Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Prezent dla szefa - ciekawe inspiracje na oryginalny upominek

Kilka razy w roku zdarzają się okazje, przed którymi pracownicy intensywnie zastanawiają się nad tym, jaki prezent dla szefa kupić. Zbliżające się urodziny, rocznica powstania firmy czy impreza świąteczna sprawia, że gorączkowo przeszukujemy portale z prezentami, żywo dyskutujemy w przerwach na kawę i wszędzie szukamy prezentowych inspiracji. Co kupić szefowi, by nie popełnić gafy? Jak powinien wyglądać taki prezent? Przedstawiamy nasze propozycje!

Jaki powinien być prezent dla szefa?

Postawić na coś zabawnego, oryginalnego, a może bezpiecznego? W tym przypadku wiele zależy od samego szefa i pracownicy z całą pewnością mogą wyczuć, jakiego rodzaju upominek okaże się najlepszy. Warto jednak mimo wszystko przestrzegać kilku zasad, aby nie popełnić gafy.

Przede wszystkim prezent dla szefa nie powinien być zbyt prywatny, szczególnie, kiedy nie kupujemy go grupowo, a decydujemy się na osobne upominki. Zazwyczaj jednak na tego rodzaju niespodziankę składa się cały dział lub nawet cała firma - łącząc finanse, które możemy przeznaczyć na prezent, sprawiamy, że wybór może okazać się prostszy, dysponujemy w końcu znacznie większymi środkami.

Nie wychodźmy również przed szereg i w czasie zbiórki dołóżmy od siebie taką kwotę, jaką dokładają inni. Nadprogramowe środki mogą zostać uznane za chęć przypodobania się, co nierzadko odbierane jest źle przez współpracowników.

Jeżeli zajmujemy się zbiórką, informujmy składających się o tym, co zamierzamy kupić, wymieniajmy się pomysłami, nie załatwiajmy wszystkiego za plecami współpracowników. Porady i wspólne pomysły z pewnością ułatwią wybór, a prezent dla szefa rzeczywiście wręczymy od wszystkich, a nie tylko od siebie.

Unikajmy prezentów zbyt żartobliwych, szczególnie kiedy nie jesteśmy do końca pewni, jakie poczucie humoru ma szef. Pewnych rzeczy kupować po prostu nie wypada. Unikajmy więc kubków z niewybrednymi tekstami, akcesoriów z wulgaryzmami, podtekstów i niejednoznaczności.

Niezbyt trafionym prezentem będzie również odzież. Po pierwsze możemy nie trafić z rozmiarem, po drugie rozminąć się z gustem szefa. Chyba, że znając poczucie humoru szefa, wiemy, że możemy mu kupić spersonalizowaną koszulkę, np. ze zdjęciem zespołu, jego najczęściej powtarzanym tekstem czy napisem “Najlepszy szef na świecie”.

Kwestią dyskusyjną jest również podarowanie alkoholu. Wydaje się, że taki prezent dla szefa jest bardzo uniwersalny, jednak jeżeli nie wiemy, jaki rodzaj alkoholu lubi nasz przełożony i czy w ogóle go lubi - nie warto ryzykować.

Zrezygnujmy z kwiatów i czekoladek. To chyba najbardziej oklepany podarunek i często traktowany jest po prostu jako coś kupowanego na ostatnią chwilę, bez zaangażowania, aby tylko kupić cokolwiek. Poza tym o takim zestawie bardzo szybko się zapomina.

Prezent dla szefa - zainspiruj się!

Im lepiej znamy naszego przełożonego, tym łatwiej o wybranie idealnego prezentu dla szefa. Propozycji jest wiele, warto po prostu zwracać uwagę na pewne szczegóły i dzięki nim dopasować je do naszej niespodzianki.

Oczywiście najbardziej cieszą prezenty spersonalizowane. Dzięki nim osoba obdarowana czuje, że ktoś naprawdę przyłożył się do upominku, stara się ją poznać i wie, co lubi. Jest to naprawdę bardzo miłe i szef z pewnością to doceni. Przykłady można mnożyć:

  • Być może szef każdego dnia przegryza ten sam batonik i wszyscy wiedzą, że go uwielbia? Jako dodatek do prezentu głównego można dokupić całe opakowanie ulubionych słodkości.
  • Wiemy, że szef uwielbia stare polskie filmy? Poszukajmy ich wydań na DVD lub kupmy książki związane z tą tematyką - np. biografie aktorów.
  • Spersonalizujmy koszulkę - jak już wspomnieliśmy powyżej.
  • Jeżeli wiemy, że szef jest kawoszem i każdego dnia wielokrotnie widzimy go z wysłużonym kubkiem w dłoni, sprezentujmy mu duży kubek z ciekawym napisem, a dodatkowo kupmy dobrą kawę.
  • Jeżeli kupujemy coś w metalowej oprawie - wygrawerujmy kilka słów, np. Samych pomyślności życzy zespół XYZ.
  • Jeżeli mamy świadomość, że nasz szef przepada za adrenaliną, wykupmy mu skok ze spadochronem czy lot szybowcem. Nawet jeżeli już to robił, z pewnością chętnie skoczy/poleci jeszcze raz.

Bądźmy jednak ostrożni i pamiętajmy, że jeżeli szef się czymś interesuje, bardzo prawdopodobne jest, że posiada już rzeczy, które chcemy mu sprezentować. Może jest ktoś, kogo możemy o to podpytać? Ewentualnie delikatnie spytajmy o to szefa. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i dubli.

Istnieje również oczywiście szereg prezentów bezpiecznych, które będą przydatne każdemu szefowi i podobają się niemal wszystkim. Do tego rodzaju upominków na pewno zalicza się dobre pióro, które zawsze jest dobrym prezentem. Szef każdego dnia podpisuje wiele dokumentów i z pewnością taki gadżet się przyda. Dodatkowo można coś na nim wygrawerować, by je spersonalizować.

Zawsze przydatny będzie również organizer w porządnej oprawie. Ten w eleganckim wydaniu będzie nie tylko praktyczny, lecz także może stać się elementem niemal dekoracyjnym.

Jeżeli znamy ulubiony rodzaj alkoholu szefa, butelka dobrego trunku również będzie dobrym i bezpiecznym prezentem. Jeżeli do tego dodamy oryginalne kieliszki czy szklanki, zestaw będzie stanowił naprawdę dobry prezent dla szefa.

Pracownicy nierzadko wyrywają sobie włosy z głowy, kiedy zastanawiają się, co kupić szefowi. Nie jest to łatwe zadanie, ale z pewnością wykonalne - warto po prostu obserwować i słuchać. Często jest to klucz do sukcesu i wyboru prezentu idealnego.