Formy wykonywania pracy dla rodziców dzieci
Rodzice dzieci stoją przed nie lada zadaniem, aby pogodzić obowiązki rodzicielskie z pracą zawodową. Jednak ten rok przyniósł wiele zmian w prawie pracy pozwalających na skorzystanie z preferencyjnych form wykonywania pracy właśnie przez rodziców dzieci, a to w związku z wprowadzeniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy czy wdrożeniem dyrektywy work-life balance. To, jaką formę wykonywania pracy powinien wybrać rodzic, zależy od konkretnego przypadku. Dla jednych rozwiązaniem będzie praca zdalna stała lub okazjonalna, a dla drugich – inne formy wykonywania pracy dla rodziców.
Formy wykonywania pracy dla rodziców dzieci
Elastyczna organizacja czasu pracy to możliwość:
- wykonywania pracy zdalnej,
- stosowania przerywanego systemu czasu pracy,
- stosowania systemu skróconego tygodnia pracy,
- stosowania systemu pracy weekendowej,
- stosowania ruchomych rozkładów czasu pracy,
- stosowania indywidualnych rozkładów czasu pracy,
- obniżenia wymiaru czasu pracy.
Wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy wobec pracownika wychowującego dziecko do 8. roku życia
Wniosek o zastosowanie względem pracownika elastycznej organizacji pracy może przybrać formę papierową lub elektroniczną. Termin do jego złożenia nie może być krótszy niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.
Przepisy prawa pracy wskazują na obligatoryjne elementy wniosku o zastosowanie wobec pracownika elastycznej organizacji pracy, a są nimi:
- imię i nazwisko oraz data urodzenia dziecka;
- przyczyna konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy;
- termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy;
- rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.
Poza powyższym we wniosku pracownika powinny znaleźć się standardowe elementy każdego pisma, tj.
- miejscowość oraz data,
- dane pracownika,
- oznaczenie pracodawcy,
- podpis.
We wniosku o zastosowanie elastycznej organizacji czasu pracy pracownik może wskazać więcej niż jeden rodzaj elastycznej organizacji pracy.
Po złożeniu przez pracownika w przepisanej prawem formie wniosku o elastyczną organizację pracy pracodawca ma obowiązek rozpatrzyć go z uwzględnieniem potrzeb pracownika, w tym terminu oraz przyczyny konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy oraz uwzględnić potrzeby i możliwości pracodawcy, w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Po rozpatrzeniu wniosku, o jego uwzględnieniu albo o przyczynie odmowy uwzględnienia, albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku, pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Praca zdalna – różne podstawy jej świadczenia
Rodzice dzieci często wyrażają chęć pracy z domu i mają oczywiście taką możliwość, przy czym praca zdalna może być przez nich świadczona na podstawie 4 różnych trybów:
- tradycyjnej stałej pracy zdalnej,
- pracy zdalnej okazjonalnej,
- pracy zdalnej w ramach elastycznej organizacji czasu pracy dla rodziców dziecka do 8. roku życia,
- pracy zdalnej na preferencyjnych zasadach dla określonych grup pracowników.
Dopuszczalność pracy zdalnej oznacza wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Standardowa praca zdalna
Obowiązujące od kwietnia 2023 roku uregulowania Kodeksu pracy wymagają uzgodnienia między pracodawcą a pracownikiem wykonywania pracy zdalnej przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia.
Uzgodnienie co do wykonywania pracy zdalnej w trakcie zatrudniania może być dokonane z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.
Praca zdalna dla pracowników zaliczonych do grup uprzywilejowanych
Rodzice młodszych dzieci w wieku do 4. roku życia mogą skorzystać z regulacji nakazujących uwzględnienie wniosku o wykonywanie pracy zdalnej dla uprzywilejowanych grup pracowników, o ile pozwala na to charakter ich pracy.
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o wykonywanie pracy zdalnej, o ile jej charakter na to pozwala, w przypadku:
- pracownika-rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wydane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej;
- pracownika-rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
- pracownika-rodzica dziecka posiadającego odpowiednio: opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
- pracownicy w ciąży;
- pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia;
- pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W przywołanych przypadkach odmowa uwzględnienia wniosku pracownika o wykonywanie pracy zdalnej jest dopuszczalna, jeżeli jej realizacja nie jest możliwa ze względu na organizację lub rodzaj pracy świadczonej przez pracownika.
Pracodawca, odmawiając uwzględnienia takiego wniosku, informuje pracownika o przyczynie odmowy w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
W tym przypadku wniosek o zastosowanie pracy zdalnej co do pracownika zaliczonego do grupy uprzywilejowanych pracowników, tj. pracownika rodzica dziecka do 4 roku życia, rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wydane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej, rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, rodzica dziecka posiadającego odpowiednio: opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, nie wymaga uzasadnienia przyczyny skorzystania z pracy zdalnej, które wymagane jest przy ubieganiu się o możliwość pracy zdalnej w ramach elastycznej organizacji pracy.
W tym przypadku pracodawcy jest też trudniej odmówić pracownikowi z grupy uprzywilejowanej uwzględnienia jego wniosku, ponieważ jest to możliwe wyłącznie, gdy realizacja pracy zdalnie nie jest możliwa ze względu na organizację lub rodzaj pracy świadczonej przez pracownika.
Elementy wniosku o pracę zdalną standardową i pracę zdalną dla pracowników uprzywilejowanych
W przypadku pracy zdalnej standardowej i pracy zdalnej dla pracowników z grup uprzywilejowanych przepisy nie przewidują elementów wniosku o umożliwienie wykonywania pracy zdalnej – tak, jak to ma miejsce w przypadku elastycznej organizacji pracy.
Wniosek o pracę zdalną standardową powinien zawierać: datę i miejsce jego sporządzenia, dane pracownika i jego stanowisko służbowe, oznaczenie pracodawcy, żądanie umożliwienia wykonywania pracy zdalnie i podpis.
W przypadku pracowników uprzywilejowanych konieczne jest wykazanie spełniania przesłanek obligatoryjnego uwzględnienia takiego wniosku.
Praca zdalna okazjonalna
W wyjątkowych sytuacjach rodzice dzieci mogą rozważyć możliwość korzystania z pracy zdalnej okazjonalnej. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może świadczyć pracę zdalną okazjonalnie. Wykonywanie pracy w ten sposób wymaga złożenia przez niego wniosku, który może mieć formę papierową lub elektroniczną. Kodeks pracy stanowi, że praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.
Przepisy nie przewidują określonych elementów wniosku o pracę zdalną okazjonalną, ale powinien on zawierać:
- dane pracodawcy;
- dane pracownika;
- datę wykonywania pracy zdalnej okazjonalnej;
- miejsce wykonywania pracy zdalnej okazjonalnej;
- oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego, zasadami bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej, procedurami ochrony danych osobowych i przestrzeganiu ich oraz uzgodnieniu zasady kontroli wykonywania pracy zdalnej.
Wniosek może mieć formę papierową lub elektroniczną. Dopuszczalne jest złożenie wniosku o pracę zdalną okazjonalną w formie wiadomości e-mail, nie jest bowiem wymagany do tego podpis elektroniczny.
Podsumowanie
Praca zdalna wydaje się optymalną formą wykonywania pracy dla rodziców, choć w zależności od sytuacji mogą sprawdzić się też inne formy wynikające z elastycznej organizacji pracy. Tak, jak zostało wskazane na wstępie, wszystko zależy od sytuacji danego rodzica, przy czym pamiętać należy, że praca zdalna w zależności od jej podstawy ma różne obwarowania prawne, dlatego należy przed wystąpieniem o nią rozważyć te okoliczności i wybrać najdogodniejszą.
Polecamy:
Praca w nocy - jakie obowiązują limity godzin
Jak się ubrać pracując zdalnie? Komfort i profesjonalizm w domowym zaciszu
- Strajk nauczycieli - jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?
- Praca i zwolnienie lekarskie w tym samym dniu - czy to możliwe?
- Brak prawa do świadczenia z ubezpieczenia chorobowego a wysokość wynagrodzenia
- Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem. Komu przysługują?
- Urlop bezpłatny na część dnia pracy - czy to możliwe?
- Kongres HR 2025: HR jako strategiczny partner: budowanie bezpiecznego, efektywnego i przyszłościowego środowiska pracy
- Mobile Trends Conference 2025 – najważniejsze wydarzenie dla branży technologicznej już w marcu!
- 2. Expo HR „Sprawdzone rozwiązania dla Twojej kadry”
- Konferencja dla Biur Rachunkowych, Księgowych i Przedsiębiorców: Innowacje i Wyzwania w Świecie Księgowości
- Prowadzisz biuro rachunkowe? Nie może Cię zabraknąć na tym wydarzeniu!