Praca i zarobki technika elektroniki. Jak nim zostać?
Technik elektroniki to osoba, która dba o prawidłowe funkcjonowanie urządzeń elektronicznych oraz wykonuje czynności związane z projektowaniem układów elektronicznych. Sprawdź, na czym dokładnie polega praca w tym zawodzie oraz jakie warunki trzeba spełniać, aby objąć to stanowisko, a co najważniejsze jakie są zarobki technika elektroniki.
Praca technika elektroniki
Praca technika elektroniki polega głównie na: montażu, konserwacji, uruchamianiu i naprawianiu urządzeń elektronicznych. Osoba obejmująca to stanowisko wykonuje także czynności związane z projektowaniem układów elektronicznych - podczas tej pracy wspiera się programami, które odpowiadają za projektowanie, a także wykorzystując techniki komputerowe. Elektronika jest branżą bardzo niszową, co oznacz, że jest wiele wolnych wakatów, więc jeśli jesteś osobą, która się na tym zna, to możesz liczyć na wiele bardzo ciekawych ofert pracy. Podkreślenia wymaga także fakt, że elektronik nie jest elektrykiem.
Niestety pojęcia te bardzo często zostają używane zamiennie, a jest to błąd. W pracy elektronika bardzo duże znaczenie ma posiadanie umiejętności analitycznych oraz chęć ciągłego poszerzania wiedzy. Ponadto, osoba pracująca na tym stanowisku powinna charakteryzować się takimi cechami, jak: cierpliwość, sumienność i dokładność. To czym dokładnie będzie zajmował się elektronik zależy od wybranej specjalizacji. Zakres pracy elektronika jest naprawdę szeroki. Może to być zarówno serwisowanie, jaki i kontrola jakości, czy montaż i naprawa przyrządów elektronicznych. Osoba obejmująca to stanowisko może zajmować się nawet tworzeniem aplikacji lub montowaniem urządzeń.
Zarobki technika elektroniki
Obecnie elektronika wykorzystywana jest w każdej branży - np. w medycynie, rolnictwie, rybołówstwie, czy też w wojsku. Bardzo popularne stały się różnego rodzaju czujniki, ale ogromne pole do popisu jest również dla budowy unikatowej aparatury. Ile więc może zarobić osoba obejmująca to stanowisko? Przyjmuje się, że średnie miesięczne wynagrodzenie technika elektroniki wynosi 4500 złotych brutto. Co druga osoba wykonująca ten zawód otrzymuje pensję w przedziale 3800-5400 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych elektroników otrzymuje wynagrodzenie niższe niż 3800 złotych brutto, natomiast tyle samo osób zarabia powyżej 5400 złotych brutto w skali miesiąca.
Jak zostać technikiem elektroniki?
Jeśli myślisz o podjęciu pracy na stanowisku technika elektroniki, to przede wszystkim musisz posiadać odpowiednie wykształcenie. Zazwyczaj wymagane jest ukończenie szkoły średniej na kierunku związanym z elektroniką. Po ukończeniu właściwej szkoły warto jest skorzystać z możliwości, jakie dają staż lub praktyki - dzięki temu zdobędziesz doświadczenie w zawodzie. Jeśli na poważnie myślisz o tym, aby zostać elektronikiem, to możesz kontynuować pracę np. w zakładach elektronicznych czy firmach wykorzystujących i eksploatujących urządzenia i sprzęt elektroniczny. Pracę znajdziesz także w różnorodnych zakładach przemysłowych. Żeby myśleć o pracy w tym zawodzie należy także posiadać odpowiednie cechy, przede wszystkim musisz być osobą bardzo uważną i skupioną na wykonywanych zadaniach, a także cechującą się umiejętnością logicznego myślenia. Praca ta będzie dla Ciebie idealna zwłaszcza, jeśli lubisz majsterkować, a wśród otoczenia uchodzisz za osobę dokładną.