Poradnik Pracownika

Jak się nie stresować w pracy? Co można zrobić, by poczuć się lepiej?

Współcześnie żyjemy bardzo szybko. Chcemy jak najwięcej robić, porównujemy się do innych, mało odpoczywamy, dużo pracujemy. Z takim trybem życia wiąże się dużo stresu. W pewnym momencie naprawdę boleśnie możemy odczuć jego skutki - nie zawsze jest motywujący. Jak się nie stresować w pracy? Co można zrobić, by odpocząć i poczuć się lepiej? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Skutki stresu w pracy

Nadmierny stres, który towarzyszy nam każdego dnia, może sprawić, że będziemy osłabieni, przemęczeni, pojawią się bóle pleców, głowy czy napięcie mięśni. Kiedy taki stan się otrzymuje, czujemy się coraz gorzej psychicznie, niewiele rzeczy jest nas w stanie rozchmurzyć, coraz częściej towarzyszy nam smutek. Może to doprowadzić do wypalenia zawodowego, a nawet do depresji.

Przez długotrwały stres nasza odporność się zmniejsza, a my coraz częściej łapiemy infekcje. Czujemy się źle, a poziom naszej pracy znacznie spada. Zapominamy, czym jest prawdziwy odpoczynek, nie wysypiamy się, nie mamy energii.

Nie dziwi więc, że im więcej stresu w naszym życiu, tym bardziej chcemy się go pozbyć, prawdziwie odpocząć, odsunąć od siebie ten ciężar, jakim może być nadmierne denerwowanie się. Jak się nie stresować w pracy, w której spędzamy większość swojego dnia?

Jak się nie stresować w pracy?

Bardzo często przyczyną stresu w pracy jest nie tylko napięta atmosfera, strach przed przełożonymi, lecz także zbyt duża liczba obowiązków, brak umiejętności organizacji pracy, porównywanie się z innymi czy brak współpracy. Co zrobić, by to zmienić i jak się nie stresować w pracy? Czy to w ogóle możliwe?

  1. Realne cele
    Często stawiamy przed sobą cele pracownicze, do których staramy się dążyć. Niestety zdarza się też tak, że cele są zupełnie poza naszym zasięgiem, nierealne, a my ciągle stresujemy się tym, że jesteśmy od nich tak daleko. Wytykamy sobie, że pracujemy zbyt mało intensywnie, że nie robimy tego, co potrzebne do ich osiągnięcia. Zanim jednak postawimy przed sobą cel, musimy naprawdę zastanowić się nad tym, czy jest realny, czy jesteśmy w stanie do niego dojść. Pomóc tutaj może stawianie małych, krótkoterminowych celów. Wówczas nie wybiegamy za bardzo w przyszłość i nie stresujemy się niemożliwym.

  2. Unikaj porównań
    W dzisiejszych czasach mamy ogromną tendencję do porównywania się z innymi. Winne tutaj są przykładowo social media. Wydaje się nam, że robimy dużo, ale kiedy przejrzymy profile naszych znajomych, okazuje się, że zawsze robią więcej, lepiej, że wszystko przychodzi im z łatwością, a my jesteśmy już naprawdę zmęczeni dążeniem, choć efekty są marne. Niestety obraz z mediów społecznościowych często jest przekłamany, a my niepotrzebnie przestajemy wierzyć w siebie. Pracujmy swoim tempem, nie oglądajmy się na innych, ponieważ kiedy za bardzo się na nich skupimy, możemy zacząć odczuwać silną potrzebę wykonywania działań, które tak naprawdę wcale nas interesują i są w naszym życiu zbędne.

  3. Planuj pracę
    Frustrujący może być również brak umiejętności organizacji pracy własnej. Staramy się zrobić wszystko, ale zawsze brakuje nam czasu, zdarza nam się o czymś zapomnieć, źle ustalamy priorytety. Przez to ciągle coś zawalamy albo musimy poświęcać wolne po godzinach i nie mamy czasu na prawdziwy odpoczynek. Odpowiednia organizacja może być kluczem do pozbycia się stresu. Spróbujmy początkowo planować rano dzień pracy - na kartce czy w notesie - i wykreślać wykonane zadania. Ważne jest także ustalenie priorytetów. Pamiętajmy również o marginesie błędu - planowanie co do minuty może się nie sprawdzić. Dzięki temu będziemy o wszystkim pamiętać, mieć świadomość tego, ile pracy mamy do wykonania, co pomoże nam zdążyć ze wszystkim.

  4. Rób przerwy
    Krótki odpoczynek jest bardzo ważny. Jeśli będziemy siedzieć przy biurku całe 8 godzin, najpewniej będziemy pracować wolniej i mniej efektywnie, niż gdybyśmy co jakiś czas w spokoju coś zjedli czy napili się kawy z dala od miejsca pracy. To pomaga nam oczyścić umysł i nabrać nowej energii.

  5. Rozmawiaj
    Jeśli dzieje się coś, co cię stresuje, na przykład konflikt z innym pracownikiem, nie bój się o tym porozmawiać, powiedz o swoich odczuciach, nie atakuj, staraj się wszystko wyjaśnić i załagodzić. W pracy spędzasz mnóstwo godzin - kłótnie są naprawdę niepotrzebne i niszczące.

  6. Naucz się odmawiać
    Jeśli ktoś ciągle prosi cię o pomoc, choć wie, że masz dużo pracy, nie bój się od czasu do czasu po prostu odmówić. Powinno być jasne, że to twoje zadania są dla ciebie priorytetem. Nie daj się wykorzystywać.

  7. Odpoczywaj
    Po pracy zawsze znajdź czas na relaks - weź długą kąpiel, obejrzyj coś, pójdź na spacer, poczytaj, zrób cokolwiek, co sprawia ci przyjemność. Musisz się zregenerować. Siadanie do kolejnych zadań tuż po przyjściu na pewno nie sprawi, że zrobisz o wiele więcej i będziesz miał masę pomysłów.

  8. Wysypiaj się
    Nie zarywaj nocy, musisz się wyspać, żeby dobrze, normalnie funkcjonować i jest to całkowicie naturalne. Im bardziej zmęczony jesteś, tym łatwiej o stres i zaniedbywanie obowiązków.

  9. Mierz siły na zamiary
    Czasami stawiamy przed sobą mnóstwo zadań - po pracy planujemy ćwiczyć, później iść z dzieckiem na basen, a po wszystkim skoczyć na lekcję języka. Oczywiście rozwijanie się jest potrzebne, ale musimy mierzyć siły na zamiary. Możemy fizycznie nie dać rady, a fakt, że wszystko robimy po łebkach - ze zmęczenia i nadmiaru obowiązków - może nas tylko niepotrzebnie stresować.

  10. Posprzątaj
    Nierzadko bardzo pomocne w tym, by nie stresować się w pracy, jest po prostu posprzątanie przestrzeni, w której wykonujemy swoje obowiązki. Bałagan na biurku może być jednoznaczny z bałaganem w głowie, a z pewnością nie jest nam on potrzebny!