Ile zarabia stewardessa/steward w Polsce?
Zadaniem stewardess jest nie tylko podawanie pasażerom napojów i podawanie wskazówek dotyczących lotu. Zawód ten jest bowiem odpowiedzialny i naprawdę wymagający. Czym więc zajmują się jego przedstawiciele? Czy zawód stewardessy jest przeznaczony tylko dla atrakcyjnych kobiet? Jak dostać pracę na takim stanowisku? Ile zarabia stewardessa w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania.
Kim jest stewardessa?
Stewardessa bądź steward to osoby, które pracują dla linii lotniczych i na pokładach samolotów zajmują się obsługą pasażerów oraz załogi. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu.
Ile zarabia stewardessa/steward w Polsce?
Jeżeli chodzi o kwestię tego, ile zarabia stewardessa czy steward w Polsce, wiele zależy od tego, w jakich liniach lotniczych pracują.
Stewardessa w Polsce zarabia od 5000 zł do 15000 zł netto miesięcznie. Oczywiście wynagrodzenie zasadnicze to tylko jedna z części wynagrodzenia stewardessy. Do uposażenia zalicza się także:
- Nalot – liczba godzin, które stewardessa przepracowała ponad pensum, za każdą dodatkową godzinę otrzymuje ona nadpłatę, średnio w wysokości 50 złotych.
- Prowizja od sprzedaży na pokładzie – może ona wynosić od 2,5% do 10%.
- Dodatki – poszczególne linie lotnicze wypłacają różnego rodzaju dodatki np. na utrzymanie munduru,
- Diety – system diet obowiązuje w każdej linii lotniczej, może się jednak różnić i być bardziej lub mniej korzystny dla stewardessy.
Na poziom wynagrodzenia tej grupy zawodowej mają w głównej mierze wpływ:
- pracodawca dla którego świadczona jest praca,
- staż pracy,
- wykształcenie,
- województwo (najwyższe wynagrodzenia oferowane są w mieście stołecznym - Warszawie).
Jak już wspominaliśmy, na to ile zarabia stewardessa w dużym stopniu zależy od tego, jakimi liniami lata steward czy stewardessa, najlepiej opłacalne są arabskie linie lotnicze. Przejście do klasy biznesowej czy biznes klasy to nie tylko awans, lecz także większe stawki. Dlatego też kiedy linie te organizują rekrutację, zgłaszają się na nie setki osób.
Czy stewardessa musi być ładna? Wymagania
Wiemy już, ile zarabiają stewardessy i stewardzi w Polsce, warto więc przyjrzeć się wymaganiom pracodawców. Oczywiście także w tym przypadku należy zaznaczyć, że wszystko może się zmienić w zależności od linii, do której aplikujemy.
Dawniej przyjmowano na to stanowisko najczęściej młode, atrakcyjne kobiety. Dlatego też nierzadko uważa się, że to zawód kobiecy, jednak od dawna na pokładach statków spotkać można również stewardów. Chociaż jest ich z roku na rok coraz więcej, kobiety nadal dominują w tej kwestii, jednak zdecydowanie nie można przypisywać tej pracy tylko jednej płci.
Dzisiaj atrakcyjność nie gra aż tak dużej roli. Rzecz jasna miła aparycja jest ważna, liczy się również zadbanie o siebie, jednak główną rolę grają umiejętności i perfekcyjnie opanowany język obcy.
Osoba wykonująca pracę na tym stanowisku musi być ponadto niezwykle cierpliwa i z pewnością opanowana. Może pracować z osobami, które będą po prostu nie do zniesienia, jednak mimo wszystko powinna być miła, uśmiechnięta i z całą pewnością nie wybuchać.
Stewardessy i stewardzi powinni wzbudzać zaufanie. Pasażerowie muszą czuć się bezpiecznie. Jeżeli ma miejsce jakaś stresowa sytuacja, stewardessy i stewardzi muszą nie okazywać emocji, uspokajać pasażerów, a dodatkowo szybko podejmować ważne decyzje.
Przedstawiciele tego zawodu muszą również przejść przez szereg badań lekarskich. Praca w powietrzu wymaga dobrego zdrowia. Badany jest również na przykład słuch, a osoby z przewlekłymi chorobami, takimi jak m.in. cukrzyca, nie zostają przyjęci. Co wydaje się oczywiste, wyklucza również lęk wysokości.
Jedynym z wymagań na stanowisku stewardessy i stewarda są doskonałe umiejętności pływackie. Może wydawać się to dziwne, jednak jeżeli będzie miało miejsce wodowanie, osoby te zajmują się m.in. holowaniem ludzi. Muszą również wiedzieć, jak przetrwać w wodzie.
Niezbędny jest również paszport oraz zaświadczenie o niekaralności. Te wszystkie warunki również w dużej mierze mają wpływ na to ile zarabia stewardessa.
Czy trudno zostać stewardessą/stewardem?
Jak już wspominaliśmy, zawód ten jest wymagający. Nic więc dziwnego, że rekrutacja składa się z wielu etapów, a otrzymanie pracy w tym zawodzie nie jest proste. Pierwszym etapem jest złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów i wypełnienie formularzy. Zazwyczaj potrzebne są CV, list motywacyjny, zaświadczenie o niekaralności, zdjęcia paszportowe i zdjęcia sylwetki oraz certyfikaty językowe.
Dzięki temu dokonywana jest pierwsza selekcja, po której wybrane osoby zapraszane są na rozmowę kwalifikacyjną. Zazwyczaj nie polega ona tylko na wymianie zdań, lecz także na wypełnianiu różnego rodzaju testów, na przykład językowego. Sprawdzana jest również umiejętność pracy z pasażerami.
Osoby, które dobrze wypadną i przejdą do dalszych etapów, przechodzą szereg badań lekarskich, które decydują o tym, kto może starać się o tę pracę dalej. Ci, którzy nie mają problemów ze zdrowiem, rozpoczynają szkolenia, które uczą pracy stewardessy/stewarda. Wszystko zakończone jest egzaminem sprawdzającym wiedzę kandydatów.
Otrzymanie tej posady nie jest więc proste i wymaga bardzo dobrego przygotowania. Przede wszystkim kandydaci muszą pamiętać, że ich praca nie będzie polegała na zwiedzaniu. Rekrutacja pozwoli im przekonać się, z czym naprawdę będą się wiązały ich obowiązki, ale także dowiedzieć się, ile zarabia stewardessa.