Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Frustracja zawodowa - przyczyny i przeciwdziałanie

Codzienna praca może wiązać się ze stresem i niezadowoleniem. Mamy wrażenie, że szef nas nie docenia, wykonujemy monotonną pracę, mamy problem z dogadaniem się ze współpracownikami. Powrót do pracy po dniu wolnym jest trudny, a frustracja zawodowa zastępuje miejsce stresu.

Wraz ze wzrostem frustracji zmniejsza się nasze zaangażowanie w powierzane zadania, wiara w siebie, w swoje możliwości oraz motywacja do działania. Istnieją jednak sposoby, które mogą sprawić, że frustracja zawodowa nie będzie nas dotyczyła, a my staniemy się szczęśliwszym i osiągającym lepsze wyniki pracownikiem.

Dlaczego pojawić się może frustracja zawodowa?

Frustracja nierozerwalnie łączy się ze stresem. Często jest on motywujący, jeśli jego poziom jest średni, jednak im bardziej jesteśmy zestresowani, tym częściej w naszym życiu pojawia się frustracja zawodowa, panika, wypalenie. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że stajemy się coraz bardziej sfrustrowani?

  1. Nieprawidłowy obieg informacji
    Nie wiemy, co mamy zrobić lub dowiadujemy się za późno, omijają nas istotne informacje, nie docierają do nas ważne dokumenty. Denerwujemy się, bo wszystko dzieje się nie z naszej winy, a ponosimy tego konsekwencje.

  2. Zbyt wiele zadań
    Pracujemy nad projektem sami, a dostajemy tyle zadań i czasu, jakbyśmy mieli 3 współpracowników. Ciągle zostajemy po godzinach, zanosimy pracę do domu, nie możemy odpocząć, jesteśmy wykończeni i przepracowani.

  3. Brak określonego celu
    Pracujemy, ale właściwie nie wiemy po co. Wykonujemy różne działania, jedne bardziej interesujące, drugie mniej, ale ani nie znamy celu, ani sensu. Brak określonego celu wpływa na naszą motywację i efektywność, a w efekcie doprowadza do frustracji.

  4. Nieliczenie się z naszym zdaniem
    Próbujemy przeforsować nasz pomysł, znamy metody, które mogą nam ułatwić pracę, ale kierownictwo z góry zakłada, że nie mamy racji, że tylko zdanie przełożonych jest wiążące.

  5. Za łatwe lub zbyt trudne zadania
    Wykonujemy zadania znacznie poniżej poziomu naszych umiejętności lub wręcz przeciwnie - zbyt trudne, z którymi nie możemy sobie poradzić. Nikt nie słucha nas, kiedy zgłaszamy, że tak jest i że to hamuje naszą pracę lub sprawia, że spada nasza produktywność.

  6. Monotonia
    Nie dość, że nie znamy celu pracy, to wykonujemy codziennie te same, monotonne, powtarzalne zadania, co sprawia, że robimy je automatycznie, jesteśmy zmęczeni, wypalamy się i denerwujemy.

  7. Nieprawidłowa ocena
    Podczas oceny pracowniczej jesteśmy oceniani za coś, na co zupełnie nie mamy wpływu. Zdarza się również, że nikt nie zgłasza żadnych uwag do naszej pracy, a na ocenie dowiadujemy się, jak źle ją wykonujemy. Nie ma żadnego feedbacku ze strony przełożonych, co przekłada się na poziom wykonywanych przez nas zadań.

  8. Zła atmosfera pracy
    Ulubionym zajęciem współpracowników są plotki, każdy obgaduje się za plecami, wybuchają konflikty lub przeciwnie - nikt ze sobą nie rozmawia. Szef spogląda nieprzychylnym okiem. To wszystko sprawia, że atmosfera w pracy jest okropna, a samo przyjście do pracy jest prawdziwym wysiłkiem, okupionym ściśniętym żołądkiem.

Frustracja zawodowa - przeciwdziałaj jej!

Frustracja zawodowa może wzrastać, jednak są także sposoby, by ją powstrzymać lub jej przeciwdziałać. Wystarczą dobre chęci i nieco zaangażowania z naszej strony. Co możemy zrobić?

  1. Nie bój się porażek
    Każdy może się pomylić, każdemu z nas coś może nie wyjść, to się zdarza i jest właściwie codziennością w przedsiębiorstwach. Najważniejsza jest nauka na błędach. Coś się nie udało, więc wiemy co zrobić, kiedy dana sytuacja pojawi się w przyszłości. Nie bójmy się tego, że możemy ponieść porażkę. Każdy z nas ponosi je od czasu do czasu.

  2. Poproś szefa o rozmowę
    Jeśli czujesz, że twoje kontakty z szefem są naprawdę kiepskie, masz wrażenie, że nie lubi cię, że nie możecie się dogadać i to cię frustruje, po prostu poproś szefa o rozmowę i powiedz mu o swoich obawach. Dowiedz się, czy coś się dzieje i czy możesz coś z tym zrobić.

  3. Znajdź dla siebie nagrodę
    Zdarza się, że praca jest dla nas czymś nieprzyjemnym, ale musimy do niej przychodzić. To wprawia nas w zły nastrój. Warto jednak postarać się znaleźć we wszystkim pozytywy. Jednym z nich może być nagroda za udany dzień pracy - wykonaliśmy swoje zadania, udała nam się prezentacja, to nieważne, czy sprawiło nam to satysfakcję - pójdziemy do ulubionej kawiarni na ciastko lub kupimy coś, o czym od dawna marzyliśmy. Nagrodą może być również ciekawie spędzone popołudnie czy wycieczka za miasto - wszystko, co sprawi ci przyjemność.

  4. Daj sobie margines błędu
    Często frustrujemy się na własne życzenie. Wyznaczamy sobie listę zadań i nie możemy z niczym się wyrobić. Nie dlatego, że nasze kompetencje są za niskie, ale dlatego, że w trakcie pracy wypadło nam spotkanie czy po prostu rozbolała nas głowa. W planowaniu pracy należy pamiętać o niezbędnym marginesie błędu. Dzięki temu frustracja, że znowu nie zrobiliśmy wszystkiego z listy, nie będzie nas dotyczyć.

  5. Wyznaczaj cele
    Aby widzieć sens w swoich zadaniach, powinniśmy wyznaczyć sobie cel, do którego będziemy dążyć. Dzięki temu każde, nawet najbardziej monotonne zajęcie nabiera sensu.