Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czas wolny - jak go nie zmarnować i efektywnie wykorzystać?

W pracy spędzamy mniej więcej 8 godzin dziennie. ⅓ doby to bardzo długi okres, dlatego nic w tym dziwnego, że w ostatnich minutach czekamy już na czas wolny - nawet jeśli lubimy naszą pracę, chcemy po prostu odpocząć. Choć wydawać się może, że te godziny poza pracą są dla nas bardzo ważne, równie często zdarza się, że je marnujemy, nie robimy niczego pożytecznego, a koniec końców nawet odpocząć nam się nie udaje. Co zrobić, by nie zmarnować wolnego czasu i spędzić go efektywnie? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak wykorzystać czas wolny?

Sposobów na spędzanie czasu wolnego po pracy jest naprawdę mnóstwo, jednak często wygląda to tak, że zalegamy na kanapie, oglądając nie do końca interesujące nas programy telewizyjne, czy serfujemy po internecie, choć tak naprawdę setny raz zaglądając na tablicę Facebooka, niczego ciekawego już w niej nie widzimy.

Wielu z nas spędza w ten sposób czas wolny i jednocześnie ma ciągle wyrzuty sumienia, że go marnuje i nie wie, jak to zmienić. Widzimy, jak robią to inni ludzie i zazdrościmy im, że potrafią coś wycisnąć z każdej minuty. Nam wydaje się, że jesteśmy zbyt zmęczeni i nic nas nie interesuje. Jak to zmienić?

Załóżmy, że w standardowym dniu pracujemy 8 godzin, dodatkowo około godzinę spędzamy na dojazdach, śpimy od 6 do 8 godzin, więc nie da się ukryć, że do wykorzystania mamy kilka dobrych godzin czasu wolnego. Tłumaczenie więc, że po prostu brak nam wolnych chwil, nie zawsze jest prawdą. W ciągu tego czasu można zrobić naprawdę wiele i poczuć, że wykorzystaliśmy dzień dokładnie tak, jak tego chcieliśmy.

Warto rezygnować z niektórych czynności, zastępując je innymi, które są bardziej interesujące, niż kolejny seans seriali paradokumentalnych. Być może taka niewymagająca rozrywka jest dobra od czasu do czasu, ale przyznajmy przed samym sobą - to naprawdę okrutna strata czasu.

Czas wolny - co mogę robić?

Co możesz robić, kiedy nadszedł upragniony czas wolny? Właściwie wszystko! Poznaj kilka naszych propozycji!

 1. Znajdź swoją pasję i rozwijaj ją
  Czasami sami nie wiemy, co nas pasjonuje i sprawia radość. Jednak są takie obszary, o których myślimy: chciał(a)bym to umieć! Pamiętajmy, że często chcieć, to móc. Jeśli coś ci się podoba - spróbuj. Być może to właśnie ta aktywność stanie się twoją pasją. Przykładów może być mnóstwo - od czytania książek o konkretnej tematyce, kolekcjonowania czegoś, przez malowanie, wyklejanie, kolorowanie, po sport, kino czy chodzenie po górach. Możliwości są nieograniczone, nieograniczona jest także ilość prób, jaką możemy podjąć. Nie musimy wybrać jednego zainteresowania i trzymać się go bez względu na wszystko.
 2. Bądź aktywny
  Po pracy wsiądź na rower, pójdź na rolki, pójdź na długi spacer, siłownię, pobiegaj - aktywność fizyczna pomoże nam uporać się ze stresem, który nagromadziliśmy w ciągu dnia, da nam dużo energii, podniesie poziom szczęścia, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Im bardziej aktywni się stajemy, tym lepiej czujemy się zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
 3. Zrelaksuj się
  W pędzie zapominamy o relaksie. Przynosimy pracę do domu i czas wolny przestaje istnieć. Warto jednak każdego dnia znaleźć czas tylko dla siebie - wziąć długą gorącą kąpiel, nałożyć maseczkę, poleżeć i pogapić się w sufit, słuchając relaksującej muzyki. Zrobić to, co sprawia, że czujemy się maksymalnie zrelaksowani. Takie ładowanie baterii jest bardzo ważne i dzięki niemu nabieramy siły do pracy.
 4. Spotkaj się ze znajomymi
  Czas po pracy to doskonała okazja do spotkania ze znajomymi. Jeśli obawiasz się, że po dotarciu do domu już nigdzie nie będzie ci się chciało wychodzić, umów się bezpośrednio po wyjściu z miejsca pracy. Czas ze znajomymi można spędzać na wiele sposobów - mniej lub bardziej leniwych - i na pewno nie będą to chwile stracone.
 5. Spędzaj czas z rodziną
  Po pracy spędź czas z rodziną. Zagrajcie w coś, porozmawiajcie, ugotujcie coś wspólnie, zróbcie to, co sprawia Wam największą przyjemność - najważniejsze, że
  czas wolny spędzicie wspólnie.
 6. Poleń się
  Lenistwo nie jest niczym złym i czasami potrzebne jest każdemu! Zakop się więc pod kocem, włącz ulubiony film, serial czy poczytaj książkę. Nie zapominaj o kubku ciepłego napoju i smacznym jedzeniu.

Perspektywa dobrze spędzonego czasu wolnego sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani w pracy. Jeśli dokładnie i o czasie wykonamy wszystkie powierzone nam zadania, będziemy mogli w pełni poświęcić się temu, co mamy w planach, nie myśląc o tym, że w tej chwili powinniśmy siedzieć zagrzebani w papierach. Być może wolny czas warto więc zaplanować? Oczywiście można postawić na spontaniczność, jednak poczucie, że czeka nas coś ciekawego, jest ważne i potrzebne.

Warto spróbować spędzić czas wolny offline. Dzięki temu unikniesz ciągłego rozpraszania i będziesz mógł skupić się na tym, co dla ciebie ważniejsze. Czas pędzi nieubłaganie, wszyscy się dokądś śpieszą, pamiętajmy, że wcale nie musimy robić 30 rzeczy jednocześnie, żeby spędzać czas efektywnie. Najważniejsze, abyśmy nie czuli presji, gonitwy - to czas tylko dla nas, a czasami naprawdę warto się zatrzymać.