Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia geodeta i czym się zajmuje w swojej pracy?

Geodeci często kojarzeni są z pracą na działkach czy przy drogach, polegającą na używaniu maszyn do pomiaru. Oczywiście tak jest, jednak to nie wszystkie czynności, które mogą wykonywać przedstawiciele tego zawodu. Czym się zajmuje i ile zarabia geodeta? Czy musi uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu? Jak wygląda praca w geodezji? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania!

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeci zajmują się pomiarami działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowle, w tym budowę dróg i autostrad. Wykonują oni również mapy do celów projektowych, sporządzają niezbędną dokumentację, mogą też urządzać tereny rolne lub leśne. Innymi zadaniami geodetów jest przygotowanie pomiarów i danych potrzebnych przy tworzeniu map, prowadzenie ewidencji gruntów czy też opis rzeźby terenu i bogactw mineralnych. Przedstawiciele tego zawodu zajmują się również wyceną wartości nieruchomości na podstawie sporządzonej przez nich dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Praca w geodezji jest bardzo różnorodna i każdy może znaleźć dla siebie idealną specjalizację.

Praca w geodezji - czy potrzebne są uprawnienia?

Geodeta jest zawodem, w którym wymaga się zdobycia odpowiednich kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu. Są one ujęte w rozporządzeniu. Uzyskać mogą je osoby, które posiadają odpowiednie, kierunkowe wykształcenie średnie lub wyższe, są niekarane, mają doświadczenie zawodowe i zdolność do czynności prawnych. Uprawnienia wydawane są przez Głównego Geodetę Kraju, a po ich otrzymaniu uzyskuje się pełne prawo do wykonania zawodu.

W rozporządzaniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii wymienione są zakresy uprawnienia zawodowego:

1. geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne ,
2. rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych,
3. geodezyjne pomiary podstawowe,
4. geodezyjna obsługa inwestycji,
5. geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych,
6. redakcja map,
7. fotogrametria i teledetekcja.

Ile zarabia geodeta? Zarobki w zawodzie

Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, czy nie związać swojej przyszłości z omawianym zawodem, z pewnością zastanawia się, ile zarabia geodeta w Polsce. Oczywiście wiele zależy od miejsca zatrudnienia, w tym przypadku zdecydowanie najwięcej zarabiają osoby, które założyły własną działalność gospodarczą.

Ile zarabia geodeta? Według ogólnodostępnych danych średnio jest to 4011 złotych netto. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia poniżej 3391 złotych netto, z kolei 25% powyżej ok. 4823 złotych netto.

Województwo

Zarobki brutto

Małopolskie

4 480

Pomorskie

4 420

Mazowieckie

4 370

Świętokrzyskie

4 150

Dolnośląskie

4 100

Kujawsko-pomorskie

4 050

Lubelskie

4 000

Zachodnio-pomorskie

3 910

Śląskie

3 850

Wielkopolskie

3 730

Łódzkie

3 670

Opolskie 

3 410

Podkarpackie 

3 400

Podlaskie

3 400

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Sytuacja na rynku pracy - zagrożenia

Sytuacja na tym rynku pracy nie jest jednak łatwa. Chociaż geodeci mogą poradzić sobie naprawdę dobrze i zyskać doświadczenie oraz godziwe zarobki, coraz częściej da się zauważyć pewne niepokojące sytuacje. Jeżeli chodzi o geodetów piastujących stanowiska urzędnicze, te same osoby zajmują je przez wiele lat, dlatego też trudno otrzymać tego typu pracę. Na rynku jest bardzo duża konkurencja, a liczba geodetów jest większa niż liczba miejsc pracy, co niestety przekłada się na to ile zarabia geodeta. W dodatku coraz trudniej pracować o umowę o pracę, której miejsce zajmują umowy o dzieło czy zlecenie.

Cechy dobrego geodety

Jaki powinien być dobry geodeta? Przede wszystkim dokładny, skupiony, szczegółowy i odpowiedzialny. Poza tym niezbędna jest dobra znajomość matematyki, duża cierpliwość i świetna wyobraźnia przestrzenna. Te cechy mają bezpośredni wpływ na to ile zarabia geodeta.

Gdzie jest praca w geodezji?

Geodeci mogą pracować w urzędach, w firmach geodezyjnych, budowlanych oraz innych, w których wykonywane są pomiary gruntu, mogą prowadzić również własną działalność gospodarczą bądź dostać zatrudnienie w kopalni czy wydawnictwach kartograficznych.

Czy mimo zagrożeń warto starać się o pracę w geodezji? Z pewnością tak! Warto jednak pamiętać, że najlepsi są ci, którzy wykonują swój zawód z pasją. Tym samym nie jest dla nich trudna i wymagająca ciągła nauka, szkolenie się i staranie się być coraz lepszym. Włożona praca z pewnością przyczyni się do sukcesu.