Poradnik Pracownika

Ile zarabia fizjoterapeuta i co jest ważne w tym zawodzie?

Fizjoterapia w ostatnich czasach jest bardzo popularnym kierunkiem studiów i nic w tym dziwnego, ponieważ zapotrzebowanie na takie osoby rośnie. Ludzie od zawsze mierzyli się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, jednak aktualnie coraz bardziej dbamy o zdrowie, w związku z czym specjaliści są jak najbardziej pożądani. Czym zajmuje się fizjoterapeuta? Czy fizjoterapia to to samo co masaż? Ile zarabia fizjoterapeuta w Polsce? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta wykonuje zabiegi na pacjentach, którzy mają różnego rodzaju problemy ze zdrowiem. Używa do tego wielu metod. Choć ludziom fizjoterapeuta często kojarzy się z masażem za pomocą rąk, wachlarz rodzajów fizjoterapii jest znacznie większy. Specjaliści w tej dziedzinie mogą stosować również wodę, prąd czy światło, dlatego terapia przenosi się z gabinetu również na basen, sale gimnastyczne lub specjalistyczne urządzenia. Zazwyczaj terapia składa się z całej serii zabiegów, podczas których pacjent dochodzi do siebie.

Do fizjoterapeuty zazwyczaj pacjenta kieruje lekarz. Na to, ile zarabia fizjoterapeuta ma wpływ również to, gdzie pracuje. Specjaliści w dziedzinie fizjoterapii pracują między innymi w sanatoriach, przychodniach czy szpitalach, ale także na przykład w hotelach.

Aby dostać się na studia na kierunku fizjoterapii na maturze warto zdawać przedmioty takie jak biologia, fizyka, chemia czy matematyka. Na niektórych uczelniach doliczany jest również język polski czy nawet WOS.

Jak zostać fizjoterapeutą?

Od 2015 roku zawód fizjoterapeuty jest uregulowany ustawą, w związku z czym osoby, które chcą wykonywać ten zawód, muszą posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe. Fizjoterapeutą może zostać również osoba, która przed wejściem w życie ustawy ukończyła szkołę policealną publiczną bądź niepubliczną (lecz o uprawnieniach szkoły publicznej) i uzyskała tytuł zawodowy technika fizjoterapii.

Jakie wymagania dodatkowo musi spełniać taka osoba? Fizjoterapeuta powinien posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, dobry stan zdrowia, który nie przeszkodzi w wykonywaniu zawodu, nienaganną postawę etyczną oraz dokumenty potwierdzające odpowiednie kwalifikacje.

Jaka jest różnica między fizjoterapeutą a masażystą?

Fizjoterapia jest działem medycyny. Jej zastosowanie pomaga w leczeniu i dochodzeniu do pełnej sprawności ruchowej po doznaniu różnego rodzaju urazów. W związku z tym można odnieść wrażenie, że fizjoterapia jest po prostu tym samym co rehabilitacja. Warto jednak dodać, że nie jest to do końca prawda, ponieważ rehabilitacja jest pojęciem szerszym, fizjoterapia jest natomiast jej częścią.

Z kolei masaż jest metodą fizjoterapii, polega na tym, aby doprowadzić ciało do regeneracji, rozluźnić mięśnie, poprawić nie tylko samopoczucie fizyczne, lecz także psychiczne. W związku z tym do masażu używane są specjalistyczne urządzenia lub ręce.

Fizjoterapeuta z kolei może wykorzystywać do fizjoterapii różne czynniki - nie tylko dotyk, ale również wodę, światło, prąd czy zimno. Dzięki temu osoby z odmiennymi dolegliwościami mogą otrzymać odpowiednią pomoc.

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Z pewnością interesująca dla potencjalnych kandydatów na to stanowisko jest również kwestia tego, ile zarabia fizjoterapeuta w Polsce. Otóż średnia pensja w tym zawodzie wynosi ok. 3 220 netto. Z kolei 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia ponad 3 772 zł złotych netto - są to najwyższe pensje. Najniższe zarobki obejmują 25% fizjoterapeutów i wynoszą średnio 2 846 złotych netto.

Najwięcej zarabiają fizjoterapeuci pracujący w Warszawie, Częstochowie oraz w Krakowie.

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!