Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Na co chorują pracownicy biurowi?

Zdarza się, że sposób, w jaki wykonujemy swoją pracę, sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na pewne schorzenia. Na co chorują pracownicy biurowi? Jak zapobiegać tym chorobom? Na co należy uważać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Na co chorują pracownicy biurowi?

Jakie schorzenia dopadają pracowników spędzających długie godziny przed komputerem? Na co chorują pracownicy biurowi?

Zespół widzenia komputerowego (Computer Vision Syndrome, CVS)

Jedną z często występujących chorób w pracy biurowej jest zespół widzenia komputerowego, czyli CVS. Schorzenie to dotyka naszych oczu - jest to przeciążenie ich u osób, które w ciągu dnia wiele godzin spędzają przed ekranami, nie tylko komputerów, lecz także telefonów, tabletów i innych urządzeń. Po kilku godzinach osoba cierpiąca na CVS zaczyna odczuwać duży dyskomfort w widzeniu, jednak objawy zazwyczaj ustępują same, kiedy przestajemy korzystać z urządzeń.

To, jak czują się nasze oczy, kiedy muszą przez długie godziny wpatrywać się w ekran, nie zależy tylko od tego, jakiego monitora używamy. Wpływ na to mają także inne czynniki. Będzie to na przykład oświetlenie pomieszczenia, w którym się znajdujemy, pozycja naszego ciała, kąt pochylenia głowy czy też odległość, która dzieli nas od ekranu. Oczywiście bardziej narażone na CVS są osoby, których wzrok jest gorszy. Warto zwracać uwagę na to, jak intensywne jest światło, czy mamy prawidłową postawę ciała, szczególnie kiedy zdiagnozowano u nas wcześniej wagę wzroku.

Jak objawia się zespół widzenia komputerowego? Przede wszystkim zaczyna boleć nas głowa, nasze oczy są suche i zmęczone, widzimy niewyraźnie, a dodatkowo pojawia się także ból szyi i barków.

Czy jeśli nasza praca polega na kilkugodzinnym siedzeniu przed komputerem, mamy możliwość zapobiegania CVS? Oczywiście! Należy stosować się do pewnych reguł, które pomagają w zapobieganiu chorobie. Musimy pamiętać o tym, że przerwy w pracy przy komputerze są niezbędne. Musimy pozwolić naszym oczom odpocząć. Kiedy mamy chwilę dla siebie, nie bierzmy od razu do ręki telefonu. Popatrzmy w dal, spójrzmy na coś zielonego, jeśli znajduje się w pomieszczeniu. Dodatkowo monitor powinien być ustawiony tak, aby nie trzeba było nienaturalnie trzymać głowy. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie pokoju, w którym pracujemy. Światło powinno być jak najbardziej naturalne, nie powinno również odbijać się w ekranie. Duże znaczenie przy zapobieganiu zespołowi widzenia komputerowego ma także dobór odpowiedniego, wygodnego krzesła. To szczególnie ważne, ponieważ przy CVS może występować napięcie mięśni, które również warto eliminować.

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN)

Kolejnych schorzeniem częstym wśród pracowników biurowych jest zespół cieśni nadgarstka. Powstaje on, kiedy nerw pośrodkowy przestaje dobrze funkcjonować na skutek przewlekłego ucisku. Niestety aż 90% przypadków nie ma stwierdzonej jasnej przyczyny. Z całą jednak pewnością choroba ta może się rozwinąć, kiedy wykonujemy rękami powtarzające się czynności. Nic więc dziwnego, że osoby, które na przykład przez kilka godzin dziennie piszą coś na klawiaturze, mogą na nią zapaść.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

  • Pojawia się ból i drętwienie palców. Zazwyczaj dotyczy to kciuka, części palca serdecznego oraz palca środkowego. Ból może być tak silny, że wyrywa nas ze snu. Kiedy choroba dopiero się rozwija, takie rozbudzenie może pojawiać się raz na jakiś czas, jednak im późniejsze stadium, tym takich pobudek może być więcej, nawet kilka w ciągu jednej nocy. Ból palców może także promieniować na bark czy przedramię.

  • Początkowo ból pojawia się w nocy, jednak z czasem ból oraz drętwienie dopadają nas także w ciągu dnia, głównie wtedy, kiedy robimy coś, co wymaga wysiłku.

  • Tracimy sprawność w dłoniach, kiedy musimy zrobić coś precyzyjnego. Problemem może być np. równo wykonany makijaż.

  • Z czasem wszystkie te objawy się nasilają, choć ból i drętwienie w nocy ustają. Niestety nie jest to wycofanie się choroby, najpewniej zmiany pogłębiają się.

Jak zapobiegać tej chorobie? Warto regularnie ćwiczyć swoje dłonie, zdrowo jeść (dieta powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę B6, powinno się unikać soli, cukru oraz przetworzonej żywności) oraz podczas pracy siedzieć w odpowiedniej pozycji.

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (MSD)

Kolejnym częstym, a nawet jednym z najczęściej występujących schorzeń jest zaburzenie układu mięśniowo-szkieletowego. Dopada to ogromną liczbę pracowników biurowych. Zaburzenia te dotyczą zazwyczaj karku, pleców, ramion, rąk, czasami również nóg. Zakres schorzeń jest bardzo szeroki - chodzi bowiem o wszystkie choroby stawów czy innych tkanek.

Zazwyczaj zaburzenia rozpoczynają się lekkim bólem, który z czasem tak uprzykrza życie, że nierzadko nie pozwala pracować. Może skończyć się nawet niepełnosprawnością!

Co jest przyczyną takich zaburzeń? Przede wszystkim nasza pozycja - niewygodna, nieruchoma, w której spędzamy wiele godzin. Może być to również zbyt szybkie tempo pracy czy długotrwałe siedzenie w tej samej pozycji. Na nasze zdrowie wpływa także temperatura i oświetlenie - pierwsza nie może być zbyt niska, drugie - zbyt słabe. Jednak to nie wszystko, coraz więcej badań wskazuje, że zaburzenia mogą także pojawić się tam, gdzie występuje niski poziom zadowolenia z pracy czy też zbyt wysokie wymagania względem pracownika.

Jak zapobiegać chorobie? Przede wszystkim powinniśmy robić sobie przerwy, chodzić, rozciągać się i nie siedzieć w jednej pozycji przez cały czas pracy. Konieczne jest również wygodne krzesło, aby zapewniało odpowiednie oparcie nie tylko dla kręgosłupa, lecz także rąk. Pomocna jest także aktywność fizyczna oraz masaże.