Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki przedstawiciela medycznego. Jak nim zostać?

Przedstawiciel medyczny jest odpowiedzialny za reprezentowanie zatrudniającej go firmy farmaceutycznej lub przedsiębiorstwa, w którym pracuje. Sprawdź, jak wygląda praca przedstawiciela medycznego, ile zarabia się na tym stanowisku oraz jakie wymagania należy spełniać, aby znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie.

Praca przedstawiciela medycznego

Przedstawiciel medyczny na co dzień zajmuje się sprzedażą produktów i usług oraz pozyskiwaniem nowych klientów. Osoba obejmująca to stanowisko współpracuje z aptekami, ośrodkami zdrowia, klinikami i szpitalami, a także ma za zadanie utrzymywać kontakty biznesowe z dyrektorami tychże placówek oraz z osobami pracującymi w środowisku farmaceutycznym i medycznym.

Jakie są główne zadania, z którymi trzeba zmierzyć się w tym zawodzie?

Przede wszystkim są to: 

  • spotkania biznesowe i podtrzymywanie dobrych relacji z ludźmi pracującymi w branży, 
  • przedstawianie produktów lub usług medycznych, 
  • realizacja celów sprzedażowych, a także działań marketingowych i promocyjnych,
  • znajdywanie nowych klientów i prezentowanie im ofert, 
  • opracowywanie harmonogramów spotkań z potencjalnymi klientami, 
  • obserwowanie rynku medycznego i monitorowanie działań konkurencji,
  • reprezentowanie przedsiębiorstwa na zewnątrz, 
  • kreowanie pozytywnego wizerunku firmy,
  • sporządzanie raportów i analiz sprzedażowych.

Przedstawiciel medyczny zatrudniony dla konkretnej firmy pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie - w ten sposób jest w stanie uczestniczyć w spotkaniach i wizytach u klientów. Praca na tym stanowisku jest samodzielna, ale wykonywana pod nadzorem. Czas pracy zazwyczaj jest nienormowany - co oznacza, że trzeba dostosować się do konkretnych wymagań pracodawcy. Pracownik obejmujący stanowisko przedstawiciela medycznego ma możliwość rozwoju zawodowego oraz doskonalenia wiedzy i kompetencji, a także zdobycia awansu zawodowego.

Zarobki przedstawiciela medycznego

Szacuje się, że miesięczne wynagrodzenie na stanowisku przedstawiciela medycznego wynosi około 7300 złotych brutto. Co druga osoba zatrudniona na tym stanowisku otrzymuje pensję w wysokości od 6100 do 9000 złotych. 25% osób wykonujących ten zawód zarabia natomiast mniej niż 6100 złotych w ciągu miesiąca, a pozostałe 25% to osoby, których wynagrodzenie przekracza 9000 złotych brutto.

Jak zostać przedstawicielem medycznym?

Jeśli myślisz o tym, aby zostać przedstawicielem medycznym, to przede wszystkim musisz posiadać wyższe wykształcenie medyczne, farmaceutyczne lub pokrewne. Od kandydata na to stanowisko wymaga się również znajomości języków obcych - zwłaszcza wówczas, gdy firma dysponuje kapitałem zagranicznym lub, gdy jej główni kontrahenci nie pochodzą z Polski. Konieczna jest także znajomość pakietu MS Office oraz umiejętność obsługi komputera. Bardzo często wymaga się także, aby przedstawiciel medyczny miał już jakieś doświadczenie w handlu oraz posiadał rozwinięte umiejętności negocjacyjne. Dużą zaletą, którą docenia wielu pracodawców, jest także posiadanie aktywnego prawa jazdy - ponieważ znacznie ułatwia to pracę w terenie. Dodatkowo, warto wiedzieć, że pracodawcy cenią kandydatów, którzy posiadają w sobie nastawienie na odnoszenie sukcesów, ponieważ branża medyczna ulega ciągłemu i dynamicznemu rozwojowi, przez co nie ma w niej miejsca dla tych osób, które od progresu wolą stagnację.