Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kompetencje miękkie – poznaj najważniejsze!

Choć z roku na rok coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są kompetencje miękkie, pracownikom nadal zdarza się je nieco ignorować, uważając, że najważniejsze są umiejętność twarde, które są dla nich bardziej konkretne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że szacuje się, iż w ciągu następnych 10 lat nawet 65% zawodów będzie wymagało rozwiniętych kompetencji miękkich. Mogą one znacznie pomóc nam w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jakie kompetencje miękkie są najważniejsze? Które z nich warto wypracować? Podpowiadamy w artykule!

Kompetencje miękkie, czyli jakie?

Kompetencje miękkie są niemierzalne – nie możesz powiedzieć pracodawcy czy rekruterowi, w ilu procentach potrafisz być np. otwarty do ludzi. Są to zazwyczaj cechy charakteru, które sprawiają, że jesteśmy lepiej przystosowani do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Najważniejsze kompetencje miękkie

Wychodzimy z założenia, że dla pracodawcy najważniejsze jest to, co można zmierzyć, nasze umiejętności i doświadczenie zawodowe, dlatego też często kompetencje miękkie spychamy na dalszy plan. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników z danymi kompetencjami miękkimi stale rośnie. Jakie kompetencje miękkie wydają się najważniejsze? Podpowiadamy!

Kreatywność

W wielu zawodach pożądaną umiejętnością jest kreatywne myślenie. Pracodawcy często oczekują, że pracownik będzie potrafił znaleźć rozwiązanie problemów i wpaść na nowe pomysły. Innowacyjne podejście do klienta i wykonywanie zadań jest pożądane na rynku pracy. 

Chęć ciągłej nauki

Dzisiejszy świat pędzi bardzo szybko. Ciągle pojawia się mnóstwo nowych informacji, urządzeń, technologii. Nie musimy oczywiście nadążać za wszystkim, jednak w niektórych branżach do osiągnięcia sukcesu i pracowania w pełni możliwości, chęć do ciągłej nauki jest niezbędną kompetencją.

Warto śledzić portale branżowe, zapoznawać się z aktualnościami, czytać literaturę branżową, a jeżeli mamy taką możliwość uczestniczyć również w konferencjach czy na kursach. Pracodawca szybko zauważy, że nasza wiedza stoi w miejscu i z pewnością nie wpłynie to na naszą korzyść.

Poza tym ciągła nauka to ciągły rozwój – tak pożądany współcześnie nie tylko przez przełożonych, lecz także przez pracowników. Dzięki temu, że chcą poszerzać swoją wiedzę, są coraz lepsi w tym, co robią i nie robi się to dla nich monotonne.

Wyszukiwanie informacji

W dzisiejszych czasach jesteśmy atakowani mnóstwem informacji z każdej strony. Mimo to nierzadko zdarza się, że kiedy naprawdę musimy się czegoś dowiedzieć, nie wiemy, jak szukać.

Jakie kompetencje miękkie są ważne? Na pewno umiejętność wyszukiwania i przede wszystkim filtrowania informacji – w ich nawale nie zawsze wiemy, które z nich są naprawdę wartościowe.

Otwartość na innych

Ważną kompetencją miękką jest również otwartość na innych ludzi. W pracy spotykamy się na co dzień z wieloma osobami, nie tylko współpracownikami, lecz także klientami i bardzo ważne jest to, aby nie czuły one, że nie chcemy z nimi rozmawiać, że jesteśmy zamknięci.

Nasi rozmówcy muszą poczuć, że doskonale się odnajdujemy w rozmowie z nimi, potrafimy słuchać, nie jesteśmy głusi na prośby czy sugestie.

Poszanowanie zdania innych osób

Mogłoby się wydawać, że szacunek do innych poglądów i pomysłów nie jest żadną umiejętnością, po prostu się go ma. Jednak w dzisiejszym świecie, pełnym nieuzasadnionego hejtu, coraz trudniej o niego. Dlatego też pracodawcy cenią sobie pracowników, którzy potrafią rozmawiać merytorycznie z każdym, nawet jeśli się z nim nie zgadzają.

Umiejętne zarządzanie czasem

Pracujemy dużo, żyjemy szybko, ciągle coś nas rozprasza, łatwo tracimy skupienie. Jest jeszcze gorzej, kiedy nie potrafimy odpowiednio zarządzać sobą w czasie. Wszystko rozwlekamy, zabieramy się za kilka zadań jednocześnie i niczego nie kończymy, trudno nam się zmobilizować.

Dlatego też umiejętne zarządzanie sobą w czasie jest ważną kompetencją miękką. Odpowiednie rozplanowanie sprawi, że ze wszystkim sobie poradzimy i będziemy terminowi oraz produktywni.

Elastyczność

Od pracowników coraz częściej wymaga się również elastyczności. Jak już wspominaliśmy, w dzisiejszych czasach wszystko szybko się zmienia, idzie do przodu, zyskuje nowy kształt. Dlatego też ważne jest, aby pracownicy potrafili się do tych zmian dostosować, nie bali się ich, nie mieli z nimi problemu.

Wychodzenie z inicjatywą

Bierne wykonywanie obowiązków to nie wszystko. Ważne jest również wychodzenie z inicjatywą. Jeśli jakiś pomysł przychodzi nam do głowy, podzielmy się nim z zespołem czy przełożonym.

Komunikatywność

Komunikatywność to kompetencja miękka bardzo często widoczna w naszych CV. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy dobrze ją rozumieją. Komunikatywność jest bowiem nie tylko dobrym porozumiewaniem się z innymi. Osoba komunikatywna potrafi dobrze formułować komunikaty, tak by były jasne i zrozumiałe przez odbiorcę.

Kompetencje miękkie są coraz ważniejsze w wielu zawodach. Pamiętajmy, by je ćwiczyć i umieszczać w naszym CV!