Urodziny w pracy można świętować na wiele sposobów
Kiedy zbliża się nasze święto, zastanawiamy się często, jak powinniśmy obchodzić urodziny w pracy, szczególnie jeśli to nasze pierwsze urodziny w tej firmie. Może to być dla nas wręcz stresujące, nie wiemy, co przygotować, w jaki sposób, jak zaprosić współpracowników i czy w ogóle wypada to zrobić. Problem pojawia się też z drugiej strony. Kiedy urodziny obchodzi nasz współpracownik, chcemy to jakoś uczcić. W jaki sposób można to zrobić? Jakie rozwiązania są najlepsze? Czego z pewnością warto unikać? Przybliżymy te kwestie w niniejszym artykule.
Urodziny w pracy powodem stresu
Choć wydawać by się mogło, że urodziny są przyjemnym dniem, w którym powinniśmy czuć się świetnie, często urodziny w pracy powodują stres. Nie wiemy, co przygotować, jak to zrobić, w jaki sposób powiadomić współpracowników (szczególnie jeśli firma jest duża). Porównujemy nasze działania z tym, co robią inni. Czas się kurczy, a my mamy ochotę wziąć tego dnia wolne i po prostu nie pojawić się w pracy. W końcu mielibyśmy wszystko z głowy i nic nie zaprzątałoby tak naszych myśli.
Stresować się mogą także współpracownicy - zbliżają się urodziny, a nadal nie wiadomo, czy kupić prezent, jak się na niego złożyć, czy zrobić zrzutkę, a może w inny sposób świętować ten dzień? Czy powinniśmy zgłosić takie działania szefowi, czy kierownikowi działu? Czy wszystkich traktować tak samo?
Może się więc okazać, że pozornie dzień, który powinien być wypełniony dobrymi życzeniami i uśmiechami, staje się przyczynkiem do dużego stresu. Co zrobić, by go uniknąć?
Urodziny w pracy okiem solenizanta
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak obchodzić urodziny w pracy, zwróć uwagę na innych. Co robią i w jaki sposób świętują ten dzień? Być może okaże się, że nic szczególnego się nie dzieje albo po prostu przynosi się cukierki - czyli trwa stary, dobrze znany szkolny zwyczaj. Obserwując innych, szybko powinniśmy się zorientować, co zrobić, kiedy to w końcu my będziemy mieli urodziny.
Jeżeli jednak po naszym zatrudnieniu to my pierwsi będziemy obchodzili urodziny w pracy i nie możemy niczego podpatrzeć, zapytajmy współpracowników, jak to wygląda w innych przypadkach. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której przygotujemy się do tego dnia solidnie jako jedyni z całej firmie. Być może urodzin w ogóle się nie obchodzi? Warto zapytać kogoś, kto pracuje w firmie dłużej niż my.
Urodziny w pracy okiem współpracowników
Twardy orzech do zgryzienia mogą mieć również współpracownicy - czy zrobić niespodziankę solenizantom? Czy kupić im prezent? A może udawać, że o niczym nie wiemy lub zakończyć na życzeniach? Co zrobić, jeżeli urodziny obchodzi ktoś, za kim nie przepadamy? Czy wymagać od pracowników poczęstunku, jeżeli inni się na niego decydują?
Warto ustalić, jak będziemy obchodzić urodziny współpracowników, z kadrą zarządzającą. Dzięki temu będzie jasne, na co możemy sobie pozwolić. Jeśli zdecydujemy się na prezent, najlepiej zorganizować zrzutkę. Wtedy niewielkim kosztem poszczególnych współpracowników, można kupić solenizantowi coś naprawdę wartościowego. Weźmy również pod uwagę to, że nie powinniśmy wymagać od kogoś poczęstunku, w końcu nie znamy jego sytuacji finansowej i możliwości, szczególnie jeśli w firmie zatrudnionych jest wiele osób.
Warto trzymać się jednej zasady - albo obchodzimy urodziny wszystkich, albo nikogo. Starajmy się tak to wszystko zorganizować, żeby nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Jeżeli ustalamy, że świętujemy wszystkie urodziny w pracy, złóżmy serdeczne życzenia i bądźmy życzliwi nawet dla tych osób, za którymi raczej nie przepadamy.
Czego nie robić podczas urodzin w pracy?
Czego należy unikać podczas urodzin w pracy? Przede wszystkim nie przynośmy alkoholu. Godziny pracy to nie jest najlepszy czas na toast, można go wznieść w bardziej odpowiednich okolicznościach. Starajmy się również, żeby krótkiej uroczystości nie przedłużać na siłę - wolne chwile są oczywiście lubiane przez wszystkich, ale długa przerwa na kawę i życzenia opóźni pracę, może nawet spowodować, że zadania trzeba będzie zabrać ze sobą do domu lub konieczne będzie pozostanie po godzinach.
Jako współpracownicy, tak jak wspominaliśmy, nie powinniśmy wymagać od solenizanta wystawnego poczęstunku, jeżeli tego nie chce. Poza tym nie powinniśmy również wyróżniać tylko wybranych pracowników. Jeśli przygotowanie do urodzin współpracowników trochę potrwa, nie róbmy tego za plecami kierownictwa, uprzedźmy, że potrzebujemy nieco czasu i zapytajmy o zgodę.
Jak świętować urodziny w pracy?
Sposobów na świętowanie urodzin w pracy jest mnóstwo. Jednym z najbardziej popularnych jest przygotowanie słodkiego poczęstunku. Można go zostawić w jednym miejscu, jeżeli pracowników jest wielu, można też zaprosić wszystkich do jednego miejsca na kawę i coś słodkiego lub przejść się po pokojach i poczęstować wszystkich osobiście. Wybraną grupę najbliższych współpracowników można również zaprosić na spotkanie po pracy. Warto jednak zrobić to osobiście, a nie np. podczas grupowego składania życzeń, aby nikt nie poczuł się urażony czy pominięty.
Jeśli współpracownik ma urodziny, można zrobić mu niespodziankę - traktować wyjątkowo tego dnia, na przykład przywitać gorącą kawą czy jakąś słodką przekąską, zrobić śniadanie albo przystroić z tej okazji jego biurko. Można również złożyć się na symboliczny prezent lub zorganizować urodzinowe spotkanie, na którym każdy będzie mógł osobiście złożyć życzenia. Dobrym pomysłem będzie też kartka z życzeniami, podpisana przez wszystkich pracowników. Nie chodzi tutaj o wystawność czy oryginalność, ale o pamięć.
Pracownik, o którego urodzinach pamiętano, z pewnością będzie wdzięczny za każdy objaw sympatii. Takie wydarzenia wpływają pozytywnie na atmosferę w pracy i kontakty między współpracownikami.