Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia psychiatra w Polsce i jak nim zostać?

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra… Ludzie często nie wiedzą, czym zajmują się dani specjaliści i do którego powinni udać się ze swoimi problemami. Z trzech wymienionych zawodów to właśnie psychiatra jest lekarzem medycyny. Jak wygląda jego ścieżka kariery? Czym się zajmuje? Ile zarabia psychiatra w Polsce? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz medycyny specjalizujący się w dziedzinie psychiatrii. Jego zadaniem jest więc zapobieganie, diagnozowanie oraz leczenie chorób oraz zaburzeń psychicznych. Psychiatra bada objawy przede wszystkim z medycznego punktu widzenia. W przeciwieństwie do psychologa czy psychoterapeuty, może on przepisywać pacjentom leki i korzystać z farmakoterapii. Psychiatra nadzoruje terapię zaleconą pacjentowi, często może prowadzić ją nawet przez kilka lat ze względu na złożoność problemu.

Lekarz tej specjalizacji może pracować nie tylko w prywatnych gabinetach, przychodniach i szpitalach, lecz także orzekać w sądzie jako ekspert.

Jak zostać psychiatrą?

Jak już wspominaliśmy, psychiatra jest lekarzem medycyny, w związku z czym osoba, która chce wykonywać ten zawód, musi ukończyć 6-letnie studia medyczne. To jednak nie koniec drogi, pełne przygotowanie do zawodu trwa bowiem o wiele dłużej. Po ukończeniu studiów konieczne jest rozpoczęcie specjalizacji w zakresie psychiatrii. Polega ona nie tylko na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, lecz także na odbyciu stażu zawodowego. Specjalizacja zakończona jest egzaminem, którego pozytywny wynik jest jednoznaczny z uzyskaniem prawa do wykonywania tego zawodu.

Co zdawać na maturze?

Studiowanie medycyny powinno być przemyślaną decyzją, wymaga to bowiem dużego nakładu pracy już w szkole średniej. Osoba, która chce zostać psychiatrą, musi doskonale zdać na maturze przede wszystkich chemię i biologię. Oczywiście w zależności od uczelni wymagania się różnią, jednak zazwyczaj jest to właśnie biologia i chemia oraz dodatkowo matematyka i fizyka. Ze względu na liczbę kandydatów, maturę należy zdać na naprawdę wysokim poziomie.

Cechy psychiatry

Istnieje pewien zestaw cech, który ułatwia wykonywanie zawodu psychiatry. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne, wiążące się z wieloma godzinami trudnej, nierzadko wyczerpującej pracy. Co sprawi jednak, że predyspozycje danej osoby mogą być większe?

Bardzo ważną cechą w kontaktach z pacjentami jest z pewnością cierpliwość. Osoba na tym stanowisku współpracuje z różnymi osobami, które mogą na przykład chorować na zaburzenia znacznie utrudniające kontakt. Mimo wszystko lekarz musi postarać się jak najlepiej i najskuteczniej pomóc pacjentowi. Nie może denerwować się, kiedy czegoś nie rozumie, coś musi powtórzyć, komuś poświęcić więcej czasu.

Istotne jest również opanowanie i odporność na stres. Każdy przypadek jest inny, nie wszyscy pacjenci zachowują się dokładnie tak, jakby chciał tego specjalista. Poza tym nie można do końca przewidzieć wszystkich reakcji, słów. Dlatego lekarz musi reagować na pewne zachowania szybko, jednak spokojnie. Pacjent musi czuć się bezpiecznie, jego dobro jest najważniejsze, a nerwowe zachowanie może się na nim odbić bardzo negatywnie.

Psychiatra musi stale podnosić swoje kwalifikacje i zwiększać swoją wiedzę. Zapoznawanie się z najnowszymi wynikami badań, czytanie książek z dziedziny, śledzenie zmian jest niezwykle istotne. Medycyna nie jest stała, zmienia się bardzo dynamicznie, a lekarz musi za tymi zmianami nadążyć.

Empatia, otwartość to kolejne cechy, które z pewnością ułatwiają wykonywanie tego zawodu. Specjalista w dziedzinie psychiatrii stale spotyka się z ludźmi, rozmawia z nimi, musi być otwarty, a pacjenci powinni czuć się przy nim swobodnie.

Ważne jest również poczucie odpowiedzialności. Każda decyzja powinna być dobrze przemyślana, od niej zależy bowiem zdrowie pacjenta. Nie ma tutaj miejsca na pochopność.

Jeśli interesuje Ciebie ile zarabia psychiatra, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Ile zarabia psychiatra w Polsce?

Według danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana miesięcznego wynagrodzenia lekarza psychiatry w Polsce wynosi 7650 zł brutto. Oznacza to, że połowa lekarzy psychiatrów zarabia mniej niż 7650 zł brutto, a połowa więcej.

25% lekarzy psychiatrów zarabiających najwięcej otrzymuje pensje na poziomie około 10 850 zł brutto, z kolei 25% lekarzy psychiatrów zarabiających najmniej - poniżej 6 510 złotych brutto.

Aby ustalić kwotę wynagrodzenia netto jaką otrzymuje psychiatra należy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.

Nie jest tajemnicą, że lekarz psychiatra otrzymuje najwyższe wynagrodzenia prowadząc prywatną praktykę lub podejmując zatrudnienie w placówkach prywatnych. Warto mieć także na uwadze, że psychiatra współpracujący na stałe z placówkami medycznymi może starać się o dofinansowanie szkoleń z zakresu swojej specjalizacji.

Droga do zostania psychiatrą jest długa i wymaga dużego nakładu pracy. Dzięki temu jednak zyskujemy pewność, że wiedza, którą posiadamy, uprawnia nas do wykonywania zawodu i jesteśmy odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Przygotowania trzeba zacząć wcześnie, najlepiej już w szkole średniej, a wiedzę zgłębiać nie tylko przez okres studiów, lecz także w czasie wykonywania zawodu. Dlatego tak ważne dla kandydatów powinno być poczucie misji, rodzaj powołania, które z pewnością sprawi, że trudna droga stanie się mniej wyczerpująca.