Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Cechy przedsiębiorcy, które pomogą w prowadzeniu biznesu

Sam pomysł założenia własnej działalności to nie wszystko. Możemy bowiem być zdeterminowani do rzucenia pracy na etacie, wiedzieć, czym możemy się zajmować na własny rachunek, ale mimo wszystko zupełnie nie sprawdzić się w roli przedsiębiorcy. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego jedni szybko odnoszą sukces, a inni równie szybko się poddają? Z pewnością oprócz nakładu pracy czy po prostu szczęścia mają tutaj także znaczenie cechy przedsiębiorcy. Niektórzy mają predyspozycje do tego, by pracować na własny rachunek. Co sprawia, że łatwiej jest osiągnąć sukces? Jakie cechy przedsiębiorcy mogą pomóc w prowadzeniu biznesu?

Cechy przedsiębiorcy pomocne w prowadzeniu firmy

Nie da się rzecz jasna przedstawić zespołu cech, które sprawią, że na pewno osiągniemy sukces, jednak można wyznaczyć pewne z nich, które z pewnością mogą to ułatwić. Oczywiście nie oznacza to tym samym, że jeśli ktoś tych cech nie posiada, to na pewno sobie nie poradzi. Jakie więc cechy przedsiębiorcy pomogą w prowadzeniu działalności?

 1. Istotne jest pozytywne nastawienie, ponieważ bez niego nic się nam nie uda. Musimy wierzyć w to, że uda nam się osiągnąć sukces. Nasze nastawienie udziela się również innym ludziom, sprawia, że nam wierzą i nie boją się zaufać naszym usługom czy produktom.
 2. Dobry przedsiębiorca z pewnością powinien być pewny siebie. Jeśli ktoś nie wierzy w swoje umiejętności i możliwości, nie przekona do siebie również innych. Kiedy ktoś pyta nas o mocne strony, musimy być ich świadomi, nie wstydzić się, nie mieć w sobie nadmiernej skromności. Poza tym pewność siebie pomaga także w rozmowach biznesowych – z klientami czy kontrahentami. Może ona sprawić, że ktoś od razu zyska do nas większy szacunek.
 3. Cechą przedsiębiorcy jest również zapał do pracy – nie można się szybko poddawać, trzeba być zdeterminowanym w swoich działaniach. Zdarza się, że zapalamy się do pomysłu i równie szybko go porzucamy. Jeśli zależy nam na sukcesie własnego przedsiębiorstwa, nie możemy sobie na to pozwolić.
 4. Kreatywność jest niezwykle ważna! Dzięki niej łatwiej wpadamy na pomysły, jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy, które pojawią się na naszej drodze. Poza tym nasz biznes wymaga ulepszeń, modyfikacji, bez kreatywności trudno o innowacyjność.
 5. Umiejętność współpracy także liczy się w przypadku przedsiębiorcy – w końcu nawet jeśli nie zatrudnia pracowników, ma ciągle z kimś kontakt, na przykład z klientami.
 6. A skoro klienci, to także otwartość i cierpliwość. Musimy być cierpliwi, nawet jeśli wydaje nam się, że powtarzamy coś setny raz, a i tak nie jesteśmy rozumiani. Musimy budować zaufanie i dobre relacje z naszymi odbiorcami, jeśli więc będziemy na nich zamknięci, nic z tego nie wyjdzie. Pamiętajmy również o profesjonalizmie oraz trzymaniu emocji na wodzy, nawet jeśli wewnętrznie jesteśmy naprawdę zdenerwowani.
 7. Konieczna jest także dyscyplina – praca na własny rachunek kusi nas, by wstać znacznie później, zrobić sobie dzień wolnego. Damy radę, nadrobimy jutro… A co jeśli się nam to nie uda? Dlatego też jeśli zastanawiamy się, czy rzucić etat na rzecz własnej działalności, przemyślmy, jak się nam pracuje, kiedy nikt nie patrzy, kiedy nie mamy nad głową szefa.
 8. Chęć ciągłego rozwoju – wchodzimy na rynek i chcemy stać się ekspertami w swojej dziedzinie. Nie da się tego zrobić, stojąc w miejscu. Jeśli chcesz być przedsiębiorcą, musisz liczyć się z tym, że będziesz się musiał codziennie czegoś uczyć.
 9. Musisz nauczyć się oddzielać życie prywatne od zawodowego i odpoczywać – dobry przedsiębiorca to wypoczęty przedsiębiorca. Kiedy zaczynamy prowadzenie własnej działalności, można się w tym zatracić – ciągle wchodzić na maila, być dostępnym dla każdego klienta o każdej porze. Zapominamy o tym, jak ważny jest odpoczynek i jak go potrzebujemy.
 10. Dobre zarządzanie czasem pracy swoim i innych to także cecha, którą powinien posiadać przedsiębiorca. Praca na własny rachunek, jak już wspominaliśmy, wymaga dyscypliny. Nawet dyscyplina jednak nie pomoże, jeśli nie będziemy potrafili dobrze się zorganizować.
 11. Na cechy przedsiębiorcy, które mogą pomóc w prowadzeniu działalności składa się również dobre zarządzanie finansami. Działalność ma to do siebie, że zarobki mogą nie być regularne, a my musimy płacić rachunki, składki, podatki. Musimy tak zarządzać finansami, żeby nie okazało się nagle, że z pieniędzy nic nie zostało, a nam rosną długi.

Cechy przedsiębiorcy – podsumowanie

Nie każdy musi być przedsiębiorcą – nawet jeśli tak dużo się dzisiaj mówi o tym, że to praca na własny rachunek jest najlepsza. Jeśli więc czujesz, że nie posiadasz cech, które cię to tego przybliża, nie ma w tym nic złego!