Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Najbardziej poszukiwane zawody - kogo potrzebuje rynek pracy?

Panuje przekonanie, że w Polsce mamy rynek pracownika i łatwo znaleźć zatrudnienie. Oczywiście, nikt nie mówi, że pracę dostaje się od ręki i jest to proste jak bułka z masłem. Jednak warto mieć świadomość, że istnieje wiele obszarów, w których pracownicy są potrzebni i stale poszukiwani a ich wynagrodzenia są wysokie. Jeżeli więc szukasz pracy lub myślisz o przebranżowieniu, sprawdź, jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Polsce!

Najbardziej poszukiwane zawody niezmienne od kilku lat

Już od wielu lat na polskim rynku poszukiwani są pracownicy fizyczni - zarówno ci posiadający odpowiednie kwalifikacje, jak i niewykwalifikowani. Brakuje m.in. hydraulików, stolarzy, spawaczy, operatorów wózków widłowych czy tokarzy. Coraz mniej mamy również np. kierowców. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wielu pracowników fizycznych wyjechało za granicę, bo chociaż miejsc pracy nie ubywa (a wręcz przeciwnie) i z roku na rok coraz więcej osób mogłoby uzyskać zatrudnienie, to pensje i warunki zatrudnienia znajdują się w wielu przypadkach niezmiennie na tym samym poziomie.

Można więc prognozować, że w przypadku pracowników fizycznych zapotrzebowanie nie zmniejszy się w ciągu najbliższych lat i będą to jedne z najbardziej poszukiwanych zawodów. Zapotrzebowanie jest bowiem znacznie większe niż liczba osób chętnych do podjęcia pracy na tym stanowisku w Polsce.

Najbardziej poszukiwane zawody w branży IT

Branża IT rozwija się w Polsce i na świecie znakomicie, dlatego też poszukiwani są niemal wszyscy specjaliści, którzy posiadają wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Poza tym np. programiści są nie tylko najbardziej poszukiwani, lecz także figurują jako jeden z najlepiej opłacanych zawodów. Co ciekawe, w wielu przypadkach firmy oferują szereg szkoleń dla początkujących.

Również na tym rynku nie widać tendencji spadkowej, a wręcz przeciwnie - IT rozwija się prężnie, w związku z czym z roku na rok potrzebna jest coraz większa liczba specjalistów. Osoby, które chcą więc podjąć pracę w tym kierunku, posiadając odpowiednie predyspozycje, nie powinny mieć z tym najmniejszego problemu.

Life science coraz popularniejsza

Coraz popularniejsze stają się badania z dziedziny life science. W związku z tym poszukiwani są nie tylko przedstawiciele handlowi chcący sprzedawać jej wytwory, lecz także biotechnolodzy, biolodzy i inni specjaliści mogący brać udział np. w badaniach DNA czy komórek.

Postaw na zawód związany z e-commerce

Inną branżą, która z dnia na dzień staje się coraz popularniejsza, jest e-commerce, czyli sprzedaż, marketing oraz dystrybucja produktów oraz usług przez internet. Mimo tego nie wszystkie firmy potrafią sobie z nią poradzić i sprawić, by ich sklepy prężnie działały, dlatego też poszukiwani są specjaliści. Oferty pracy na tym rynku się mnożą i osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności na pewno znajdą coś dla siebie.

Najbardziej poszukiwane zawody - kogo potrzebuje pracodawca?

Jeżeli chodzi o najbardziej poszukiwane zawody, wspomnieć należy także o inżynierach, którzy stale znajdują swoje miejsce na rynku pracy. Aktualne szczególnie poszukiwani są ci do spraw produkcji.

Oferty pracy sugerują również, że najbardziej poszukiwanym zawodem jest przedstawiciel handlowy. Wielu ludzi traktuje często taką pracę jako coś tymczasowego, inni z kolei nie potrafią odnaleźć się w handlu, dlatego też można odnaleźć tyle wolnych miejsc pracy na tym stanowisku. Poza tym nie da się ukryć, że często w oczach ludzi zawód ten nie ma dobrej opinii. Warto jednak pamiętać, że bycie przedstawicielem handlowym nie polega na wciskaniu ludziom produktów wątpliwej jakości na siłę i nie powinno się ulegać stereotypom.

Innymi branżami, w których znalezienie pracy rzadko jest problemem, okazuje się księgowość, bankowość i finanse. Co więcej, zawody związane z finansami uznawane są również za najlepiej płatne. Wymagają bowiem ogromu wiedzy i odpowiedzialności. Każda działalność potrzebuje osoby, która zapanuje nad rachunkami i finansami. Płynność finansowa i trzymanie wszystkiego w ryzach jest bardzo ważne, tak samo istotni są więc pracownicy, którzy się tym zajmują.

Pozostałe zawody, na które warto zwrócić uwagę to np. tłumacz, doradca zawodowy, grafik czy specjalista ds. social media. Poszukiwani się również telemarketerzy, specjaliści ds. obsługi klienta czy sprzątaczki.

Przyczyny zapotrzebowania zawodowego

Co sprawia, że na niektóre najbardziej poszukiwane zawody niełatwo jest znaleźć pracownika? Powodów może być wiele. Jak już wspominaliśmy na początku, w przypadku pracowników fizycznych często niedobory spowodowane są tym, że fachowcy wyjechali za granicę. Istotne są również warunki zatrudnienia, w tym pensja. Jeżeli od lat są niezmienne, a w dodatku nie na najwyższym poziomie, trudno się dziwić, że niewielu ludzi się na nie decyduje.

Niejednokrotnie bywa też tak, że dana dziedzina dopiero się rozwija i wcześniej po prostu nie istniało zapotrzebowanie na dane zawody. Przyczyną może być także, jak w przypadku IT, rozkwit branży, który sprawia, że do pracy potrzebnych jest coraz więcej osób.