W jaki sposób rozwijać swój talent i z czym go łączyć?
Talent definiuje się często jako wrodzoną lub nabytą ponadprzeciętną umiejętność. Krótko mówiąc, jest to coś, co nam naprawdę wychodzi, w czym czujemy się dobrze i na co chcemy poświęcać swój czas. Talent bowiem nierzadko przeradza się w prawdziwą pasję. Idealną sytuacją wydaje się więc zarabianie na nim. W końcu taka praca byłaby z pewnością niesamowicie przyjemna, rozwijająca i pozwoliłaby w ogóle nie czuć, że chodzimy do pracy. Czy jednak zawsze jest to możliwe? Czy każdy z nas ma talent? Nierzadko niesłusznie kojarzymy to pojęcie jedynie z takimi umiejętnościami, jak śpiew, taniec, rysowanie czy inne prace manualne. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to zamknięty katalog i talent jest o wiele bardziej złożony, niż może nam się wydawać.
Czy każdy z nas ma talent?
Właściwie każdy z nas posiada jakąś umiejętność, która przy odpowiednim nakładzie pracy może stać się ponadprzeciętna. Sztuką jest jednak odnalezienie tego talentu, co może trwać nawet latami. Często można usłyszeć narzekania ludzi twierdzących, że niczego nie potrafią robić dobrze, wszystkiego już próbowali, jednak niestety nie mają żadnego talentu. W większości przypadków nie jest to jednak prawda, po prostu poszukiwania nie idą jeszcze dobrym torem. Niestety, nierzadko ten proces jest długotrwały, a zanim dojdziemy do tego, co tak naprawdę nas wyróżnia, mija długi czas. Nie zmienia to jednak faktu, że nie warto się poddawać, ponieważ z całą pewnością każdy może odnaleźć w sobie tę pożądaną umiejętność. Czy można ten proces w jakiś sposób ułatwić?
Jak odnaleźć ukryty talent?
Ile razy słyszałeś, że ktoś miał łatwiej? Rodzice uprościli mu start w przyszłość, szybko odnaleźli jego zainteresowania, nie ograniczali go, nie studzili zapału? Oczywiście, są ludzie, którzy mieli to szczęście, że ich talent został odnaleziony już w dzieciństwie. Nie da się ukryć, że to znacznie ułatwia jego rozwijanie. Jeżeli w naszym przypadku tak nie było, nie skreśla to jednak dalszych możliwości.
- Weź kartkę papieru i długopis, a następnie wypisz wszystko, w czym czujesz się dobry. Nie sil się na skromność, bądź ze sobą całkowicie szczery. Zanotuj, co naprawdę sprawia ci przyjemność, w dodatku potrafisz to robić, jest to dla ciebie ważne i chciałbyś robić w tym kierunku więcej. Przy okazji zastanów się również, czy twój talent może przynieść lub już przyniósł korzyści innym ludziom.
- Przypatrz się stworzonej liście. Jeżeli nie jesteś z niej zadowolony, okazuje się krótka lub nic nie przychodzi ci do głowy, pomyśl jeszcze raz. Musisz zdać sobie sprawę, że na talent trzeba patrzeć szerzej. Wyjdź poza umiejętne malowanie paznokci czy łapanie doskonałych kadrów na zdjęciach. Talent to także sprawne zarządzanie ludźmi, umiejętności oratorskie, świetne opowiadanie dowcipów itp.
- Pamiętaj również o tym, że niekoniecznie musiałeś w swoim życiu wykonywać coś, co jest związane z twoim talentem. Szczególnie w przypadku, kiedy wydaje ci się, że nie masz żadnych umiejętności, które mogłyby cię wyróżnić na tle innych, najprawdopodobniej talent jest głęboko ukryty. Jednak twoja podświadomość może Ci o nim dawać znaki. Być może jest coś, o czym często myślisz, bo wydaje ci się, że robienie tego byłoby ciekawe i inspirujące? Takie umiejętności, o których tylko myślisz, również wpisz na kartkę.
- Skoro lista jest gotowa, czas spojrzeć na nią i wybrać to, co jest dla nas najważniejsze, najbardziej pociągające i czym najbardziej chcielibyśmy się zajmować.
- Kiedy już znasz swoje możliwości, możesz rozpocząć rozwijanie talentu. W jaki sposób to zrobić?
Jak rozwijać swój talent?
Rozwijanie talentu jest bardzo ważne. W końcu niejednokrotnie można usłyszeć, że talent to tylko 1% sukcesu, a całą resztę zajmuje ciągła praca nas sobą. Skoro więc wiesz już, że robisz doskonałe zdjęcia, rozpocznij szereg ćwiczeń, które sprawią, że z dnia na dzień będziesz coraz lepszy!
Rozpocznij od odnalezienia autorytetu w danej branży. Dzięki temu będziesz mógł prześledzić karierę osób, które już wiele osiągnęły. Może być to dla ciebie ogromna dawka inspiracji i motywacji do dalszego działania. Przeczytaj, jak zaczynali najsłynniejsi fotografowie, sprawdź, jak ćwiczyli, ile lat zajęła im droga na szczyt i pamiętaj o jednym: Nie od razu Kraków zbudowano.
Daj sobie czas i nie zniechęcaj się porażkami. Robisz setne zdjęcie, które znowu nie wygląda tak, jakbyś chciał? Nie umiesz poradzić sobie z obiektywami? Przeraża cię obsługa programów graficznych? Próbuj aż do skutku! Nie poddawaj się, ponieważ to właśnie 101 zdjęcie może być tym idealnym, a 28 godzina pracy w programie graficznym tym czasem, w którym uświadomisz sobie, że wiesz już naprawdę dużo i umiesz go obsługiwać coraz lepiej. Daj sobie czas na naukę. Nie nastawiaj się na to, że wszystko przebiegnie sprawnie, szybko, ty staniesz się z dnia na dzień najbardziej rozpoznawalnych fotografem świata, a obiektyw wybierze się sam. Sukces wymaga ciężkiej pracy. Kiedy jednak talent jest też twoją pasją, praca ta stanie się prawdziwą przyjemnością.
Kiedy zdobędziesz już pożądane umiejętności, nie spoczywaj na laurach, ćwicz dalej. Można użyć tutaj prostego porównania. Wyobraź sobie, że każdego dnia przez pół roku chodzisz na siłownię. Wypracowałeś piękne mięśnie i uważasz, że w takim razie już wcale nie musisz ćwiczyć. Oczywiście po jakimś czasie mięśnie powrócą do dawnego stanu, co będzie naturalną konsekwencją zaprzestania ich umacniania. Tak samo jest z każdym talentem, kiedy go porzucimy - pewni, że wiemy już wszystko - będzie się on zmniejszał.
Jeżeli czujesz się już pewnie i wiesz, że naprawdę ciężko pracujesz nad swoim talentem, zastanów się, w jaki sposób możesz na tym zarobić. W przypadku fotografii możesz umieścić portfolio w internecie i sprawdzić reakcję ludzi na twoje prace. Jeżeli będą pomyślne, możesz pomyśleć nad wykonywaniem zleceń lub płatnym bankiem zdjęć.
Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz zacząć zarabiać na pasji, warto wszystko przeprowadzać legalnie. Planując sprzedaż, pomyśl o założeniu własnej działalności gospodarczej. Nie martw się tym, że sobie nie poradzić. Cały proces nie jest tak trudny, jak myślisz, a jeżeli i tak czujesz się niepewnie, możesz skorzystać z pomocy.
Talent i praca - połączenie idealne?
Nie da się ukryć, że jeżeli uda nam się połączyć nasz talent z pracą zarobkową, będzie to idealne rozwiązanie, dzięki któremu praca może stać się naszą prawdziwą pasją, a my nie tylko będziemy nastawieni na zysk, lecz także rozwój osobisty każdego dnia. Warto więc ćwiczyć i poświęcać czas swoim talentom. Być może nie pozwolą nam się one utrzymać, ale jeżeli przyniosą nam jakąś sumę pieniędzy, będziemy mogli inwestować je na przykład w dalsze ćwiczenia i poszukiwania.
Mówi się, że jeżeli kochamy swoją pracę i to co robimy, to tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w pracy. Choć niemal na pewno nie ominie nas zmęczenie, zarabianie na swoim talencie z pewnością potwierdzi to powiedzenie. Dlatego warto próbować i poszukiwać. Być może będzie to nasz klucz do sukcesu.