Poradnik Pracownika

Jak rozpoznać objawy przemęczenia pracą?

Czasami dopadają nas pewne dolegliwości, które bierzemy za coś całkowicie naturalnego i choć znacząco wpływają na jakość naszego życia i naszej pracy, nic z nimi nie robimy. Mamy wrażenie, że tak bywa i samo przejdzie. Niestety, im dłużej nie zwracamy na nie uwagi, tym bardziej się potęgują. To oczywiste, że zmęczenie występuje po wykonywaniu pracy fizycznej, jednak także praca umysłowa może zmęczyć. Istnieje przekonanie, że siedzenie przy biurku musi być lekkie i przyjemne, a tylko pracownicy fizyczni rozumieją zmęczenie. To nieprawda. Każdy może je poczuć i nie ma w tym nic nieodpowiedniego, a tym bardziej wstydliwego. Sprawdź, czy dopadają cię objawy przemęczenia pracą!

Przyczyny zmęczenia pracą

Przyczyn zmęczenia pracą może być wiele. Najczęściej wiąże się to z tym, że nie chcemy niczego przegapić i stale trzymamy rękę na pulsie. Nawet po pracy nie stawiamy na odpoczynek, sprawdzamy, co się dzieje, wykonujemy swoje zadania o wiele dłużej, niż powinniśmy. Nie dosypiamy, nie pamiętamy co to relaks i właśnie przez to dopada nas zmęczenie. Wszystko prowadzi do pracoholizmu, a każda minuta spędzona na lenistwie wpędza nas w wyrzuty sumienia.

Męczy również nadmiar obowiązków. Jeżeli wykonujemy tak wiele zadań, że 8 godzin pracy dziennie to zdecydowanie za mało, odpoczynek przepada. W takiej sytuacji często dochodzi również duży stres. Taka mieszanka to już droga do wypalenia zawodowego.

Objawy przemęczenia pracą

Jakie są objawy przemęczenia pracą? Oprócz tego, że przez większość czasu marzymy o tym, aby położyć się do łóżka i spać do oporu, możemy czuć się osłabieni. Łatwiej łapiemy wszelkie infekcje, mamy słabszą odporność. Im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym mniej efektywnie pracujemy, nie potrafimy się zorganizować, a o koncentracji możemy zapomnieć.

Jeżeli zmęczenie trwa coraz dłużej, a my nic z nim nie robimy, stajemy się coraz bardziej przygnębieni i zestresowani. Kiedy sytuacja się przeciąga, zmęczenie może stać się przewlekłe – tym samym możemy znacznie podupaść na zdrowiu, a przemęczenie zamienić się może w depresję.

Jak walczyć z przemęczeniem?

Jeżeli zauważasz objawy przemęczenia i czujesz osłabienie, nie czekaj i wybierz się na zasłużony urlop, jeżeli tylko możesz sobie na niego pozwolić. Postaraj się odciąć od wszystkiego i maksymalnie odpocząć, spędzając czas tak, jak lubisz najbardziej.

Dobrym sposobem na walkę ze zmęczeniem jest również nauczenie się odpoczynku. Wyznaczaj sobie codziennie czas, który poświęcasz tylko sobie. Dzięki temu będziesz mógł uwolnić się od męczących myśli i zrelaksować.

Postaraj się, na ile to możliwe, nie być w pracy po pracy. Sprawdzenie maila nie zaszkodzi, ale pozwól sobie też na oderwanie się od wszystkiego, bycie offline i niemyślenie o tym, co może właśnie dziać się w firmie.

Jeżeli twoje zmęczenie się przeciąga, podupadasz na zdrowiu, nie potrafisz się skupić i nic cię nie cieszy, być może potrzebujesz kontaktu ze specjalistą. Im szybciej uświadomisz sobie, jak destrukcyjne może być zmęczenie, tym lepiej. Czasami napięcie, stres, potrzeba bycia pod ręką, stawania się coraz lepszym może sprawić, że nie będziemy w stanie odpoczywać bez pomocy specjalisty i odpowiedniej terapii.