Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak wygląda praca i ile zarabia pilot wycieczek?

Wydawać się może, że wszyscy wiemy, czym zajmuje się pilot wycieczek. Często jednak mylimy tę profesję z przewodnikiem i myślimy, że pilot oprowadza podróżujących po miejscu wycieczki. Jego zadanie jest jednak inne. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jak wyglądają wymagania do jego objęcia po deregulacji? Ile zarabia pilot wycieczek? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym zajmuje się pilot wycieczek?

Jak już wspominaliśmy, pilot wycieczek nie zajmuje się oprowadzaniem turystów po miejscu, do którego podróżują. Tę rolę pełni przewodnik. Pilot z kolei ma za zadanie dopilnować, aby całą wycieczka dotarła bezpiecznie do miejsca docelowego. Jego obowiązkiem jest rozwiązywanie powstałych po drodze problemów i pokonywanie wszelkich trudności.

Dodatkowo pilot zajmuje się również tym, by osoby z nim podróżujące nie miały problemów z zakwaterowaniem czy wyżywieniem.

Pilot wycieczek czuwa nad tym, aby przeprowadzone zostały wszystkie wcześniej zaplanowane punkty wycieczki. Zdarza się, że na wycieczkach pełni podwójną funkcję i przejmuje także obowiązki przewodnika, nie znaczy to jednak, że pilot i przewodnik to ta sama profesja.

Jak zostać pilotem wycieczek?

Pilot wycieczek to zawód deregulowany. Przed 2014 rokiem, aby dostać tę posadę, trzeba było spełnić szereg wymagań, które dzisiaj ograniczone są do minimum.

Pilot wycieczek to zawód bardzo odpowiedzialny. Taka osoba opiekuje się grupą ludzi i musi być do tego odpowiednio przygotowana. To dlatego tak dużą wagę przywiązywano do wymagań na to stanowisko.

I tak przed deregulacją osoba, która chciała zostać pilotem wycieczek, musiała:

  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie
  • mieć ukończonych 18 lat
  • zdać egzamin
  • przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne na pilota wycieczek przeprowadzane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • przedłożyć zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia, który pozwala na wykonywanie tego zawodu
  • przedstawić zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego i przewodnika wycieczek.

Po deregulacji zniesiono niemal wszystkie wymagania, pozostawiając ostatnie z wyżej wymienionych. Wzbudziło to sprzeciw w branży, ponieważ zawód ten jest wymagający i odpowiedzialny, nie chciano więc, by wykonywały go osoby, które nie są do niego odpowiednio przygotowani. Jednak nawet dzisiaj, mimo deregulacji, dla pracodawców istotne jest posiadanie licencji.

Oczywiście osoba, która jest zainteresowana pracą w tym zakresie, może próbować zdobywać wiedzę i doświadczenie na własną rękę, jednak kursy są z pewnością najlepszym źródłem do nauki. Istotna jest tutaj praktyka i umiejętność pracy z ludźmi, której trudno nauczyć się samodzielnie. Musimy wiedzieć jak reagować, kiedy na naszej drodze staje duży problem czy sytuacja kryzysowa.

Gdzie pracuje pilot wycieczek?

W jakich miejscach może pracować pilot wycieczek? Oczywiście głównie są to biura podróży, jednak przedstawiciele tego zawodu są również zatrudniani przez hotele i indywidualnych organizatorów turystyki.

Jaki powinien być pilot wycieczek?

Jakie cechy zwiększają predyspozycje do wykonywania tego zawodu? Przede wszystkim przydatna z całą pewnością jest komunikatywność oraz otwartość na drugiego człowieka.

Pilot dodatkowo powinien być cierpliwy i spokojny. W tym zawodzie niezwykle cenna jest umiejętność opanowania swoich emocji.

Dodatkowo pilot powinien być dyspozycyjny i dobrze organizować czas własny oraz innych osób.

Ile zarabia pilot wycieczek?

Bardzo ciężko jednoznacznie określić jakie tak naprawdę są wynagrodzenia w tej branży. Duże różnice wynikają przede wszystkim z formy zatrudnienia. Bardzo rzadką piloci wycieczek zatrudnieni są etat. Dodatkowo wiele zależy również od regionu, w którym się specjalizują - czy są to wycieczki krajowe czy zagraniczne. Wynagrodzenia zależy także od rodzaju i długości trwania wyjazdów i tak wycieczkę szkolną można otrzymać 200-250 zł, za wycieczkę do krajów sąsiedzkich 300-350 zł, dalsze trasy to 400-500 zł za dzień pilotażu.

Ile zarabia pilot wycieczek? Osoba na tym stanowisku, według raportu, zarabia średnio 2000 złotych netto. 25% najlepiej opłacanych pracowników otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ok. 3015 złotych netto i więcej.

Jeśli chodzi o to, ile zarabia pilot wycieczek zatrudniony w poszczególnych województwach, najlepiej opłacani są piloci z województwa mazowieckiego, pomorskiego  oraz wielkopolskiego. Najmniej z kolei zarabiają piloci z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Pilot wycieczek to zawód bardzo wymagający, lecz także posiadający wiele zalet. Na tym stanowisku zdecydowanie można się rozwijać, ciągle szukać nowych wyzwań. Taka osoba nie może stać w miejscu. Dodatkowo poznaje ona mnóstwo ludzi, ciekawych historii, co także jest rozwijające, poszerza horyzonty, pozwala na inne spojrzenie. Taka osoba ciągle jest w podróży, za którą otrzymuje wynagrodzenie. Wydaje się być to idealna opcja dla miłośników turystyki!