Oferty pracy jak je wyszukiwać i czym się kierować?
Szukanie nowej pracy może być stresującym zajęciem – cały czas wypatrujesz tej jedynej, idealnej oferty pracy, gdzie Twoje kwalifikacje spotkają się z wymaganiami i oferowanymi zarobkami? Błąd! Poświęć chwilę na przeczytanie tego artykułu i dowiedz się, gdzie i jak szukać pracy (a także, czego unikać).
Gdzie szukać ofert pracy?
Miejsc z ogłoszeniami o pracę w Internecie nie brakuje. Można jej szukać na platformach specjalizujących się w udostępnianiu ofert pracy (np. poradnikpracownika.pl, LinkedIn, pracuj.pl), w ogłoszeniach na stronach miast lub regionów, na stronach agencji pracy lub na specjalnie do tego przeznaczonych grupach na Facebooku.
Jak wyszukiwać oferty pracy?
Czasy, kiedy ogłoszenia o pracę zamieszczano w gazetach, już dawno minęły – a z nimi swoista prostota w poszukiwaniu ofert. W dobie Internetu ogłoszenia o pracę można znaleźć na wielu platformach, co z jednej strony ułatwiło proces rekrutacyjny, choć z drugiej strony sprawiło, że szukanie ofert może przysporzyć niektórym trudności. Jak zatem wyszukiwać oferty pracy?
- Używaj konkretnych haseł – stosowanie ich sprawi, że Twoje wyszukiwania będą dokładniejsze. Jeśli dawno nie szukałeś pracy, możesz zauważyć, że nazwy profesji stały się bardziej sprecyzowane. W ten sposób zamiast np. informatyka, korporacje mogą poszukiwać java developera, specjalisty IT, analityka IT itd. – dowiedz się, jak określa się Twoje docelowe stanowisko.
- Korzystaj z filtrów i sortowania – znacznie usprawni to "odsianie" niechcianych ofert od tych, które faktycznie Cię interesują. Na większości platform powinieneś mieć możliwość zaznaczyć np. jakiego rodzaju pracy szukasz (na cały etat, pół etatu, pracy sezonowej), jakie masz doświadczenie, jakie wynagrodzenie Cię interesuje, czy szukasz stażu lub pracy zdalnej, ale także – ustawić oferty w kolejności od najnowszej.
- Przeglądaj różne portale jednocześnie – ograniczanie źródeł w tym kontekście nie przyniesie niczego dobrego. Wybierz sobie np. trzy portale, które będziesz regularnie odwiedzał w poszukiwaniu ofert. Część stron z ogłoszeniami ma nawet możliwość dodania wybranych zleceń do ulubionych albo ustawienie przypomnienia o aplikowaniu.
- Nie bój się aplikować – wiele osób szybko dopada rezygnacja, przez co decydują się nie reagować na oferty, które mogłyby stanowić potencjalne miejsca pracy. Nie spełniasz jednego z ośmiu wymagań, nie podoba Ci się dojazd, płaca mogłaby być trochę wyższa… Mimo wszystko, aplikuj. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz miał możliwość omówienia i ewentualnej negocjacji umowy, a jeśli nadal nie będziesz zadowolony – przynajmniej dowiesz się, jak wygląda sytuacja na Twoim rynku pracy i jak radzisz sobie podczas rozmów o pracę.
Czerwone flagi wśród ofert
Są pewne sygnały, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas szukania pracy – mogą one świadczyć o całej gamie problemów, od nieprzyjemnej atmosfery w firmie po zwykłe oszustwo. Zachowaj czujność, gdy:
- oferta napisana jest nieskładnie, z dużą liczbą błędów językowych, ortograficznych czy merytorycznych,
- ogłoszenie zawiera obietnicę o szybkim, łatwym zarobku bez wychodzenia z domu i bez żadnych kwalifikacji,
- w ofercie nie znajduje się opis pracy, a w celu uzyskania informacji zleceniodawca każe skontaktować się drogą telefoniczną lub mailową,
- nie możesz znaleźć zleceniodawcy ani adresu firmy w Internecie (jakby nie istniała poza ogłoszeniem),
- zleceniodawca unika podpisania z Tobą umowy o pracę (zmienia temat, oferuje zrobić to później itd.),
- firma zleceniodawcy ma wiele negatywnych opinii w Internecie lub nieprzychylnych komentarzy dotyczących miejsca pracy.