Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dlaczego projektant wzornictwa jest ważny dla przedsiębiorstw?

Niewielu z nas wie, jak ważnym zawodem jest projektant wzornictwa i jak duże znaczenie dla przedsiębiorstw mają osoby na tym stanowisku. Niestety zawód ten jest tajemnicą często również dla pracodawców, którzy zdecydowanie powinni rozważyć zatrudnienie takiego specjalisty. Czym zajmuje się projektant wzornictwa? Jakie są wymagania pracodawców względem kandydatów na to stanowisko? Ile zarabiają przedstawiciele tego zawodu? Odpowiemy w niniejszym artykule!

Dlaczego projektant wzornictwa jest ważny dla przedsiębiorstw?

Zanim przybliżymy to, czym zajmuje się projektant wzornictwa, warto wyjaśnić, dlaczego zawód ten i zatrudnianie specjalistów z tej dziedziny powinno być ważnym elementem działalności przedsiębiorstw.

Wiele firm tworzy produkty, które chce sprzedawać swoim klientom. Zależy im na tym, by były one jak najlepiej zaprojektowane i wygrywały w starciu z konkurencją. Dlatego też niezbędne w firmach są osoby, które zajmą się tworzeniem produktu – osoby zaangażowane, zaznajomione z branżą. Im lepiej produkty są zaprojektowane, tym większa szansa na sukces i docenienie ich przez konsumentów.

Projektanci mogą odpowiadać nie tylko za produkt, lecz także cały wygląd np. sklepów. Osoby posiadające takich specjalistów w swoich szeregach, mają duże szanse na powodzenie. Niejednokrotnie bowiem zdarzało się, że dobry projektant wzornictwa przemysłowego wyciągał firmę będącą na skraju bankructwa.

Im lepszych mamy specjalistów, tym większa szansa na to, że wizerunek firmy będzie coraz lepszy w oczach klientów. Tak naprawdę można uznać to za doskonałą inwestycję. Jednak często zdarza się, że firma korzysta z drogi na skróty, nie myśli o zatrudnianiu osoby na tym stanowisku. Nierzadko może być to duży błąd!

Gdzie może pracować projektant wzornictwa?

Często projektanci wzornictwa mają własną działalność gospodarczą i zajmują się tworzeniem pojedynczych projektów dla różnych klientów. Mogą także znaleźć pracę w biurach projektowych, które zajmują się wzornictwem przemysłowym. W nich także można pracować dla różnych branż i zajmować się ciekawymi projektami. Zdarza się również, że projektanci wykonują usługi dla agencji zajmujących się przygotowaniem identyfikacji wizualnej firmy czy konkretnego projektu.

Tak jak jednak już wspominaliśmy, projektant wzornictwa może być zatrudniony na stałe w konkretnej firmie i zajmować się projektami związanymi z jednym przedsiębiorstwem. Takich zleceń nie ma jednak wiele.

Czym zajmuje się projektant wzornictwa?

Skoro wiemy już, gdzie może pracować projektant wzornictwa i dlaczego jest tak ważny dla firm, warto przybliżyć zadania, które leżą w jego kompetencjach.

Projektant wzornictwa zajmuje się:

 • projektowaniem innowacyjnych produktów
 • przygotowaniem egzemplarzy próbnych projektu
 • przygotowaniem specyfikacji technicznej produktu
 • przygotowaniem koncepcji produktu
 • kontaktem z klientem, dla którego wykonywany jest produkt
 • opracowaniem projektów w programach 3D
 • monitorowaniem rynku, na którym ma wejść produkt, tendencji, zmian, rozwoju
 • wdrażaniem produktu na rynek.

Umiejętności projektanta wzornictwa

Wzornictwo przemysłowe nie jest prostym zadaniem i wymaga dużych nakładów pracy. Dlatego też pracownik na tym stanowisku musi posiadać szereg umiejętności, które zwiększą predyspozycje do jego wykonywania.

Przede wszystkim projektant wzornictwa musi interesować się swoją branżą i znać wszelkie trendy. Musi śledzić aktualności i zmiany, mieć ich świadomość i brać je pod uwagę podczas projektowania.

Poza tym konieczna jest rozległa wiedza na temat całej branży pracodawcy, dla którego wykonujemy zlecenie. Musimy również znać produkty konkurencyjne i być jak najbardziej na bieżąco.

Dodatkowo osobie na tym stanowisku z pewnością przyda się analityczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, kreatywność oraz umiejętność przenoszenia pomysłów do projektu.

Projektant musi również znać materiały, z których wykonany będzie produkt i wiedzieć, jakie jest ich zastosowanie.

Wymagania pracodawców

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę na stanowisko projektanta wzornictwa można wywnioskować, że pracodawcom zależy głównie na:

 • biegłym posługiwaniu się programami do projektowania 3D
 • wykształceniu wyższym w zakresie projektowania graficznego, wzornictwa przemysłowego i innych zbliżonych dziedzin
 • doskonałej organizacji pracy
 • umiejętności pracy w zespole i z klientem
 • kreatywności
 • ciekawym portfolio.

Projektant wzornictwa to zawód ważny, jednak nierzadko niedostrzegany. Kompetencje osób na tym stanowisku mogą przyczynić się do sukcesu firmy.