Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Szef jest ode mnie młodszy - jak sobie z tym radzić?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zazwyczaj nasz szef jest od nas starszy, ma większe doświadczenie zawodowe, ogromną wiedzę, jest autorytetem, wzbudza szacunek. Problem może zacząć się wtedy, gdy pojawia się nowy kierownik, a my ze zdziwieniem stwierdzamy: szef jest ode mnie młodszy! Nie zawsze jest to kilka niezauważalnych lat różnicy, czasami różnica może wynosić nawet 15 lat i więcej! Co robić w takiej sytuacji? Jak się zachowywać? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie przybliżymy tę kwestię.

Szef jest ode mnie młodszy, więc nie muszę go szanować?

Bardzo często starszym pracownikom trudno jest szanować dużo młodszego kierownika. Dlaczego mamy słuchać kogoś zaraz po studiach, kto chodził do liceum, kiedy my rozpoczynaliśmy już pracę w zawodzie? Co on może wiedzieć, jego wiedza jest czysto teoretyczna! Warto jednak przemyśleć tę kwestię. Najprawdopodobniej szef został zatrudniony nie bez powodu, jego wiedza może być przydatna w zarządzaniu firmą, a ambicja, kreatywność i zaangażowanie sprawić, że będzie doskonale zarządzał. Niewiele zależy tutaj od wieku, ważne są predyspozycje. Są przecież osoby z dużym stażem, które wcale nie chciałyby i nie potrafią kierować zespołem ludzi.

To, że szef jest od nas młodszy, wcale nie znaczy, że mamy traktować go z lekceważeniem. Pokażmy mu, że jesteśmy zespołem, pracujemy dobrze i wydajnie, a o złośliwościach nie ma mowy. Owszem, to że szef jest ode mnie młodszy, może być niełatwe. Możemy wątpić w to, czy naprawdę sobie poradzi. W końcu jego inteligencja emocjonalna jest najpewniej mniej rozwinięta, niż ma to miejsce u starszych osób, może mu się zdarzyć błądzić, ale naszym celem nie powinno być czekanie na jego porażki i liczenie na to, że kiedy się potknie, zostanie zwolniony i nauczy się życia.

Ważne jest to, aby mimo wszystko dać młodemu szefowi kredyt zaufania. Jesteśmy doświadczeni zawodowo i życiowo bardziej od niego, w związku z tym możemy mu pomóc, jeśli popełni jakiś błąd, nakierować go, pomóc wyjść z twarzą. Jeśli zauważy, że chcemy z nim współpracować, na pewno to doceni. Z całą pewnością on również obawia się zarządzania ludźmi starszymi od siebie. Razem można pokonać niepotrzebny stres.

Gdy młodszy szef to kolega z działu

Szef jest ode mnie młodszy! Jak to możliwe? Młodszych szefów często wybiera się za pomocą rekrutacji wewnętrznych. W związku z tym bardzo prawdopodobne jest, że nowym, młodszym szefem zostanie kolega czy koleżanka z biurka obok. Jeśli jest od nas nie tylko młodsza, ale również mniej doświadczona, z krótszym stażem pracy, możemy odczuwać gniew, rozczarowanie i pokazywać tej osobie, że wcale nie jest najlepszą osobą na swoim stanowisku.

Postawmy się na miejscu tej osoby - ona również z pewnością nie czuje się w pełni komfortowo. Musi zarządzać grupą znajomych, bliskimi ludźmi, nie może sobie pozwolić dać wejść na głowę, ale z drugiej strony z pewnością nie chce się również panoszyć. Nasze pozytywne nastawienie pomoże jej w początkowym okresie i zlikwiduje niepotrzebny stres. Jeśli szef jest ode mnie młodszy oznacza to, że ma starszych od siebie pracowników - to może być także trudna sytuacja.

Starajmy się również nie próbować wykorzystywać faktu, że ktoś nam bliski zajął kierownicze stanowisko, nie stawiajmy tej osoby pod ścianą, nie mówmy, kiedy o coś nas prosi: Zrobię to później, chyba mnie nie wyrzucisz, daj się polenić. Naszemu szefowi zależy na tym, by firma jak najlepiej prosperowała i dla nas również powinno być to najważniejsze.

Szef jest ode mnie młodszy i postradał rozum

Oczywiście nie zawsze młodszy od nas szef jest doskonałym przywódcą. Może zdarzyć się tak, że władza uderzy mu do głowy. Młoda osoba może reagować bowiem bardzo emocjonalnie, a awans bardzo podniesie jej pewność siebie. Nie ma jednak wytłumaczenia dla złego traktowania swoich pracowników. Jeśli myślisz: szef jest ode mnie młodszy i to mój największy problem - wiedz, że to nie musi być największy problem.

Zdarza się, że młodszy szef udaje, że wie znacznie więcej od pracowników, co nie zawsze jest prawdą, szczególnie jeżeli w firmie znajdują się osoby pracujące w niej od lat. Co prawda oczekujemy od kierownika, że jego kompetencje będą wysokie, jednak jeżeli chce on na siłę udowodnić nam, że popełniamy mnóstwo błędów, a on jest perfekcyjny w każdym calu, łatwo można stracić cierpliwość. Ten okres można przeczekać. Bardzo prawdopodobne, że kiedy szef pozna już zespół i sposób jego działania, stanie się bardziej przyjazny. Może okazać się, że zachowywał się tak, a nie inaczej, bo wiedział, że zespół jest złożony z osób starszych i bardziej doświadczonych od siebie, w związku z tym chciał pokazać, że potrafi zarządzać.

Kiedy młodszy szef popełnia błąd

Skoro jesteśmy starsi i mamy większe doświadczenie, możemy to wykorzystać, by pomóc młodemu kierownikowi w karierze. Może nam bardzo nie pasować, że szef jest od nas młodszy, ale warto schować urażoną dumę do kieszeni. Kiedy widzimy, że szef popełnia błąd, że jego działania mogą się źle skończyć, poprośmy o rozmowę, pokażmy mu swój punkt widzenia, a jeżeli będzie trzeba, pomóżmy mu wyjść z twarzą z trudnej sytuacji.

Młodszy szef przyjacielem młodszych pracowników

Jeśli szef jest od nas dużo młodszy, a w firmie znajdują się pracownicy w podobnym mu wieku, może mieć z nimi lepsze relacje - wychodzić na wspólne spotkania, częściej z nimi rozmawiać, czasami nawet ich faworyzować. Można zrozumieć takie zachowanie, gdyż prawdopodobnie po prostu pracownicy w zbliżonym wieku mają więcej wspólnych tematów. Warto jednak przyjrzeć się w takim przypadku również temu, w jaki sposób zachowujemy się względem szefa.

Być może sami budujemy barierę, przez którą trudno przedrzeć się nawet najbardziej otwartemu szefowi, tylko dlatego, że mamy jakiś wewnętrzny żal z powodu jego mniejszego doświadczenia. Jeśli tak jest, nic dziwnego, że szef spędza czas z ludźmi, którzy chcą go z nim spędzać. Przyjrzyjmy się swojej postawie i upewnijmy, że w takiej sytuacji nie ma naszej winy.

Kiedy szef jest od nas młodszy, czujemy się z tym nieswojo. Bardzo często jest to jednak kwestia pierwszych tygodni, zrozumienia sytuacji i tego, że tak naprawdę jest on odpowiednią osobą na swoim stanowisku. Warto dać mu szansę.