

Zdarza się, że pomijamy osiągnięcia w CV, jednak dla rekrutera mogą być one bardzo ważne. Warto więc podczas przygotowania dokumentów nie pomijać tych informacji, mogą one pomóc nam w otrzymaniu zaproszenia do kolejnego etapu rekrutacji.