Poradnik Pracownika

Ile zarabia ratownik medyczny i jak wygląda jego praca?

Kiedy słyszymy słowa “ratownik medyczny”, często widzimy w wyobraźni dramatyczne, spektakularne akcje i dzielnych, przygotowanych na wszystko ludzi, którzy walczą o życie poszkodowanych. Czy wykonywanie tego zawodu naprawdę jest pełne emocji? Czym zajmuje się, jaki powinien być i ile zarabia ratownik medyczny? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Czym zajmuje się ratownik medyczny?

Ratownicy medyczni zajmują się udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym. To oni najczęściej pojawiają się pierwsi na miejscu zdarzenia i oceniają stan pacjenta. Wykonują wiele zadań, każde z nich zależy od sytuacji w jakiej się znajdują, a ich zakres może być naprawdę pokaźny - od zasłabnięć przez wypadki drogowe po porażenia prądem.

Zadaniem ratownika medycznego jest odpowiednie przeprowadzenie wywiadu z poszkodowanym (o ile istnieje możliwość przeprowadzenia go). Do tego konieczna jest komunikatywność i umiejętność porozumienia z pacjentem.

Ratownik musi mieć nerwy na wodzy, trzeźwo oceniać sytuację i stan pacjenta oraz zakres pomocy, jakiej może udzielić. Ciąży na nim ogromna odpowiedzialność, dlatego ważne, aby był on maksymalnie skoncentrowany na swojej pracy i szybko potrafił podejmować istotne decyzje. 

Dodatkowo, co oczywiste, ratownik medyczny musi doskonale obsługiwać sprzęt medyczny, szkolić się i udoskonalać. Co więcej, ciągła nauka i poszerzanie wiedzy jest obowiązkiem. Co 5 lat ratownicy przechodzą swego rodzaju rozliczenie - muszą w tym czasie uzyskać odpowiednią liczbę punktów. Jak je dostać? Na przykład za uczestniczenie w kursach, szkoleniach, konferencjach czy pisanie specjalistycznych artykułów.

Ratownik medyczny może pracować w pogotowiu ratunkowym, prywatnych firmach medycznych oraz być członkiem służb ratunkowych różnych instytucji, policji, straży pożarnej itp. A ile zarabia ratownik medyczny za niesienie pomocy innym?

Ratownik medyczny - wykształcenie

Aby zostać ratownikiem medycznym należy posiadać przynajmniej średnie wykształcenie. Odpowiednią wiedzę i umiejętności można uzyskać w policealnych szkołach (Medyczne Studium Zawodowe oferuje 2-letnie kształcenie w tym kierunku) lub na studiach wyższych. W szkołach kładzie się nacisk na praktykę, jednak oczywiście wiedza teoretyczna w tym przypadku jest równie istotna.

Ile zarabia ratownik medyczny?

Osoby, które chcą otrzymać pracę w tym zawodzie, z pewnością zastanawiają się również, ile zarabia ratownik medyczny. Otóż według danych portalu pracuj.pl średnia pensja osób na tym stanowisku to ok. 1980 złotych netto. Co 4 osoba zarabia mniej niż ok. 1610 złotych netto, z kolei więcej niż 2155 złotych netto zarabia 25% ratowników.

Ile zarabia ratownik medyczny w zależności od miejsca zamieszkania? Najwięcej zarabiają ratownicy medyczni z województwa mazowieckiego (średnio ok. 2150 złotych netto), zachodniopomorskiego (ok. 1990 złotych netto) oraz pomorskiego (ok. 1970 złotych netto). Natomiast najmniej ze świętokrzyskiego i lubelskiego (ok. 1800 złotych netto), podlaskiego (ok. 1730 złotych netto) oraz podkarpackiego (ok. 1700 złotych netto).

Najwięcej zarabiają ratownicy medyczni z Gorzowa Wielkopolskiego (średnio 2300 złotych netto), Warszawy (ok. 2230 złotych netto) oraz Nowej Soli i Konina (ok. 2200 złotych netto).

Ratownik medyczny - cechy

Wiemy już, ile zarabia ratownik medyczny. Jakie cechy pomagają mu w pracy? Jak już wspominaliśmy osoby na tym stanowisku powinny mieć nerwy ze stali. Oczywiście do wielu rzeczy można się przyzwyczaić, np. do widoku ciał po wypadkach, jednak nie dzieje się tak od razu i z wieloma rzeczami trzeba się oswoić. Dlatego też dobra kondycja psychiczna i silny charakter z pewnością będą przydatne.

Poza tym ważna jest odpowiedzialność, umiejętność pracy w ekstremalnych warunkach, zdecydowanie, przygotowanie do wysiłku fizycznego, umiejętność pełnej koncentracji, dobra kondycja fizyczna, trzeźwe spojrzenie na sytuację czy odwaga.

Ratownik medyczny musi dbać o bezpieczeństwo pacjenta, jednak nie może zapominać również o swoim bezpieczeństwie. Musi dobrze i trzeźwo oceniać sytuację. Dodatkowo powinien zdawać sobie sprawę, że praca ta nie zawsze jest tak ekscytująca, jak zazwyczaj można to zobaczyć w filmach. Większość przypadków nie jest spektakularna, jednak każdy z nich jest niezwykle istotny i trzeba do niego podchodzić z pełną odpowiedzialnością.

Ten zawód z pewnością nie jest prosty i wymaga ogromu ciężkiej pracy. Może powodować zmęczenie nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne. Poza tym trzeba stale się doszkalać i powiększać swoją wiedzę, aby jak najlepiej pomagać pacjentom.