Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zadbaj o zdrowie w miejscu pracy — jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe oraz inne sprzęty?

To, że sporą część życia spędzamy w pracy, jest sprawą oczywistą. Przyjęło się, że naszym punktem dowodzenia jest biurko i dołączonego do niego krzesło. Tylko, czy pozycja siedząca jest dla nas na dłuższą metę zdrowa? Jak można poprawić nasz komfort, odciążyć kręgosłup i zwyczajnie czuć się lepiej po wielu godzinach pracy? Z artykułu dowiesz się o prostych rozwiązaniach, które możesz wdrożyć, aby długie godziny spędzone za biurkiem były przyjemniejsze. 

Czy jesteś skazany tylko na siedzenie?

Od lat praca biurowa wiąże się z siedzeniem. Nawet utarło się określenie jej jako praca siedząca. Od prostych i niewygodnych krzeseł przeszliśmy już ewolucję zafundowaną przez producentów mebli biurowych doprowadzającą do wdrożenia nowoczesnych rozwiązań. Standardem są już obrotowe fotele biurowe, które znacznie poprawiają komfort pracy. Solidny materiał obicia sprawia, że siedzisko jest wygodne. Do tego dochodzi też regulowana wysokość oparcia i podłokietników. Wszystkie te udogodnienia znacznie wpływają na komfort i efektywność pracy. Czy jednak jest to panaceum na nasze dolegliwości z kręgosłupem i innymi obciążanymi częściami naszego ciała?

Drogę na rynku torują sobie pomału kompatybilne rozwiązania, jak te proponowane przez producenta mebli biurowych AJ Produkty, które pozwalają na zmianę pozycji. Dlaczego by, nie wykonywać przynajmniej części pracy stojąc? W przypadku pracy wykonywanej na siedząco dominuje z jednej strony nasze przyzwyczajenie, z drugiej zaś standardowe wyposażenie dostępne w biurach. Okazuje się, że niewiele potrzeba, żeby łatwo zmienić pozycję. Wystarczy do tego biurko z regulowaną wysokością blatu. Można wtedy dowolnie pracować, na przemian siedząc i stojąc. Wiele wykonywanych rutynowo czynności jak spotkania video, czy planowanie zadań może być wykonywane na nogach. Pobudzisz w ten sposób krążenie, wprawisz ciało w ruch i gwarantujemy, że będziesz lepiej myśleć. 

Nie tylko krzesła biurowe — jakie rozwiązania można jeszcze wykorzystać? 

Wygodny fotel biurowy, to nie jedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, aby wygodnie popracować. Firmy takie jak AJ Produkty oferują pełną gamę, często dosyć zaskakujących rozwiązań. Warto przełamywać znane schematy, aby godziny spędzane w pracy były zwyczajnie przyjemniejsze. Zatem jak może jeszcze wyglądać nasz arsenał udogodnień?

Czy kojarzycie rzeczywistość pokazywaną w amerykańskich filmach i serialach, gdzie w szklanym biurowcu dyrektor wysokiego szczebla ma w swoim pokoju nie tylko imponujący skórzany fotel, ale i rower stacjonarny i bieżnię? W tym szaleństwie jest bowiem metoda. W pracy mamy osiągać efekty i realizować powierzone zadania, a nie tkwić bez ruchu długie godziny w niewygodnej pozycji. Dokonując telefonicznych ustaleń, czy czytając pliki z dokumentacją, można równie dobrze przemierzać kilometry lub pedałować. Ciało otrzymuje potrzebną mu porcję ruchu, dotlenione komórki lepiej pracują, a w efekcie stajemy się bardziej efektywni. Nie wspominając już o spalonych kaloriach, które pozostawiają przestrzeń, na zjedzenie kolejnego ciastka z firmowej kawiarni. 

Czy aktywne biuro, to miejsce z przyszłością?

Czy aktywne biuro to miejsce z przyszłością, czy jedynie chwilowa moda? Biorąc pod uwagę, że firmy starają się coraz mocniej o tworzenie przyjaznych środowisk pracy i prześcigają się w ogłoszeniach rekrutacyjnych w oferowanych benefitach wydaje się, że udostępnienie miejsca do wykonywania różnych aktywności z czasem stanie się standardem. Nie musi to być od razu siłownia na terenie biurowca. Czasami drobne rozwiązania czynią wielkie efekty. 

Platformy balansujące, piłki czy nowoczesne krzesła mobilizujące różne partie mięśni nie muszą być tylko scenerią futurologicznych produkcji. Te stosunkowo niedrogie udogodnienia wyrywają z biurowej rutyny i mobilizują do tego, żeby choć na chwilę zmienić pozycję. Zajmują mało miejsca i są mobilne, dlatego mogą zająć dowolny biurowy kąt. Jeśli coś jest w zasięgu wzroku, automatycznie zachęca do użycia. Czasami kosztowna siłownia lub drogie karnety leżą nieużywane, ponieważ wymagają nieco więcej mobilizacji i organizacji czasu. Przyrządy dostępne w tym samym pomieszczeniu, w którym spędzamy 8 godzin lub często i więcej są dostępne od ręki.

A co z hałasem? Rozwiązania dla tych, którzy potrzebują ciszy, aby się skupić. 

Nie tylko jedna pozycja jest zmorą osób pracujących w biurach. Modne otwarte przestrzenie sprzyjają pracy zespołowej, ale też rozpraszają, gdy trzeba się skupić. Jednak i na ten problem jest co najmniej kilka efektywnych rozwiązań. Z pomocą przychodzą przegrody akustyczne, które tłumią dźwięki. Można swobodnie ustawić je między biurkami, zapewniając nieco intymności oraz wygłuszając przestrzeń. 

Dźwięki tłumią też tapicerowane meble. Dlatego firmy decydują się na akcesoria pokryte tekstyliami. Nie tylko ocieplają one wnętrze, tworząc przyjazny klimat, ale i powodują, że biurowe dźwięki nie są tak uciążliwe. Rozwiązań ułatwiających pracę jest na rynku coraz więcej. Wystarczy dopasować je do swoich potrzeb. 

 Artykuł partnera, tekst zewnętrzny