Poradnik Pracownika

Jak zostać weterynarzem - sprawdź czy to zawód dla Ciebie

Sanitas animalium pro salute homini (Przez zdrowie zwierząt do zdrowia człowieka) - to główna zasada, którą kierują się lekarze weterynarii. Oznacza, że powinni oni przede wszystkim działać dla dobra człowieka. Czym zajmują się przedstawiciele tego zawodu? Jakie cechy powinni posiadać? Jak zostać weterynarzem? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Kim jest weterynarz?

Jak zostać weterynarzem i kim on jest? Weterynarz to potoczna nazwa lekarza weterynarii. Obok medycyny i stomatologii weterynaria jest trzecią z nauk lekarskich, a studia na tym kierunku trwają 5,5 roku. Ukończenie studiów na wydziale medycyny weterynaryjnej nie jest jednak jednoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu. Weterynarzem jest osoba, która oprócz wykształcenia otrzymała również uprawnienia nadane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną.

Przedstawiciele tego zawodu zajmują się leczeniem oraz diagnozowaniem i badaniem zwierząt.

Weterynarz może pracować nie tylko w gabinetach czy lecznicach, lecz także w ubojniach, fermach hodowlanych, inspektoracie weterynaryjnym, zakładzie produkcyjnym czy placówce naukowo-badawczej. Istnieją również prywatne przychodnie czy kliniki, jednak lekarz który planuje je otworzyć, musi posiadać odpowiedni staż zawodowy (w przypadku kliniki co najmniej 5 lat, w przypadku przychodni i lecznicy - co najmniej 2 lata).

Czym zajmuje się weterynarz?

Weterynarz zajmuje się leczeniem zwierząt domowych i hodowlanych. Nie tylko bada i diagnozuje stan zdrowia, lecz także leczy i zapobiega wszelkim chorobom, a dodatkowo udziela konsultacji w zakresie pielęgnacji zwierząt. Lekarz weterynarii również ocenia i kontroluje środki spożywcze odzwierzęce. Może on wypisywać recepty oraz wydawać opinie i orzeczenia.

W miastach zazwyczaj weterynarze pracują w przychodniach czy lecznicach, które nierzadko otwarte są przez całą dobę i tam też przyjmują pacjentów. Z kolei na wsi bardzo często weterynarz jest mobilny i dojeżdża do miejsc zamieszkania zwierząt. Nie tylko diagnozuje i leczy, lecz także przykładowo może pomóc w przyjmowaniu porodów.

Z całą pewnością najgorszą i najtrudniejszą czynnością, którą zajmuje się weterynarz, jest uśmiercanie (usypianie) zwierząt, które chorują nieuleczalnie, a proces leczenia przynosi im zbyt wiele cierpienia.

Jak zostać weterynarzem?

Z pewnością każdy miłośnik zwierząt chociaż raz zastanawiał się, jak zostać weterynarzem. Na początku należy podkreślić, że zawód ten wymaga ogromnej wiedzy i doskonałego przygotowania, ponieważ jego przedstawiciele są odpowiedzialni za życie zwierząt, którymi się zajmują. Każda decyzja musi być więc dokładnie przemyślana.

Jak już wspominaliśmy na początku, aby zostać lekarzem weterynarii, należy ukończyć 5,5-letnie studia na jednym z wydziałów medycyny weterynaryjnej. Następnie składa się przysięgę, która łączy się nierozerwalnie z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii.

Treść przysięgi lekarza weterynarii:
Jako lekarz weterynarii przyrzekam, że w zgodzie z mym powołaniem, w trakcie pełnienia obowiązków zawodowych będę postępował sumiennie i zgodnie z aktualną wiedzą weterynaryjną, strzegł godności zawodu, przyczyniał się w miarę możliwości do postępu nauk weterynaryjnych, a także wykonywał obowiązki wynikające z przepisów prawa oraz zasad Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii.
Studia dają ogólną wiedzę z zakresu weterynarii i nie ma na nich specjalizacji.

Po ukończeniu studiów konieczne jest uzyskanie prawa do wykonywania zawodu, które nadawane jest przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną na wniosek absolwenta. Gdy wiemy już, jak zostać weterynarzem, pamiętajmy o tym,  że studia nie posiadają specjalizacji, jednak po dwóch latach wykonywania zawodu można wybrać się na studia specjalizacyjne organizowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny, gdzie dostępnych jest aż 17 specjalizacji.

Cechy dobrego weterynarza

Trudno zostać dobrym weterynarzem, jeżeli nie ma się do tego zawodu pewnego rodzaju powołania. Zatem jak zostać weterynarzem, i do tego dobrym? Zdecydowanie niezbędna jest tutaj pasja i miłość do zwierząt oraz świadomość, że zawód ten to nie tylko konsultacje i kontakt ze zwierzętami, lecz także niejednokrotnie bardzo trudne zabiegi, sekcje, usypianie. W związku z tym ważna jest umiejętność zdystansowania się do pewnych sytuacji i odporności na stres.

Zwierzę może zachowywać się podczas badań - szczególnie kiedy cierpi - bardzo niepewnie, być agresywne. Dlatego też lekarz weterynarii musi posiadać umiejętności, które pomogą mu w ujarzmianiu takich pacjentów. Tym samym często istotna okazuje się również wytrzymałość i gotowość na wysiłek.

Weterynarz powinien być odpowiedzialny, od jego decyzji zależy bowiem bardzo dużo. Dlatego też istotna jest również zdolność do podejmowania szybkich, ale mimo wszystko przemyślanych decyzji.

W zawodzie tym należy również być otwartym na stały rozwój, ciągłą naukę, chęć uczestnictwa w różnego rodzaju szkoleniach. Medycyna dynamicznie się rozwija, a lekarz weterynarii musi za nią nadążyć.  

Na początku artykułu wspomnieliśmy również o zasadzie, którą kierują się weterynarze. W związku z tym osoba na tym stanowisku powinna nie zapominać o tym, jak ważne jest ludzkie zdrowie i brać je pod uwagę w znacznym stopniu.