Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Umiejętności marketingowca - jak dobrze wykonywać ten zawód?

Sprzedanie produktu czy usługi nie jest łatwym zadaniem bez odpowiednio przeprowadzonej kampanii marketignowej. Nic więc dziwnego, że w każdej firmie niezwykle ważną funkcję pełnią specjaliści ds. marketingu. Praca na takim stanowisku wymaga dużej kreatywności i znajomości rynku. Na czym dokładnie polega? Czym zajmują się osoby na tym stanowisku? Jakie umiejętności marketingowca zwiększają jego atrakcyjność na rynku pracy? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Kim jest specjalista ds. marketingu?

Jak już wspominaliśmy, sprzedanie produktów czy usług bez marketingu jest niemalże niemożliwe. Dlatego też specjaliści ds. marketingu mają za zadanie jak najlepiej poznać klienta, aby w prawidłowy sposób dostosować do niego kampanię. Dzięki podejmowanym przez marketingowców krokom klient powinien częściej i chętniej sięgać po produkty danej firmy.

Wykształcenie kierunkowe

Czy wykształcenie kierunkowe w przypadku marketingowców jest konieczne? W dzisiejszych czasach zarządzanie i marketing to oblegany kierunek studiów. Dlatego bez wątpienia można powiedzieć, że wielu specjalistów z tej dziedziny, którzy posiadają kierunkowe wykształcenie, mają duże zaplecze teoretyczne. Jest to oczywiście pożądane i z pewnością można uznać to za dobrą stronę pracownika, jednak zaznaczyć należy, że wykształcenie kierunkowe nie jest koniecznością. Liczą się również umiejętności marketingowca nabyte dzięki doświadczeniu zawodowemu - nie tylko stricte w marketingu, ponieważ istotny może być także handel, PR czy reklama.

Czym zajmuje się marketingowiec?

Specjaliści ds. marketingu z pewnością nie mogą narzekać na nudę. Zadania marketingowców często zależą od specyfiki i wielkości firmy, jedna zazwyczaj zajmują się oni tworzeniem strategii marketingowej danego przedsiębiorstwa, realizacją kampanii reklamowych, tworzeniem baz klientów, rozpoznawaniem potrzeb klientów, działaniami związanymi z promocją marki/przedsiębiorstwa, oceną i analizą konkurencji, obsługą mediów społecznościowych, analizą rynku, współpracą z firmami zajmującymi się PR-em, współpracą z agencjami reklamowymi, czuwaniem nad przebiegiem kampanii medialnych itp. Zakres zadań, choć tak czy inaczej wydaje się pokaźny, może się zwiększać. Zawód marketingowca silnie wiąże się bowiem z kreatywnością, co oznacza, że tak naprawdę wiele zależy od samych specjalistów.

Cechy marketingowca

Zanim przejdziemy do umiejętności marketingowca, przybliżmy zestaw cech, które pomagają w wykonywaniu tego zawodu. Oczywiście każdy człowiek jest inny i brak którejś z nich nie oznacza, że dana osoba nie może być ekspertem w dziedzinie marketingu. Jednak można wyodrębnić pewien zestaw cech ułatwiających tę pracę.

  • Marketingowiec powinien być, co już podkreślaliśmy, niesamowicie kreatywny. Mnogość kampanii i strategii, które musi przemyśleć, stworzyć, przeanalizować i koordynować, nie pozwala na powielanie schematów.
  • Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się również skrupulatną analizą dostarczanych i pozyskiwanych danych. Nic więc dziwnego, że zdolność analitycznego myślenia okazuje się niemal tak samo ważna jak kreatywność.
  • Marketingowiec powinien być uparty i konsekwentny. Porzucenie projektu w połowie z pewnością nie przyniesie niczego dobrego.
  • Osoby na tym stanowisku kontaktują się z wieloma innymi osobami czy firmami, dlatego z całą pewnością muszą być komunikatywne.
  • Wspominaliśmy już o mnogości wykonywanych zadań. Niezbędna jest więc doskonała organizacja czasu pracy i sobą w czasie.

Jakie umiejętności marketingowca są pożądane?

Jakich umiejętności marketingowca spodziewają się pracodawcy?

  • Otwartego umysłu i ciągłej chęci do nauki nowych rzeczy - marketing nie stoi w miejscu, wręcz przeciwnie, rozwija się bardzo dynamicznie. Dlatego ważne jest, aby specjaliści ds. marketingu również się nie zatrzymywali i byli gotowi na nową wiedzę.
  • Ambicji i pasji - marketingowiec bez pasji to marketingowiec bez zaangażowania. Naprawdę ważne jest silne zainteresowanie tym tematem, ambicje pchające przedstawicieli tego zawodu do przodu i chęć doskonalenia się.
  • Doskonałego kontaktu z innymi osobami, otwartości - jak już wspominaliśmy, marketingowcy komunikują się z innymi firmami, z klientami. Nic więc w tym dziwnego, że otwartość na innych jest w tym zawodzie niezbędna. Odbiorca musi wiedzieć, że jest słuchany i otrzymywać zrozumiałe komunikaty, a dodatkowo nie czuć zbyt dużego dystansu.
  • Dobrego pióra - marketingowiec zajmuje się mailingiem, mediami społecznościowymi, często też blogami. Oczywistym więc wydaje się fakt, że powinien dobrze operować słowem i po prostu potrafić pisać.
  • Posługiwania się językami obcymi - a już z pewnością językiem angielskim. Nie da się ukryć, że najwięcej najciekawszych publikacji związanych z marketingiem napisanych jest właśnie w języku angielskim.
  • Obsługi narzędzi marketingowych - wiele programów może ułatwić analizę marketingową. W związku z tym umiejętność ich obsługi jest najczęściej wymagana przez pracodawców.

W marketingu ważne jest nie tylko odpowiednie wykształcenie, lecz także - a może przede wszystkim - kreatywność, zaangażowanie i głębokie zainteresowanie tematem. Dzięki temu nabywanie nowych umiejętności przychodzi z łatwością, a praca staje się prawdziwą przyjemnością.