Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zarabiać na YouTube? Poznaj sposoby!

YouTube jest niezwykle popularną platformą. Od kilku lat kanały rosną jak grzyby po deszczu. Trudno znaleźć temat, na który jeszcze nic nie nagrano. Youtuberzy gromadzą wokół siebie ogromne społeczności. Tworzą z widzami więź, dzięki której każde ich polecenie niemal zapewnia doskonałą sprzedaż. Dlatego też reklamodawcy coraz chętniej płacą im za reklamowanie swojego produktu. Ich zarobki są jednak owiane tajemnicą, nie do końca też wiadomo, na czym tak naprawdę polega ten biznes – nie da się bowiem ukryć, że coraz częściej hobby staje się dobrze opłacalną pracą. Jak zarabiać na YouTube? W jaki sposób przygotować filmy? Poznaj sposoby!

Dobra jakość i ciekawe treści podstawą sukcesu

Z racji tego, jak wiele treści zalewa YouTube, widzowie mają coraz wyższe wymagania. Nie wystarczy mówić mądrze, zabawnie, poruszać ważne tematy – istotna jest także forma i jakość. Nikt nie chce oglądać filmów kręconych kamerką wieloletniego laptopa. Twórcy podnoszą poprzeczkę, dlatego też każdy, kto chce odnieść sukces, oprócz pomysłu na ciekawe filmki, musi mieć dobry sprzęt i nauczyć się podstaw montażu.

Zanim więc zaczniemy działalność i pomyślimy o tym, że chcemy czerpać z tego korzyści materialne, musimy zainwestować – nie tylko czas, lecz także pieniądze.

Co interesuje internautów?

Jak zarabiać na YouTube? Pewnie trudno o jedną, konkretną odpowiedź. Jednak kluczem jest obserwowanie internautów i tego, co ich ciekawi. Oczywiście nie chodzi o to, by kopiować najchętniej oglądane filmy – w każdym z popularnych tematów można znaleźć lukę. Co lubimy oglądać?

 • Daily vlogi – są to filmiki, które pokazują codzienne życie youtuberów. Zazwyczaj “spędzamy” z nimi cały dzień i towarzyszymy w codziennych czynnościach. Wydawać się to może nużące, jednak odpowiednio prowadzone przyciąga dużą publiczność. Do takich filmów także można dodać ciekawe elementy, bawić się montażem – dzięki temu widzowie będą chcieli oglądać nasze produkcje. Warto pamiętać, że jeśli jesteśmy nieznanymi youtuberami, nasze codzienne życie może nie być tak bardzo interesujące dla internautów – szczególnie jeśli preferujemy raczej spokojny lifestyle. Taką serię prowadzi wielu youtuberów, niektórzy posiadają osobne kanały, wyłącznie do vlogowania.

 • Gry – kanały osób zajmujących się grami są niezwykle popularne. Formuła jest prosta – youtuber gra, a widzowie oglądają jego potyczki.

 • Makijaż – kanały urodowe również znajdują duże grono odbiorców. Pokazywane są na nich tutoriale makijażowe, testy kosmetyków, przedstawiani są kosmetyczni ulubieńcy. To kopalnia wiedzy dla wszystkich miłośników make-upu.

 • Programy kulinarne – równie interesujące dla widzów są programy kulinarne: ciekawe przepisy zawsze przyciągają widownię. Często szukamy inspiracji i instruktażowe filmiki bywają bardzo pomocne.

Jak zarabiać na YouTube?

Istnieje kilka sposobów na to, jak zarabiać na YouTube. Środki finansowe można otrzymywać od właściciela serwisu – Google. Jak to zrobić?

Przede wszystkim filmy muszą spełniać pewne wymagania. Pierwszym wymaganiem jest spełnianie progu udziału w programie partnerskim YouTube. Co to oznacza? Warunkiem do tego, aby wstąpić do programu jest posiadanie 1000 subskrybentów oraz w przeciągu 12 miesięcy uzyskanie 4000 godzin czasu oglądania. Poza tym film musi:

 • być stworzony samodzielnie lub

 • mieć zezwolenie na komercyjne wykorzystanie filmu

 • być przyjazny dla reklamodawców (taki film powinien okazywać szacunek odbiorcom oraz innym osobom, nie powinien zawierać reklam, a miniatury oraz wszelkie metadane powinny być dokładnie związane z treścią filmu)

 • przedstawiać treści zgodne z zasadami wspomnianego programu partnerskiego oraz warunkami korzystania z YouTube i wytycznymi dla społeczności

 • nie posiadać muzyki lub wykorzystywać utwory bezpłatne (ewentualnie własne, jeśli nie ma się podpisanego kontraktu z wytwórnią).

Dodatkowo twórca musi posiadać dokumentację, która potwierdza posiadanie praw do komercyjnego wykorzystania treści.

Jaki film nie zarobi na YouTube?

Nie będzie zarabiał film:

 • którego miniatura i metadane są niezgodne z treścią

 • który wyraża treści nietolerancyjne, pozbawione szacunku

 • w którym użyta jest muzyka, do której nie ma się praw komercyjnego wykorzystania

 • pokazana jest w nim nagość lub przemoc

 • ukazujący treści nagrane z telewizji.

Inne sposoby zarabiania na YT

To oczywiście niejedyny sposób na zarabianie na YouTube. Twórcy mogą również otrzymywać wynagrodzenie za m.in.:

 • reklamowanie i recenzowanie produktu – jednorazowo lub zostając ambasadorem

 • filmy sponsorowane przez firmy

 • pojawianie się na eventach

 • współpracę z innymi youtuberami.

W ostatnim czasie popularna jest również forma wspomagania przez widzów dzięki crowdfundingowi, np. przy pomocy portalu Patronite, gdzie youtuberów i innych twórców mogą finansowo wspierać patroni. Dzięki takiej dodatkowej kwoty często rozszerzają swoją działalność, zakupują nowy sprzęt itd.

Jak zarabiać na YouTube? Istnieje wiele sposobów, jednak aby były skuteczne, trzeba poświęcić na tworzenie swojego kanału dużo czasu. Nie wystarczy jeden film, by rozpocząć karierę w tym miejscu. Jednak solidność i zaangażowanie może przełożyć się na naprawdę dobrze opłacany biznes.