Wielozadaniowość - powody dla których nie bywa korzystna
Uważasz, że wykonując wiele zadań jednocześnie, będziesz pracować efektywniej i lepiej? Szybciej zyskasz uznanie w oczach pracodawcy i dostaniesz upragniony awans? Jak się okazuje, niekoniecznie tak jest. Obecnie odchodzi się od wielozadaniowości, czyli multitaskingu. Czym dokładnie jest wielozadaniowość i jakie są jej wady?
Multitasking – co to takiego?
Wielozadaniowość to zjawisko, które pojawia się często w wielkich korporacjach. Jednak można spotkać się z nim także w mniejszych firmach. W czasie pracy trzeba wykonywać wiele różnorodnych zadań, często jednocześnie. Nie pozwala to się dostatecznie skupić na konkretnym zadaniu. Do określenia tego zjawiska używa się też często sformułowania multitasking. Obecnie wskazuje się, że to zjawisko, mimo początkowego zachwytu, nie jest wcale korzystne dla osób, które pracują właśnie w ten sposób. Dlaczego? Oto trzy najważniejsze powody.
Multitasking powoduje zmniejszenie wydajności pracy
Zbyt duża liczba obowiązków, jaka spływa na jednego pracownika, może spowodować to, że zmniejszy się jego wydajność pracy. Będzie on wykonywał poszczególne zadania niedokładnie, co nie miałoby miejsca, gdyby miał znacznie mniej wyznaczonych czynności do zrobienia. Optymalizacja liczby zadań do wykonania w ciągu dnia, czy innego wyznaczonego okresu, może korzystnie wpłynąć na pracę. Pracownik, mając świadomość tego, że ma wyznaczone zadania, którym podoła, nie będzie się również tak mocno stresował, co wpłynie również pozytywnie na jego samopoczucie.
Praca w trybie wielozadaniowym zwiększa ryzyko tego, że popełni się błąd
Kiedy wykonuje się wiele zadań jednocześnie, znacznie spada nasza koncentracja. Nie można skupić uwagi na jednej czynności. Trzeba ją podzielić na kilka różnorodnych zadań, które często wymagają dużego skupienia. W takiej sytuacji brak koncentracji może prowadzić do popełniania błędów. A te mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli chodzi o pracę. Dlatego też zalecane jest skupienie się na jednej czynności i stopniowe przechodzenie do kolejnych zadań. Dobrze jest wyznaczyć sobie konkretne godziny, by wykonywać określone działania np. odpowiadać na maile, sprawdzać wiadomości w komunikatorze czy realizować rozmowy z klientami bądź kontrahentami.
Wielozadaniowość może powodować opóźnienia w pracy
Wielozadaniowość w wielu sytuacjach miała pomagać w optymalizacji czasu potrzebnego na wykonanie pracy. Jednak jak się okazuje, w wielu przypadkach może być wręcz odwrotnie, czyli osoby, pracujące w tym trybie, mogą mieć opóźnienia w swojej pracy. Dlaczego? W przypadku zbyt dużej ilości zadań do wykonania w danym czasie mogą następować opóźnienia. Z dnia na dzień mogą one się nawarstwiać i wtedy cały plan działania może nie zostać zrealizowany. To może z kolei przełożyć się na utratę zysków przez firmę i utratę cennych klientów. Również w tym przypadku, warto pomyśleć o optymalizacji ilości pracy przeznaczonej dla jednego pracownika, a także opracowaniu realnego harmonogramu, który oprócz zadań do wykonania będzie uwzględniał rzeczy, które mogą w tym przeszkodzić.