Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Księgowość online, czy biuro rachunkowe online - co wybrać?

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest zadbanie o to, by jego księgowość była prowadzona we właściwy sposób. By taki efekt osiągnąć, można prowadzić księgowość samodzielnie, skorzystać z oferty biura rachunkowego online, zlecić ją firmie zewnętrznej, oraz skorzystać ze specjalnych programów księgowych — dostępnych zarówno ze wsparciem ekspertów, jak i bez nich. Kiedy i na którą opcję się zdecydować? 

Zakładanie firmy to nie lada wydarzenie dla każdego przyszłego przedsiębiorcy. Nagle samodzielnie musisz zapoznać się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi prowadzenia firmy, a także zdecydować, czy chcesz samodzielnie zajmować się kwestiami księgowymi, czy może wolisz oddać je innej doświadczonej osobie?

Dowiedz się więcej na temat możliwości, które masz do wyboru oraz wybierz taką, która idealnie wpisze się w Twoje potrzeby! Czy skorzystać z oferty biura rachunkowego? A może zdecydować się na księgowość przez internet? Kto najczęściej korzysta z takich opcji? Kiedy są one dobrą decyzją, a kiedy niekoniecznie? 

Księgowość przez internet — rozwiązanie na miarę XXI wieku? 

Jeszcze kilkanaście lat temu większość działalności gospodarczych korzystała ze stacjonarnego biura rachunkowego. Dziś, gdy mamy dostęp do nowych technologii i zależy nam na czasie, coraz chętniej decydujemy się księgowość przez internet. To rozwiązanie, które jest tańsze od stacjonarnego biura rachunkowego, a także zdecydowanie wygodniejsze!

Samodzielna księgowość online

Korzystanie z księgowości online opiera się na samodzielnym wystawaniu faktur poprzez specjalne oprogramowanie udostępnione online. W wielu przypadkach, prócz programu do faktur, przedsiębiorca może rozszerzyć usługę i skorzystać ze wsparcia doradcy, który podpowie w kwestiach księgowych, prawa pracy, czy podatków. To umożliwi samodzielne prowadzenie księgowości, a jednocześnie uniknięcie błędów i nieprzyjemności podatkowych.

Księgowość online jest bardzo wygodna, bo zapewnia dostęp do dokumentów o każdej porze dnia i nocy, a także możliwość wystawienia faktur, gdziekolwiek jesteś, o ile masz tak dostęp do sieci. Tym samym możesz zajmować się rozliczeniami swojej firmy zawsze, gdy masz na to czas. Korzystając z księgowości online, samodzielnie wystawiasz faktury, jak i nimi zarządzasz. Nowoczesne oprogramowanie ułatwia Ci te czynności i sprawia, że wszystko przebiega błyskawicznie.

Jak działa biuro rachunkowe online? 

Jaka jest różnica księgowości online od biura rachunkowego online? O ile księgowość online opiera się głównie na samodzielnej obsłudze i wystawianiu faktur, to w przypadku biura rachunkowego online ta usługa jest o wiele bardziej rozwinięta. Jednak, w przeciwieństwie do tradycyjnej współpracy z biurem rachunkowym przedsiębiorca nie traci czasu na dojazdy, bo cała komunikacja odbywa się elektronicznie, a dokumenty dostarczane są przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, a potem automatycznie księgowane.

Co się bardziej opłaca? 

Ile kosztuje księgowość online, a ile usługi biura rachunkowego? Samodzielna księgowość online to koszt miesięczny poniżej 50 złotych, za to tradycyjne biuro rachunkowe może kosztować nawet 200-300 zł miesięcznie. Rozwiązaniem, które łączy w sobie te dwie powyższe opcje, jest biuro rachunkowe online, które miesięcznie kosztuje koło 150 zł. 

Warto mieć na uwadze, że ta cena może się zmienić, bo jest zależna od kilku czynników, rodzaju księgowości, ilości dokumentów, a także typów operacji np. czy są one przeprowadzane w obcych walutach. To wszystko wpływa na ostateczną wycenę usługi biura rachunkowego online. 

Dla kogo jest księgowość online? 

Księgowość online to świetna opcja dla małych firm, w których liczba faktur nie przekracza miesięcznie pięćdziesięciu sztuk. W takim przypadku samodzielna księgowość online zdecydowanie się opłaca.

Co więcej, przy małej firmie, jak najbardziej wystarczy księgowość online wraz ze wsparciem specjalistów. Wtedy, nawet jeśli w trakcie samodzielnego prowadzenia księgowości pojawią się pytania i problemy, to zostaną one szybko wyjaśnione przez specjalistę w branży. 

Księgowość online pokochają wszyscy przedsiębiorcy, którzy pracują w biegu, często podróżują i nie mają czasu, by na bieżąco pojawiać się u księgowej stacjonarnie. Zamiast tego wolą mieć wgląd w swoje dokumenty dokładnie wtedy, gdy tego potrzebują. 

Dla kogo oferta biur rachunkowych online?

Schody zaczynają się w momencie, gdy w Twojej firmie jest znacznie więcej faktur miesięcznie, pojawia się konieczność prowadzenia pełnej księgowości, a do tego często wykonujesz transakcje w obcych walutach. W tym przypadku lepiej powierzyć swoją działalność biurom rachunkowym online. To nadal oszczędność czasu, pieniędzy, a przy okazji sposób, że wszelkie kwestie księgowe, jak i rozliczeniowe są poprowadzone w odpowiedni sposób.

 

Warto zastanowić się nad rozwiązaniami na miarę XXI wieku i wybrać księgowość online bądź usługi biura rachunkowego online. Te oszczędzą Twój czas, pieniądze, a także będą wygodną alternatywą dla tradycyjnej księgowości. Nie musisz już czekać, by mieć dostęp do swoich dokumentów, czy marnować czas na zawożenie dokumentów do księgowej. To wszystko zrobisz błyskawicznie, za pośrednictwem internetu. Prawda, że wygodnie?