Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rynek pracy w Polsce w 2022. Co nas czeka w nadchodzącym roku?

Po pandemicznym 2020 i 2021 roku sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować. Wiele osób zastanawia się więc, jak będzie wyglądać on w nadchodzącym 2022 roku. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące zmian w wynagrodzeniach, prognozowanej stopy bezrobocia i zawodach, które w przyszłym roku będą najbardziej poszukiwane.

Większe wynagrodzenie w 2022 roku

Rok 2022 przyniesie kolejną podwyżkę płacy minimalnej. Tym razem jej wzrost wyniesie 210 złotych i będzie wynosić 3010 złotych brutto, czyli 2210 netto. Podobnie będzie z minimalną stawką godzinową, która od stycznia 2022 roku wyniesie 19,70 brutto, co da 14,47 "na rękę". Podwyżki te wpłyną również na średnią krajową. Dotychczas wynosiła ona 5852 złote brutto (4144,22 netto), a od przyszłego roku będzie to już 5922 złote brutto (4193,18 netto).

Czy w 2022 spadnie stopa bezrobocia?

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się obecnie na poziomie 5,8%. Jest to skutek zeszłorocznej pandemii koronawirusa, która w szczytowym momencie spowodowała, że odsetek ludzi bez pracy wyniósł nawet 6,5%. Przed pandemią stopa bezrobocia wahała się na poziomie 5-2,5,5%. Oznacza to, że rynek pracy w Polsce powoli wraca do stanu sprzed pandemii. Prognoza na rok 2022 sugeruje, że stopa bezrobocia może sięgnąć nawet progu 5%, lecz powrót do stanu 5,2% też będzie sukcesem. Na spadek bezrobocia wpływ będzie miała stabilizująca się sytuacja epidemiologiczna. Zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa wracają bowiem do pracy w pełnym wymiarze, czego efektem będzie ponownie zapotrzebowanie na nowych pracowników.

Czy absolwenci szkół wyższych również znajdą zatrudnienie?

Na oferty pracy nie będą mogli narzekać absolwenci studiów o kierunku informatycznym. Podobnie będzie z ludźmi, którzy kształcą się w kierunkach medycznych. Zatrudnienie znajdą także osoby, które studiują pedagogikę. Niestety, ale przy wielu innych kierunkach studiów prognozy na rok 2022 nie przewidują deficytu pracowników, przez co absolwenci szkół wyższych mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia.

W lepszej sytuacji są absolwenci techników i szkół zawodowych

Zapotrzebowanie na fachowców rośnie z każdym rokiem. Technika i szkoły zawodowe są mniej oblegane niż licea oraz szkoły wyższe więc deficyt ludzki sprawia, że w wielu technicznych branżach to sama praca szuka człowieka. W 2022 roku w bardzo dobrym położeniu będą absolwenci techników o kierunku elektrycznym. Polski rynek pracy cierpi bowiem na duży deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów. Kolejną branżą w podobnej sytuacji jest ruch kolejowy. Potrzebni są również technicy robotycy, mechanicy, automatycy i elektronicy. Na oferty pracy nie będą mogli narzekać również absolwenci szkół zawodowych. Tutaj oferty pracy skierowane są w szczególności do osób zajmujących się branżą budowlaną.

Jak szukać oferty pracy w 2022 roku?

Najlepszą opcją przy szukaniu ofert pracy będzie posiłkowanie się internetem. Jest to wygodna metoda, która nie wymaga zbyt wiele wysiłku. W szczególności należy zwrócić uwagę na portale nastawione wyłącznie na oferty pracy, które umożliwiają szybką aplikację i kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Przykładem takiego serwisu jest: https://www.gowork.pl/praca.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny