Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki rezydenta. Jak nim zostać?

Rezydent jest zawodem stosunkowo nowym, jednak coraz popularniejszym. Nazwę tę słyszymy coraz częściej w odniesieniu do branży turystycznej. Na czym polega praca na tym stanowisku? Jak wyglądają zarobki rezydenta? Jakie są predyspozycje do wykonywania tego zawodu? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Kim jest rezydent?

Nazwa tego zawodu niewiele mówi – czym zajmuje się więc rezydent w branży turystycznej? Rezydentem jest osoba, która pełni funkcję przedstawiciela biura podróży na miejscu docelowym, do którego udają się turyści.

Ich zadaniem jest zaopiekowanie się uczestnikami wycieczki – odebranie ich z lotniska, pomoc w zakwaterowaniu w hotelach czy oferowanie i sprzedawanie im wycieczek fakultatywnych.

Rezydent powinien zapoznać turystów ze specyfiką kraju, w którym się znajdują, przeprowadzić spotkania organizacyjne, które ułatwią pobyt w danym regionie. Dodatkowo jest to osoba, która pomaga w radzeniu sobie z barierą językową, jeśli turysta musi załatwić jakąś sprawę z kimś miejscowym, w razie problemu. 

Jeśli przydarzy się niespodziewana sytuacja – ktoś zgubi dokumenty, zgubi się sam, zachoruje, rezydent z pewnością powinien przyjść z pomocą i wiedzieć, co w takich sytuacjach w danym kraju powinno się zrobić.

Rezydent to także przedstawiciel biura podróży w kraju, w którym przebywa. Reprezentuje firmę na miejscu.

Zazwyczaj rezydent pracuje przez cały sezon i w czasie jego trwania znajduje się w danym miejscu docelowym, co oznacza, że pracuje niemal bez przerwy przez kilka miesięcy. Co prawda ma czas na odpoczynek, jednak stale musi być dostępny pod telefonem, w razie gdyby był potrzebny.

Wady i zalety zawodu

Jak w każdym zawodzie, także i ta profesja posiada swoje plusy i minusy. Do plusów zdecydowanie można zaliczyć liczne podróżne, kontakt z inną kulturą, poznawanie nowych ludzi. Dzięki temu stale się rozwijamy, poznajmy inną perspektywę, poszerzamy swoje horyzonty.

Poza tym rezydent nie jest typową pracą od poniedziałku do piątku, nie siedzimy w biurze, ciągle coś się dzieje, a jeśli coś się nie dzieje, możemy pozwiedzać miejsce, w którym jesteśmy czy poleniuchować na plaży (oczywiście ciągle będąc w zasięgu telefonu). Możemy zwiedzić najpiękniejsze zakątki świata i otrzymywać za to wynagrodzenie.

Oczywiście są również wady takiego trybu pracy – rezydenci muszą być gotowi do pracy o każdej porze dnia i nocy, żyją na walizkach, ciągle się przemieszczają. Taki tryb życia powoduje również ogromną tęsknotę za bliskimi. Dlatego też przed zdecydowaniem się na tego typu zawód, nawet jeśli jesteśmy miłośnikami podróży, warto się poważnie zastanowić, czy na pewno poradzimy sobie z pracą w takim trybie.

Predyspozycje do wykonywania zawodu

Jaki powinien być rezydent? Jakie cechy sprawiają, że kandydat do wykonywania tego zawodu ma do niego większe predyspozycje?

Przede wszystkim ważna jest tutaj znajomość języków obcych – rezydent musi się sprawnie porozumiewać z mieszkańcami kraju, do którego się udaje. Nie chodzi tutaj o perfekcyjną znajomość udokumentowaną certyfikatami, ale taką, która pozwala doskonale porozumieć się w każdej sytuacji. Rezydent musi mieć płynność mówienia, nie bać się interakcji.

Osoba na tym stanowisku musi wykazać się dużą otwartością w stosunku do drugiego człowieka. Przydatna jest również komunikatywność, jasne formułowanie zdań.

Rezydent musi być opanowany, umieć działać w sytuacjach kryzysowych, opanować panikę, szybko myśleć i podejmować decyzje.

Taka osoba powinna być także zdyscyplinowana. Przydatna jest oczywiście wysoka kultura osobista. Konieczna jest także doskonała znajomość realiów kraju, w którym znajduje się aktualnie rezydent.

Zarobki rezydenta

Istotną kwestią jest również to, ile zarabia rezydent. Według dany z portali branżowych zarobki nie są wysokie i średnia pensja w tym zawodzie wynosi 2000 złotych netto. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabiających najwięcej, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ok. 3015 złotych i więcej.

Najmniej zarabiają z kolei rezydenci z województwa: podlaskiego; warmińsko-mazurskiego; kujawsko-pomorskiego.

Najlepiej opłacani są rezydenci zatrudnieni w Warszawie, Opolu i Katowicach.

Aby ustalić wynagrodzenie netto wystarczy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.