Poradnik Pracownika

Jak zostać stewardessą/stewardem i jakie cechy trzeba posiadać?

Z pewnością ten zawód wzbudza ciekawość. Co zrobić, by rozpocząć taką pracę? Jak zostać stewardessą lub stewardem? Choć ten zawód kojarzy się głównie z kobietami, w liniach lotniczych zatrudniani są również mężczyźni. Wymagania są jednak ściśle określone, a proces rekrutacji długi.

Kim jest stewardessa/steward?

Stewardessą lub stewardem nazywamy pracowników linii lotniczych, którzy na pokładzie samolotów zajmują się obsługą pasażerów. Muszą sprawić, że będą oni czuli się nie tylko wygodnie, komfortowo, lecz także – a właściwie przede wszystkim – bezpiecznie.

Cechy idealnej stewardessy

Aby stewardessa wzbudzała zaufanie, musi mieć miłą aparycję i być osobą komunikatywną, otwartą na innych. Wymagana jest również bardzo wysoka odporność na stres, bywają momenty, w których stewardessy i stewardzi muszą zachować spokój i kamienną twarz, by pasażerowie nie wpadli w panikę. Z tego też względu osoba na tym stanowisku musi być pewna siebie i szybko podejmować decyzje. Istotne jest również poczucie odpowiedzialności i zaangażowania w powierzone zadania. W tym zawodzie prezencja jest niezwykle ważna, dlatego też istnieją co do niej dokładne wytyczne.

Jak zostać stewardessą/stewardem?

Wiele osób pewnie głowi się jak zostać stewardessą/stewardem. Otóż linie lotnicze oczekują od kandydatów wykształcenia minimum średniego, czasami wyższego, jednak rzadko wymagane jest wykształcenie kierunkowe, choć funkcjonują szkoły policealne i kursy, które przygotowują do zawodu. Poszukiwane są przede wszystkim osoby młode. Choć zdarzają się ludzie po 30. roku życia, często granicą jest właśnie ten wiek.

Jak już wspominaliśmy, dla pracodawców istotna jest prezencja. Aby zostać stewardessą/stewardem trzeba mieć miłą aparycję, nienaganną sylwetkę i… odpowiedni wzrost. Oczywiście każde linie lotnicze mają własne wymagania, jednak zazwyczaj stewardessy powinny mierzyć 160–170 cm, a stewardzi 170–180 cm.

Osoby ubiegające się o pracę na tym stanowisku muszą doskonale pływać, mieć nerwy na wodzy i radzić sobie w stresujących sytuacjach. Poza tym istotna jest również zaawansowana znajomość przynajmniej dwóch języków (w tym angielskiego) oraz umiejętność poprawnego mówienia w języku ojczystym.

Co oczywiste, lęk wysokości wyklucza potencjalnego kandydata. Podobnie często niemile widziane są kolczyki, tatuaże, a nawet okulary, choć nie jest to norma.

Wymagany jest również dobry stan zdrowia, paszport oraz oświadczenie o niekaralności.

Jeszcze raz warto podkreślić, że wszystko zależy od tego, czego oczekują poszczególne linie lotnicze. Nie są to jedyne obowiązujące wymogi.

Jak zostać stewardessą/stewardem? - rozmowa kwalifikacyjna

Aby zostać stewardessą/stewardem trzeba oczywiście zgłosić kandydaturę na to stanowisko. Jeżeli spełniamy wszelkie wymagania, możemy zgłosić udział w rekrutacji. Początkowo oczywiście trzeba dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem, wypełnić formularze, przygotować CV oraz list motywacyjny. To jednak nie wszystkie dokumenty, które należy przesłać - dołączyć trzeba bowiem również zaświadczenie o niekaralności, certyfikaty językowe, jeżeli takie posiadamy, oraz zdjęcie paszportowe i fotografie swojej sylwetki.

Po tym etapie wybrani kandydaci zostają zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Następnie wypełniają oni teksty różnego rodzaju, między innymi językowe i psychologiczne. Ćwiczą również pracę w grupie, współpracę z pasażerami itp.

Kolejnym etapem są dokładne badania lekarskie, które potwierdzają stan zdrowia kandydatów.

Następnie mają miejsca szkolenia i kursy. Dzięki temu kandydaci dowiadują się, jak prawidłowo obsługiwać pasażerów, jak przeprowadzać pierwszą pomoc, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych itp.

Ostatnim etapem są egzaminy. Od stewardess i stewardów wymaga się profesjonalizmu, dlatego też egzaminy są naprawdę wymagające, a przygotowanie do nich to nauka dużej ilości materiału.

Jak zostać stewardessą lub stewardem? Przede wszystkim należy liczyć się z ogromem pracy i nauki. Etapów rekrutacji jest wiele, dzięki temu jednak w samolotach pracuje doskonała, wykwalifikowana kadra.