Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia grabarz - od czego zależą jego zarobki?

Mówi się, że grabarz to zawód, który zawsze będzie potrzebny ludziom. Zapotrzebowanie na niego jest w końcu stałe. I choć przemawia przez to czarny humor, nie da się z tym nie zgodzić. Odkładając jednak na bok żarty, warto podkreślić, że jest to również zawód niezwykle trudny - nie tylko pod względem fizycznym. Nie wszyscy są w stanie go wykonywać. Mimo to zdarza się, że osoby na tym stanowisku wstydzą się swojej profesji, nie mówią o niej, po prostu nie chcą odstraszyć ludzi. Jak wygląda praca na tym stanowisku? Jakie cechy powinien posiadać taki pracownik? W końcu, ile zarabia grabarz? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym zajmuje się grabarz?

Ponury starszy pan z łopatą, który kopie groby - tak wiele osób wyobraża sobie grabarza. Czym jednak tak właściwie zajmuje się grabarz, oprócz ogólnego stwierdzenia, że pogrzebami? Rzeczywiście, głównym zadaniem grabarza jest przygotowanie pochówku osoby zmarłej, na co najczęściej składa się właśnie wykopanie grobu, przygotowanie pasów potrzebnych do opuszczenia trumny oraz zasypanie powstałego wcześniej dołu. Jeśli pochówek ma miejsce w grobowcu, należy odsunąć i przenieść płytę, by następnie ustawić ją ponownie. Jednak tak naprawdę wiele zależy od miejsca pracy i zakres zadań może się znacznie różnić. Obowiązki również wpływają na to ile zarabia grabarz.

Oprócz zadań, o których wspominaliśmy, często grabarz zajmuje się również pielęgnacją, sprzątaniem i pilnowaniem cmentarza komunalnego. Dodatkowo jego zadaniem często jest zebranie całej ekipy grabarskiej, która będzie pracowała przy pogrzebie - wielu zadań nie jest po prostu w stanie zrobić sam. Zdarza się również, że ustala z rodziną czy bliskimi zmarłej osoby szczegóły pogrzebu. Wszystko zależy od specyfiki zakładu, w którym jest zatrudniony.

Grabarz dodatkowo zazwyczaj także zajmuje się transportem zwłok - przewozi je z miejsca zgonu do zakładu, z zakładu do miejsca ceremonii, z miejsca ceremonii transportuje trumnę do grobu.

Wielkie zakłady pogrzebowe w swoich szeregach mają wielu specjalistów - zajmujących się przygotowaniem ciała do pogrzebu, pośmiertnym wizażem, kontaktem z bliskimi, przebiegiem ceremonii itd. Zdarza się jednak, że wszystkie te zadania spełnia właśnie grabarz. Jeśli interesuje się branżą, w której działa, z pewnością poszerza kompetencje i może dokładnie wykonywać wiele obowiązków. Standardy się zmieniają i są coraz wyższe, a firmy muszą się do nich dostosować.

Przygotowanie ciała do pogrzebu składa się z wielu etapów i zdarza się, że wszystkimi zajmuje się właśnie grabarz. Dodatkowo sytuacja bywa trudna, ciała nie zawsze wyglądają dobrze, a osoba na tym stanowisku musi zadbać o to, by mimo wszystko najbliżsi nie przeżyli zbyt dużej traumy.

Nie da się ukryć, że to zawód niezwykle trudny i nie wszyscy są w stanie go wykonywać.

Cechy grabarza - predyspozycje do wykonywania zawodu

Czy istnieją predyspozycje do wykonywania zawodu grabarza? Z pewnością jest tak, że pewien zestaw cech znacznie to ułatwi i sprawi, że osoba taka lepiej sobie poradzi ze wszystkimi spadającymi na nią obowiązkami.

Jak już wspominaliśmy, zawód grabarza nie należy do najprostszych. Przede wszystkim warto podkreślić, jak trudny jest on fizycznie.

Dlatego też tak ważne jest, aby przedstawiciel tego zawodu był osobą o dużej sile fizycznej. To dlatego ten zawód w głównej mierze jest zdominowany przez mężczyzn. Po pierwsze kopanie wielkich dołów jest bardzo trudne - oczywiście często zdarza się, że grabarz używa koparki, jednak nadal zdarza się, i to wcale nie są pojedyncze przypadki, że robi to ręcznie w przeróżnych warunkach - na przykład na deszczu czy śniegu, także mrozie. Wówczas siła fizyczna jest niezbędna. Wspominaliśmy także o tym, że przesuwane są płyty nagrobne, one również są bardzo ciężkie, największe ważyć mogą nawet kilkaset kilogramów. Dobra forma i zdrowie to niezaprzeczalnie wymaganie do wykonywania tego zawodu.

Poza tym niezmiernie ważna jest także siła psychiczna. Dla wielu z nas śmierć jest bardzo trudna. Słuchanie wiadomości o wypadkach, odejściach, wywołuje u nas dreszcze. Dla grabarza jest to codzienna praca. Dlatego też musi być bardzo wytrzymały. Codziennie spotyka się z tragediami, rozmawia z załamanymi ludźmi, jeśli przeżywałby wszystko, szybko załamałby się. Musi więc być nadzwyczaj spokojny i wytrzymały, myśleć o pracy jak o zleceniu, nie traktować tego w kategorii osobistej tragedii. Ktoś musi wykonywać tę pracę i nikt nie wymaga od takiej osoby nadmiernej uczuciowości.

Mimo tego, jak niełatwy wykonuje zawód, nie jest on zbyt wysoko postrzegany w oczach innych osób. To bardzo niesprawiedliwy osąd. Czy wymagający zawód przekłada się na to ile zarabia grabarz?

Ile zarabia grabarz?

Ile zarabia grabarz? Zarobki grabarzy, mimo wykonywanych obowiązków, które są niełatwe, nie są zbyt wysokie. Zgodnie z obowiązującym regulaminem wynagradzania, obowiązującym w ZCK, wynagrodzenie zasadnicze waha się w przedziale od 3 tys. zł do 4 tys. zł miesięcznie brutto. Wynagrodzenie to nie jest zależne od ilości pogrzebów. 

Natomiast pracownicy zatrudnieni przez cmentarze mają także możliwość dorobienia do wypłaty. Najczęściej są to prace takie jak postawienie ławeczki przy grobie, umycie grobu czy jego przesunięcie dzięki czemu dodatkowo można dorobić od 50 do 150 zł.

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Wymagania pracodawców

Wiemy już ile zarabia grabarz a jakie stawiają przed nim wymagania pracodawcy? Od kandydata na to stanowisko nie wymaga się konkretnego wykształcenia. Ważniejsze jest odpowiednie usposobienie, siła fizyczna, umiejętność panowania nad emocjami, a nawet… aparycja. Wymaga się również od takiej osoby dużego wyczucia w kontaktach z innymi ludźmi, szczególnie kiedy ich zadaniem jest ustalanie szczegółów ceremonii z bliskimi.

Grabarz, jak już powtarzaliśmy wielokrotnie, ale co nie ulega wątpliwości, jest zawodem bardzo trudnym, jednak często słabo opłacalnym. Mimo wszystko osobom go wykonującym w pełni profesjonalnie z pewnością należy się ogromny szacunek.