Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Najpopularniejsze zawody w 2017 roku - zobacz zanim wybierzesz

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. To, co było oczywiste i poszukiwane kiedyś, dzisiaj może już nie mieć żadnego znaczenia. Jak wygląda to w 2017 roku? Kogo potrzebują pracodawcy? Jakie są najpopularniejsze zawody w 2017 roku? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj prognozy.

Rynek pracy w Polsce w 2017 roku

Na całym świecie istnieje coraz większy problem z rekrutacją, szczególnie poszukiwani są specjaliści i menedżerowie. Nie inaczej jest w Polsce, choć sytuacja nie jest jeszcze tak podbramkowa, jak na przykład w Japonii. W 2017 roku znalezienie odpowiedniego pracownika nie będzie łatwe i będzie sprawiało problemy. Wydawać się może, że to doskonała sytuacja dla nas, pracowników - w końcu pracodawca, który nie może znaleźć odpowiednich kandydatów na dane stanowisko, będzie zmuszony zapewnić coraz lepsze warunki, korzystniejsze i bardziej dopasowane do oczekiwań. Jednak ma to również drugie dno, ponieważ taki zastój na rynku pracy może spowalniać całą gospodarkę, co pogarsza sytuację na rynku pracy.

W 2017 roku wzrosła liczba zawodów zwanych deficytowymi. Dzieje się tak przede wszystkim na terenie dużych miast. Zawody te związane są przede wszystkim z produkcją i przemysłem.

Poza tym nadal rośnie zapotrzebowanie na pracowników działów IT. Technologia z roku na rok jest coraz bardziej zaawansowana. Nic więc dziwnego, że firmy potrzebują nowych pracowników, których niestety ciągle brakuje. W związku z tym nierzadko wystarczą podstawy, rozpoczęte studia, by przedsiębiorstwo wzięło nas pod swoje skrzydła i odpowiednio wyszkoliło. Jest to duża szansa dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać w tym kierunku.

Innym obszarem, w którym poszukiwani będą pracownicy, jest HR. Branża ta ewoluuje i zmienia się, dopasowując do rynku. W związku z tym poszukiwane zawody w 2017 roku będą uwzględniać pracowników właśnie z tej branży.

Najpopularniejsze zawody w 2017 roku - zawody deficytowe

Kogo szukają pracodawcy? Jakie zawody są poszukiwane i gdzie najprawdopodobniej najłatwiej znaleźć pracę?

Początkowo warto przyjrzeć się liście prognozowanych zawodów deficytowych przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak wygląda pierwsza dziesiątka zestawienia - najpopularniejsze zawody w 2017?

 1. kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych

 2. spawacze

 3. pielęgniarki i położne

 4. samodzielni księgowi

 5. krawcy i pracownicy produkcji odzieży

 6. kierowcy autobusów

 7. kucharze

 8. fryzjerzy

 9. operatorzy obrabiarek skrawających

 10. cieśle i stolarze budowlani.

Jak widać pracowników potrzebuje nie tylko transport, ale także służba zdrowia, usługi i przemysł. Poszukiwani są wykwalifikowani robotnicy i specjaliści w swojej dziedzinie. Choć przeważa praca fizyczna, widoczne są również prace umysłowe.

Najpopularniejsze zawody w 2017 roku

Jakie będą najpopularniejsze zawody w 2017 roku, a tym samym na jakie stanowiska będą poszukiwani pracownicy?

 1. Programiści - ta tendencja powtarza się już od kilku lat. Polska potrzebuje wykwalifikowanych programistów. W związku z tym, jak intensywnie się ich poszukuje, również pensje na tym stanowisku są wysokie. Praca jest wymagająca i wymaga odpowiedniego przygotowania, jednak rokuje na przyszłość.

 2. Project Managerowie - wykwalifikowani managerowie projektów są coraz bardziej potrzebni na polskim rynku pracy. Nie inaczej powinno być w 2017 roku. Cenione są w tym przypadku różnorodne doświadczenie i interdyscyplinarność.

 3. Specjaliści ds. e-commerce - z internetu korzysta niemal każdy z nas i bardzo często wybieramy formę zakupów on-line, które są znacznie wygodniejsze. W związku z tym wiele firm rozszerza swoją działalność również na sieć. Aby wszystko szło sprawnie, a e-handel przebiegał bez problemu, istotne jest zatrudnienie specjalisty ds. e-commerce, który będzie czuwał nad całym projektem.

 4. Tłumacz - to właśnie internet i rozwijająca się stale technologia sprawiają, że firmy zyskują często klientów na całym świecie. W związku z tym przedsiębiorstwa potrzebują często pomocy tłumacza, szczególnie takiego, który posługuje się mniej znanymi językami obcymi.

 5. Social Media Specialist - nie maleje również popularność promocji firmy w mediach społecznościowych. Jest to jednak już na tyle rozbudowane zagadnienie, że bez odpowiedniego specjalisty trudno się obejść.

Prognozy zawodów kluczem do sukcesu?

Szczególnie młode osoby stawiają sobie pytanie, czy wybierać życiową ścieżkę, opierając się na tego typu zestawieniach. Warto więc zaznaczyć, że prognozy te mogą się zmienić i to, co jest opłacalne oraz popularne dzisiaj, wcale nie musi takie być, gdy np. skończymy studia. W związku z tym wybór drogi zawodowej należy uzależnić przede wszystkim od własnych umiejętności i pasji. Wówczas będziemy w pełni zaangażowani w to, co robimy i bardzo możliwe jest, że okażemy się specjalistą w swojej dziedzinie. Specjaliści są zawsze mile widziani na rynku pracy.

Czy prognozy są kluczem do sukcesu? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, oczywiście może tak być i odpowiednie przygotowanie może stać się zapewnieniem dostatniego życia, ale nie jest to pewne. Warto więc zawsze dokładnie przemyśleć, jaką drogą chcemy iść, by chcąc zapewnić sobie zatrudnienie, niechcący się od niego nie oddalić.