Poradnik Pracownika

Biuro na miarę Twoich potrzeb, czyli jak urządzić idealne miejsce pracy

Odpowiednio urządzone biuro to podstawa wydajności i komfortu. Miejsce pracy powinno zatem być ergonomiczne i wygodne, ale biuro to również wizytówka firmy. Przyjmujemy w nim klientów czy podwykonawców, ważny zatem jest również aspekt reprezentacyjny. W artykule podpowiemy, jak urządzić idealne stanowisko pracy.

Funkcje biura

Przeciętny Kowalski spędza w biurze 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Istotne jest zatem, żeby było ono wygodne i dobrze zorganizowane. Właściwie urządzone stanowisko pracy nie tylko poprawia komfort, ale również wydajność działania i kreatywność. Prawidłowo dobrane sprzęty pomagają zachować porządek i sprawiają, że wszystko jest pod ręką. Dzięki temu możemy maksymalnie wykorzystać czas i swoje zasoby.

Jednak idealne biuro to nie tylko ergonomia, ale także funkcja reprezentacyjna. Odwiedzający nas klienci, podwykonawcy i inni goście powinni widzieć, że jesteśmy profesjonalistami, którzy poważnie podchodzą do swoich zajęć. Aranżacja biura może budować wizerunek eksperta, a to pomaga np. w pozyskiwaniu intratnych zleceń.

Aspekt funkcjonalny i reprezentacyjny w dużej mierze kreowany jest przez wybór odpowiednich mebli biurowych. Najważniejszym z nich jest biurko, przy którym spędzamy większość czasu i wykonujemy najważniejsze obowiązki. Szeroką gamę biurek różnego typu i w różnym stylu znajdziemy np. na meble-focus.pl.

Istotne są również inne elementy — fotele biurowe, regały, a nawet odpowiednio dobrane półki, które pomogą w organizacji i stworzą spójny, profesjonalny wystrój.

Wygoda i ergonomia pracy — o meblach funkcjonalnych

Kluczowym aspektem dobrze urządzonego stanowiska pracy jest jego ergonomia i wygoda. Odpowiednie wyposażenie wspiera wydajność pracy, zapewniając łatwy dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów. Jednocześnie gwarantuje komfort niezbędny, żeby przetrwać 8 godzin za biurkiem.

Oczywiście każde stanowisko ma swoją specyfikę i powinniśmy o niej pomyśleć, organizując stanowisko robocze. Na przykład dla kogoś, kto pracuje z dużą ilością dokumentów, idealne będzie biurko z licznymi szufladami ułatwiającymi organizację papierów i mieszczącymi niezbędne przybory. Natomiast dla kogoś, kto swoje obowiązki wykonuje głównie na komputerze, lepszym wyborem będzie model wyposażony w wysuwaną półkę pod klawiaturę czy dedykowane miejsce na jednostkę centralną komputera.

Dobrym pomysłem dla pracowników biurowych jest też wybór modeli klasycznych, o prostej konstrukcji. Tradycyjna forma nie rozprasza nadmierną ilością gadżetów, nadstawek i dodatków, pozwalając lepiej skupić się na pracy.

Dla wygody, ale również zachowania zdrowia niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego krzesła czy fotela. Do biurka najlepiej sprawdzają się obrotowe modele na kółkach. Wyprofilowany anatomicznie fotel podpiera plecy na całej ich długości, dopasowując się do jego naturalnych krzywizn. Miękkie siedzisko i regulowane podłokietniki dodatkowo zwiększają komfort. Ważna jest także możliwość zmiany wysokości siedzenia, dzięki czemu dostosujemy fotel do swojego wzrostu i zachowamy prawidłową postawę.

Uzupełnieniem umeblowania będą regały, szafki i półki na dokumenty, branżową literaturę oraz wszelkie narzędzia i materiały niezbędne w pracy. W zależności od potrzeb postawić można na modele otwarte lub wyposażone w zamykane szuflady i drzwiczki. Wszystko zależy od tego, co chcemy schować, a co wyeksponować. Pamiętać trzeba jednak o spójności kolorystyki i formy wszystkich mebli, która pozwoli zachować jednolity charakter wystroju.

Wyposażenie, które kreuje wizerunek

Funkcjonalność jest ważna, ale nie może być jedynym aspektem branym pod uwagę przy urządzaniu biura, szczególnie jeśli przyjmujemy w nim gości.

Biuro jest najlepszą wizytówką firmy, a jego wystrój pokazuje podejście do wykonywanych obowiązków. Dlatego warto zadbać o stworzenie odpowiedniego nastroju, który pomoże nam m.in. w kontaktach z klientami.

Wystrój wpływa zresztą nie tylko na nasz wizerunek w oczach klientów. Zastosowane barwy, formy i wzornictwo wpływają na samych pracowników. Zbyt ciężka atmosfera może ich przytłaczać, wywoływać negatywne myśli i zmniejszać efektywność. Natomiast zbyt frywolne podejście, jaskrawość i krzykliwość aranżacji mogą rozpraszać uwagę i również prowadzić do gorszych wyników.

Kluczem jest więc równowaga, którą osiągniemy dzięki odpowiedniemu planowaniu i trzymaniu się podstawowych zasad wystroju.

Przede wszystkim weźmy pod uwagę kubaturę pomieszczenia i poziom nasłonecznienia. W małych i ciemnych gabinetach lepiej postawić na jasne kolory i lekkie formy. Będą one optycznie powiększać i rozjaśniać przestrzeń. W dużych pomieszczeniach możemy zastosować meble masywniejsze i ciemniejsze.

Jeśli mamy kreatywną pracę, aranżację warto wzbogacić o żywe, kolorowe akcenty. Świetnie sprawdzą się grafiki i obrazy na ścianach, ale również różnego rodzaju bibeloty na półkach czy wzorzyste tekstylia. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie przesadzić. Specjaliści od wystroju wnętrz radzą, aby stosować maksymalnie 3-4 barwy, z których jedna ma być dominująca, a pozostałe mają pojawiać się jedynie jako dodatek.

Biuro doskonałe to biuro zindywidualizowane

Idealnie urządzone biuro to takie, które dostosowane jest przede wszystkim do potrzeb pracownika — specyfiki jego pracy, ale również indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. 

Jednocześnie musi być reprezentatywne, a więc estetyczne i eleganckie. Wiele zależy przy tym od profilu firmy. Technologiczny start-up może pozwolić sobie na znacznie większą swobodę kreowania przestrzeni niż kancelaria prawna, od której bić powinna aura powagi czy np. gabinet psychologa, który musi dawać poczucie bezpieczeństwa i intymności.

Odpowiednia aranżacja biura to zatem niełatwe zadanie, a właściwy wybór mebli ma kluczowe znaczenie i pociąga za sobą daleko idące konsekwencje.

 Tekst zewnętrzny, artykuł partnera