Poradnik Pracownika

Ile zarabia barman w Polsce i na czym polega ten zawód?

Praca barmana wielu osobom kojarzy się z nalewaniem piwa, jednak tak naprawdę jest to o wiele bardziej wymagająca posada. Często wykonywana w godzinach nocnych, wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, lecz także odporności psychicznej. Czym zajmuje się i ile zarabia barman w Polsce? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

Czym zajmuje się barman?

Praca barmana polega przede wszystkim na kontakcie z klientem, przygotowywaniu drinków i innych napojów, doradzaniu i polecaniu oraz utrzymywaniu miejsca pracy w porządku. Barman musi zadbać o to, aby wszystko było dobrze zorganizowane, a klient poczuł się jak najbardziej komfortowo. Dodatkowo często zajmuje się również dokumentacją sprzedaży.

Przedstawiciele tego zawodu wykonują pracę stojącą, często w systemie zmianowym, zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, a charakter ich pracy zależy przede wszystkim od miejsca, w którym są zatrudnieni. Nierzadko muszą oni przebywać w towarzystwie osób nietrzeźwych, jednak ich zadaniem jest także nieokazywanie znużenia, zachowanie spokoju i wykazanie się dużą cierpliwością. Charakterystyka tego zawodu w dużej mierze przekłada się na to ile zarabia barman.

Ile zarabia barman w Polsce?

Z pewnością wszyscy zainteresowani podjęciem pracy w tym zawodzie są ciekawi, ile zarabia barman w Polsce. Na początku warto podkreślić, że stawki w dużej mierze zależą od miejsca pracy, stopnia doświadczenia oraz umiejętności. Zdarzyć się może, że stawka godzinowa będzie oscylowała między 5 złotymi a innym, znacznie wyższym wynagrodzeniem. Choć trudno zaliczać do zarobków także napiwki, osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą nimi znacznie uzupełniać swoją pensję.

Przyjmuje się, że barman zarabia średnio 2 748 złotych netto miesięcznie. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia mniej niż 2 222 złotych netto, natomiast pensja kolejnych 25% wynosi więcej niż 3 463 złotych netto miesięcznie.

Ile zarabia barman w poszczególnych województwach? Według raportu najwięcej zarabiają barmani w województwie mazowieckim, pomorskim oraz wielkopolskim, z kolei najmniej w województwie podkarpackim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim.

Najwyższe wynagrodzenie otrzymują barmani w Warszawie, Sopocie i Nowym Sączu.

Jak zostać barmanem?

Pracę na tym stanowisku ułatwia ukończenie szkoły gastronomicznej lub studiów na kierunkach związanych z hotelarstwem. Choć niektórzy pracodawcy tego wymagają, wielu z nich zależy bardziej na ukończonych kursach barmańskich.

Na tego rodzaju przygotowaniach do wykonywania zawodu przyszli barmani muszą opanować sporo niezbędnego do pracy materiału. Muszą oni znać wszystkie alkohole, z którymi będą pracować, sposoby ich mieszania, smaki, muszą również poznać niezbędne w tej pracy techniki sprzedaży oraz zarządzania. Kursy kończą się egzaminem, po którym otrzymuje się certyfikat. Wiedza i doświadczenie mają bezpośrednie przełożenie na to ile zarabia barman.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kurs nie jest prosty i wiele osób nie zdaje go przy pierwszym podejściu. Jeżeli więc zależy nam na zwykłym, sezonowym nalewaniu piwa, z pewnością trzeba się zastanowić, czy jest nam on w ogóle potrzebny.

Cechy dobrego barmana

Dobry barman musi być pozytywnie nastawiony do ludzi i szybko łapać dobry kontakt z klientami. Liczy się otwartość, komunikatywność i po prostu bycie miłym. Powinien umieć doradzić w kwestii serwowanych napojów i wiedzieć, co może okazać się najlepsze dla odbiorcy. Jeżeli dodatkowo potrafi porozmawiać na każdy temat, wszystko stworzy idealną całość. Oczywiście oprócz tego liczy się smak, dobra organizacja pracy i miejsca pracy, umiejętność utrzymywania porządku oraz w niektórych miejscach także znajomość języków obcych.

Barman - wymagania pracodawców

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę w tym zawodzie można wywnioskować, że od kandydatów na to stanowisko wymaga się przede wszystkim doświadczenia zawodowego, znajomości języków obcych, gotowości do pracy w systemie zmianowym w ciągu dnia oraz nocy, dyspozycyjności, wysokiej kultury osobistej, sumienności, staranności,  a także odpowiedzialności.

Dodatkowo pracodawcy oczekują komunikatywności, miłej aparycji, umiejętności pracy w zespole, dobrej organizacji pracy własnej i miejsca pracy, otwartości na klienta, silnej psychiki, wytrzymałości, zaangażowania w powierzoną pracę, braku nałogów, książeczki sanitarno-epidemiologicznej, wiedzy z zakresu alkoholi oraz miksologii (sztuki mieszania alkoholi ze sobą) oraz orientacji na klienta, a także ukończonego kursu barmańskiego.

Jak widać, praca barmana nie jest tak prosta, jak może się początkowo wydawać. Kojarzenie jej jedynie z nalewaniem piwa i podawaniem alkoholu znajdującego się za barem jest krzywdzące, ponieważ profesjonalni barmani posiadają naprawdę ogromną wiedzę i umiejętności, a to ma wpływ na to ile zarabia barman.