Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki product managera

Wbrew pozorom, opracowanie nowego produktu i rozwinięcie go w taki sposób, by zyskał duże zainteresowanie wśród klientów, nie jest niczym prostym. Na szczęście, dzięki wykwalifikowanym product managerom staje się to znacznie prostsze. Na czym polega ten zawód? Dowiedz się, jak wygląda praca i zarobki product managera.

Praca product managera

Product manager to osoba zatrudniana głównie w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz handlowych (np. retail, czyli handel detaliczny), która zajmuje się wykonywaniem takich obowiązków jak między innymi:

  • opracowywanie koncepcji nowych produktów,
  • analiza sytuacji panującej w danym segmencie rynku (jest to konieczne w celu określenia, czy wprowadzenie nowego produktu będzie opłacalne z biznesowego punktu widzenia),
  • opracowywanie i wdrażanie nowych strategii sprzedażowych oraz nadzorowanie wykonania założonych budżetów i planów sprzedażowych,
  • analizy finansowe w zakresie sprzedaży poszczególnych produktów z podziałem na sklepy, regiony czy odmiany produktu,

oaz wiele innych. Z przedstawionych powyżej zadań wynika bezsprzecznie, że product manager to specjalista, który musi dobrze znać branżę, w której działa, zna zasady funkcjonowania biznesu i jest osobą kreatywną, z łatwością opracowującą nowe pomysły.

Praca w tym zawodzie należy do stresujących. Niejednokrotnie zdarza się, że specjaliści wykonujący obowiązki na tym stanowisku pracują w nadgodzinach, a czasem nawet w weekendy i święta. Z drugiej strony, zyskują oni stabilną pozycję zawodową. Zarobki product managera też są niemałe.

Zarobki product managera

Product managerowie to w obecnych czasach specjaliści, na których jest duże zapotrzebowanie na rynku. Oznacza to, że mogą oni liczyć na sowite wynagrodzenie. Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, że product managerowie są zatrudnieni głównie w największych przedsiębiorstwach (korporacjach), w których pensje dla ogółu pracowników są zazwyczaj znacząco wyższe niż w przypadku pracodawców prowadzących mniejsze firmy.

Jeśli chodzi o średnie miesięczne wynagrodzenie brutto osiągane przez specjalistów na stanowisku product managera, to zgodnie z danymi zebranymi w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (dane za styczeń 2021 roku) oscylowało ono w granicach 7000 złotych. Oprócz wynagrodzenia, osoby pracujące w tym zawodzie mogą liczyć na pozapłacowe benefity takie jak np. dostęp do prywatnej opieki medycznej finansowanej przez pracodawcę czy karnety na siłownię.

Na takie wynagrodzenie mogą liczyć samodzielni pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym na podobnym stanowisku. Największe zarobki można uzyskać w Warszawie, aczkolwiek w przypadku innych dużych miast wynagrodzenia są niewiele niższe. Najczęściej spotykana forma współpracy to umowa o pracę, czasem także B2B lub umowy cywilnoprawne.

Jak zostać product managerem?

Kluczowe cechy, jakie powinien posiadać idealny product manager, to przede wszystkim:

  • wykształcenie wyższe zdobyte na jednym z kierunków: marketing, zarządzanie, ekonomia,
  • dobrze rozwinięte kompetencje interpersonalne, dzięki czemu uzyskiwanie informacji od kluczowych pracowników staje się znacznie prostsze,
  • znajomość języka angielskiego,
  • kreatywność,
  • doświadczenie zawodowe zdobyte na takim samym stanowisku w przedsiębiorstwie działającym w podobnej branży.