Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Poznaj tajniki tego zawodu

Niejednokrotnie uważany jest za domokrążcę i odsyłany z kwitkiem. Zdobycie zaufania potencjalnego klienta może być niełatwe, jednak musi być on na to przygotowany i posiadać umiejętności, które sprawią, że odbiorca spojrzy na niego inaczej. Przedstawiciel handlowy to osoba, która zatrudniona jest przez firmę w celu pozyskania oraz obsługi klientów. Czym zajmują się osoby na tym stanowisku? Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać odpowiedź.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Zadaniem przedstawiciela handlowego jest pozyskanie nowych klientów dla przedsiębiorstwa, którego jest przedstawicielem. Jednak na tym jego rola się nie kończy. Do jego obowiązków należy również obsługa klienta, zawieranie umów i realizowanie ich oraz utrzymywanie kontaktów z pozyskanymi klientami.

Oczywistym wydaje się więc, że osoba na takim stanowisku musi doskonale znać branżę, w której się porusza i produkty czy usługi oferowane klientom. Nie powinien dać się zaskoczyć, a aktualności na poruszany temat muszą być mu znane.

Jeżeli istnieje taka możliwość, przedstawiciel handlowy zbiera również jak najwięcej informacji o samym kliencie, dzięki czemu przekonanie go do oferty i zainteresowanie nią może być ułatwionym zadaniem. Niedopuszczalne jest jednak wykorzystywanie w jakikolwiek nieuczciwy sposób zdobytych informacji czy wykorzystywanie słabych stron.

Przedstawiciel handlowy niewiele czasu spędza w biurze, zazwyczaj pracuje w trasie, jeżdżąc od jednego klienta do drugiego. Jest to zawód bardzo mobilny, w związku z tym często firmy oferują służbowe samochody, które powinny być ujmowane, jako dodatkowe świadczenia dla pracownika, w kwocie tego ile zarabia przedstawiciel handlowy.

Jaki musi być przedstawiciel handlowy?

Nie da się ukryć, że podejście potencjalnych klientów do przedstawicieli handlowych nie zawsze jest pozytywne. Nierzadko nie mają oni do nich żadnego zaufania, są sceptycznie nastawieni do przekazywanej oferty. Wówczas osoba na tym stanowisku musi wykazać się doskonałą znajomością technik negocjacji i sprzedaży, a nawet elementami wiedzy psychologicznej. Klient jest tutaj kluczowy, bez niego praca przedstawiciela jest zupełnie niepotrzebna. W związku z tym odpowiednie postępowanie z klientem to najważniejsza część tego zawodu.

Jak już wspominaliśmy, przedstawiciel handlowy musi wykazywać się dużą wiedzą na temat branży i oferowanych produktów. Nie powinien być zaskakiwany pytaniem klienta, a tym bardziej wertować sterty papierów w poszukiwaniu odpowiedzi. Ważne jest więc ciągłe zdobywanie wiedzy i bycie na bieżąco z aktualnościami branżowymi.

Trudno wyobrazić sobie na tym stanowisku osobę zamkniętą na innych ludzi, niekomunikatywną, w końcu najważniejsze jest zbudowanie zaufania klienta i utrzymywanie z nim długiej relacji. Potrzebna jest też pewna predyspozycja do tego, żeby być handlowcem. Jeżeli ktoś jej nie posiada, niezależnie od posiadanej wiedzy i otwartości nie będzie umiał mówić o produkcie tak, aby go sprzedać.

Istotna jest również cierpliwość i wytrwałość, mogą się bowiem zdarzyć takie dni, w których nie uda nam się podpisać żadnej umowy, kolejny natomiast może nam przynieść pasmo sukcesów. Dlatego warto się nie poddawać i konsekwentnie dążyć do celu, dzięki tym cechom można mieć istotny wpływ na to ile zarabia przedstawiciel handlowy.

Aby uzyskać zaufanie klienta, nie wystarczy tylko duża wiedza i miła aparycja. Warto wykazać się również sumiennością, punktualnością, być odpowiednio ubranym - w końcu w tym przypadku pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, jeżeli nie najważniejsze. Przedstawiciel handlowy musi być również odporny na stres i opanowany. Nie może pokazać, że klient wyprowadza go z równowagi, pytając dziesiąty raz o to samo.

Przedstawiciel handlowy pracuje sam, w związku z tym konieczne jest tutaj zdyscyplinowanie, które sprawi, że organizacja pracy własnej i czasu na nią poświęcanego nie będzie żadną trudnością.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Zarobki w zawodzie

Według dostępnych danych mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto przedstawiciela handlowego w Polsce wynosi 6 740 zł. Połowa przedstawicieli handlowych zarabia więcej niż tę kwotę, a połowa mniej. 25% najgorzej opłacanych przedstawicieli handlowych zarabia mniej niż 5 490 zł brutto miesięcznie, natomiast 25% najlepiej opłacanych przedstawicieli handlowych zarabia więcej niż 8 650 zł brutto miesięcznie.

Oprócz podstawowej pensji, przedstawiciele handlowi często otrzymują również dodatkowe wynagrodzenie w postaci prowizji od wygenerowanej sprzedaży. Prowizje te mogą znacząco zwiększyć zarobki przedstawiciela handlowego.

W celu przeliczenia kwoty brutto na kwotę do wypłaty wystarczy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.

Zarobki przedstawicieli handlowych różnią się znacznie w zależności od województwa. Więcej z pewnością można otrzymać w większych miastach. Najlepiej zarabiają przedstawiciele w województwie mazowieckim, małopolskim oraz pomorskim. Najgorsze pensje otrzymują handlowcy w województwie lubelskim i warmińsko-mazurskim. Często handlowy otrzymują za sprzedaż dodatkowe premie i prowizje, których wartość zależna jest od wyników pracy. Zatem sam pracownik ma też bardzo duży wpływ na to jakie wynagrodzenie otrzyma.

Nie bez znaczenia pozostaje również branża w jakiej pracuje przedstawiciel handlowy. Najlepiej opłacalną branżą dla handlowców jest branża medyczna, gdzie można zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Przedstawiciel handlowy - wymagania pracodawców

Analizując ogłoszenia o pracę na stanowisku przedstawiciela handlowego, można wywnioskować, że pracodawcy wymagają od takiej osoby przede wszystkim otwartości na innych ludzi, pewności siebie, doświadczenia na podobnym stanowisku, prawa jazdy kategorii B, wiedzy z zakresu technik negocjacji, sprzedaży i merchandisingu, zaangażowania w powierzone zadania, rozwiniętych zdolności komunikacyjnych, nastawienia na sukces i konsekwentnego dążenia do celu, znajomości branży, umiejętności budowania długotrwałych relacji, samodzielności, znajomości obsługi pakietu MS Office, minimum średniego wykształcenia, dobrej organizacji pracy własnej i dużej motywacji do pracy. Wszystkie te wymagania jeśli są spełnione, istotnie wpływają na to ile zarabia przedstawiciel handlowy.