Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nieśmiałość w pracy - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Nieśmiałość potrafi znacznie utrudnić codzienne życie, ale może również przeszkadzać w wykonywaniu pracy. Paraliżujący strach i stres przed zwykłą rozmową utrudnia funkcjonowanie. Nie da się jednak istnieć bez najmniejszego kontaktu z drugim człowiekiem, zawsze ktoś stanie na naszej drodze. Dlatego też, jeżeli tylko możemy, warto walczyć o to, aby pozbyć się nieśmiałości i lęku. Czy nieśmiałość w pracy da się zwalczyć?

Jak zachowuje się osoba cierpiąca na nieśmiałość?

Nieśmiałe osoby są zamknięte w sobie, często introwertyczne, najlepiej czują się w swojej bezpiecznej przestrzeni, czyli przede wszystkim w domu, nie lubią wychodzić poza strefę komfortu, mało mówią, unikają kontaktów z innymi ludźmi i trudno spotkać je w zatłoczonych miejscach. Każda rozmowa - bez względu na to, czy telefoniczna, czy twarzą w twarz, wiąże się z dużym stresem i strachem. Nieśmiałość wyłącza takiego człowieka z życia towarzyskiego.

Czy nieśmiałość można leczyć?

Wiele osób uważa, że są nieśmiałe z natury i nic nie można na to poradzić. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nieśmiałość jest niczym innym jak lękiem, a nie na przykład cechą charakteru. Z lękami można sobie radzić i próbować je zwalczać. Dlatego ze strachem przed kontaktami z innymi ludźmi można się obronić.

Skąd bierze się nieśmiałość?

Nie można powiedzieć, że nieśmiałość objawia się szeregiem takich samych zachowań u każdego człowieka, a jej pojawienie się ma takie same powody. Jednak najczęściej ludzie są nieśmiali, ponieważ nie wierzą we własne możliwości i cechują się niską pewnością siebie, przejmują się opinią innych osób i boją się, że ich zachowanie zostanie źle odebrane.

Przyczyny mogą jednak nie być aż tak oczywiste. Kiedy ktoś jest nieśmiały, z góry zakładamy, że boi się opinii i nie wierzy w siebie. Przyjmuje się jednak, że powód może być całkowicie odmienny. Osoby o zbyt dużej wierze w siebie również mogą wykazywać nieśmiałość, ponieważ obawiają się, że w przypadku publicznego wystąpienia mogą się nie spodobać i ludzie nie potwierdzą tego uwielbienia.

Bywa również tak, że to my bardzo skupiamy się na innych, oceniamy ich, poddajemy się stereotypom i skoro tak robimy, jesteśmy przekonani, że inni w stosunku do nas inni robią to samo.

Nieśmiałość w pracy - pomaga czy przeszkadza?

Nieśmiałe osoby mogą nie radzić sobie w pracy. Szczególnie jeżeli w biurze jest wiele osób, konieczny jest kontakt z klientem, wykonywanie telefonów itd. Zwykła rozmowa z szefem, zadanie prostego pytania, może być trudne i wymagające ogromnego samozaparcia.

Oczywiście, można powiedzieć, że nieśmiałość w pracy powinna skłaniać ludzi do szukania zawodu, w którym kontakty z innymi są ograniczone. Coraz popularniejsza jest również praca zdalna. Jednak nie zawsze można wykonywać swoje zadania poza miejscem pracy i wybrać stanowisko z daleka od ludzi. Wtedy będziemy się z nimi spotykać każdego dnia, czy tego chcemy, czy nie. Dlatego tak ważne jest podjęcie próby wyleczenia się z nieśmiałości.

Jak leczyć nieśmiałość?

Na początku warto wspomnieć, że z chorobliwą nieśmiałością raczej nie poradzimy sobie samodzielnie. Jeżeli więc żaden sposób w naszym przypadku nie działa, powinniśmy udać się do specjalisty.

Jeśli jednak czujemy się na siłach, możemy samodzielnie próbować zwalczać nieśmiałość. Jak to robić? Kiedy czeka nas ważna rozmowa ze współpracownikiem czy szefostwem, przypomnijmy sobie wcześniejsze spotkania tego typu. Czy było tak źle, jak myśleliśmy? Czy wszystko poszło nie tak, nie poradziliśmy sobie z tym? Prawdopodobnie wcale nie było tak źle, a większość naszych obaw była całkowicie nieuzasadniona. Jeśli jednak i tak boimy się konfrontacji - po prostu się do niej przygotujmy. Napiszmy na kartce to, co chcemy powiedzieć, zróbmy notatki, weźmy je ze sobą. Nikt nie zabroni nam zaglądać w kartkę, a my będziemy czuli się pewniej, jeżeli będziemy panować nad tym, co chcemy przekazać.

Pokonanie nieśmiałości można również ćwiczyć w inny sposób. Zazwyczaj bardzo stresującą częścią pracy są telefony do klientów. Spróbujmy więc innych rozmów, które mogą nas do tego przygotować. Pamiętajmy, że np. pracownicy biur obsługi klienta po prostu muszą być dla nas mili. Skoro o tym wiemy, możemy do nich zadzwonić z jakimś pytaniem i oswajać się z rozmawianiem z nieznanym człowiekiem. Praktyka czyni mistrza!

Jeżeli problem sprawiają nam pogawędki ze współpracownikami i nigdy nie wiemy, co powiedzieć, kiedy znajdujemy się w takim towarzystwie, przygotujmy wcześniej kilka neutralnych tematów. Im więcej rozmów nawiążemy, tym łatwiej będzie się nam przekonać do tych osób i przełamać nieśmiałość.

Postaraj się wychodzić na spotkania pracownicze! Jeżeli ma mieć miejsce spotkanie integracyjne lub jesteś zaproszony na kawę po pracy - po prostu idź. Nie zamykaj się w czterech ścianach, rozluźnij się, poznaj trochę ludzi, z którymi przebywasz na co dzień. To ułatwi Ci kontakt z nimi.

Choć może brzmieć to nieco banalnie, warto uwierzyć w siebie i przestać patrzeć na to, co powiedzą inni. Oni naprawdę nieczęsto zaprzątają sobie nami głowę, dlaczego więc mają stanowić główną część naszych rozważań? Pokonanie nieśmiałości może pomóc w nawiązaniu wielu cudownych znajomości!