Ruchomy czas pracy - zastosowanie przy zatrudnieniu w systemie zmianowym
Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość stosowania elastycznych rozwiązań w przedmiocie organizowania i rozliczania czasu pracy takich jak ruchomy czas pracy. Czy oznacza to, że nie istnieją żadne ograniczenia w tym zakresie? Czy zastosowanie ruchomego czasu pracy do zatrudnionych w systemie zmianowym jest dopuszczalne? Więcej na ten temat w artykule.
Ruchomy czas pracy i praca zmianowa – podstawa prawna
Kwestie dotyczące organizacji czasu pracy, w tym związane z ruchomym czasem pracy i pracą zmianową, zostały uregulowane w unormowaniach Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy (kp).
Praca zmianowa – zagadnienia definicyjne
Aby odpowiednio wyjaśnić problematykę łączenia pracy zmianowej z ruchomym czasem pracy, warto odnieść się do pojęcia „praca zmianowa” – zarówno w kontekście definicji określonej w Kodeksie pracy, jak i w szerszym ujęciu wynikającym ze stanowiska Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy (GIP).
Dodatkowe wskazówki precyzujące w odniesieniu do definicji pracy zmianowej znajdziemy w Stanowisku Komisji Prawnej GIP z 13 sierpnia 2009 roku w sprawie pojęcia systemu pracy zmianowej (KPGIP 2009/08/13-1).
W powyższym dokumencie stwierdzono, że pojęcie pracy zmianowej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy należy interpretować w powiązaniu z art. 2 ust. 5 Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 roku dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy.
Praca w systemie zmianowym oznacza zgodnie z powołaną dyrektywą każdą formę organizacji pracy w systemie zmianowym, zgodnie z którą pracownicy zmieniają się na tych samych stanowiskach pracy według określonego harmonogramu, łącznie z systemem następowania po sobie, który może mieć charakter nieprzerwany lub przerywany oraz pociąga za sobą konieczność wykonywania pracy przez pracownika o różnych porach w ciągu określonych dni lub tygodni.
Uwzględniając powyższe wyjaśnienia, należy uznać, że cechą charakterystyczną pracy zmianowej jest zmiana pracowników na tych samych stanowiskach – wynika z omawianego Stanowiska Komisji Prawnej GIP.
Przykład 1.
Pracodawca zatrudnia pracownika, który pracuje przez 4 dni w tygodniu od godziny 8.00, z kolei 5. dnia rozpoczyna pracę o godzinie 10.00. Nie zmienia innego zatrudnionego na danym stanowisku. Taka organizacja czasu pracy nie stanowi pracy zmianowej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, można ją natomiast uznać za pracę w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy.
Ruchomy czas pracy
W obecnym stanie prawnym istnieje możliwość stosowania tzw. ruchomego czasu pracy – przepisy w tym zakresie zawarto w art. 140(1) kp.
Ruchomy czas pracy może być stosowany w dwóch odmianach – polega to na tym, że rozkład czasu może przewidywać:
- różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy lub
- przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
Pracodawcy korzystający z ruchomego czasu pracy muszą mieć na uwadze, że wykonywanie pracy na podstawie takiego rozkładu czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do ustawowo zagwarantowanego minimalnego nieprzerwanego odpoczynku (dobowego i tygodniowego).
Rozkłady czasu pracy, w tym ruchomy czas pracy, oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala się w:
- układzie zbiorowym pracy lub
- regulaminie pracy, lub
- obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do wydania regulaminu pracy.
Możliwość zastosowania ruchomego czasu pracy do pracowników zatrudnionych w systemie pracy zmianowej
Jak już wspomnieliśmy, praca zmianowa jest dozwolona niezależnie od przyjętego w danym zakładzie pracy systemu czasu pracy. Ruchomy czas pracy jest jednak specyficznym rozkładem, czy zatem jego charakter nie stanowi przeszkody do zastosowania w systemie pracy zmianowej?
Przykład 2.
Pracodawca zatrudnia pracowników w ramach organizacji czasu pracy, która przewiduje wykonywanie obowiązków pracowniczych na zmiany. Chciałby uelastycznić pracę poprzez przyjęcie ruchomego czasu pracy zakładającego różne godziny rozpoczynania pracy w dni robocze. Czy jest to dopuszczalne z punktu widzenia prawa i w praktyce?
Przede wszystkim należy stwierdzić, że nie ma przeszkód prawnych w kwestii łączenia ruchomego czasu pracy z pracą zmianową – jest to dozwolone, inną sprawą jest natomiast praktyczne zastosowanie wspomnianych rozwiązań.
Przykład 3.
Pracodawca stosujący pracę zmianową postanowił skorzystać z możliwości przewidzianych w przepisach o ruchomym czasie pracy. W tym celu został wdrożony model organizacyjny oparty na treści art. 140(1) § 1 kp, a więc zakładający, że pracownicy będą rozpoczynać pracę na I zmianie w różnych godzinach zgodnie z ustalonym uprzednio rozkładem czasu pracy. W związku z tym godziny rozpoczęcia pracy na kolejnych zmianach muszą ulec stosownej korekcie. Przy prawidłowym rozplanowaniu pracy poszczególnych zmian taka organizacja czasu jest w pełni dopuszczalna.
Należy oczywiście podczas planowania pamiętać o ustalonych ograniczeniach kodeksowych, zwłaszcza w kontekście obowiązku zapewnienia pracownikom minimalnego okresu odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Co do zasady pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego (obejmującego minimum 11 godzin ciągłego odpoczynku dobowego).
Uwzględnienie natomiast przy pracy zmianowej przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy, jest problematyczne (ze względu na trudność wskazania początku danej zmiany).
Zastosowanie ruchomego czasu pracy do zatrudnionych w systemie zmianowym – podsumowanie
Nie ma przeszkód prawnych w kwestii łączenia ruchomego czasu pracy z pracą zmianową, niemniej konieczne jest w takim przypadku dokładne rozplanowanie początku wykonywania obowiązków pracowniczych w ramach poszczególnych zmian. Wprowadzenie ruchomego czasu pracy w systemie zmianowym będzie optymalne przy zastosowaniu wariantu przewidującego różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Zastosowanie przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy, utrudnia ustalenie początku zmiany.
Polecamy:
- Szkolenie BHP niepełnoetatowca w dzień wolny od pracy - czy przysługuje rekompensata?
- Ruchomy czas pracy - zastosowanie przy zatrudnieniu w systemie zmianowym
- Nadgodziny osoby niepełnosprawnej
- Praca w godzinach nadliczbowych 2025 - co warto wiedzieć?
- 5 zalet sprawiających, że warto stosować druki online
- Strajk nauczycieli - jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?
- Nieobecność usprawiedliwiona niepłatna – kiedy ma miejsce?
- Chorzy Polacy w pracy – dlaczego rezygnujemy z L4?
- Oddanie krwi po godzinach pracy – czy nadal przysługuje dzień wolny do wybrania?
- Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne w 2025 roku