Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia górnik w Polsce i czym się zajmuje?

Górnik kojarzy się z wybrudzoną od węgla twarzą, kilofem i ciężką pracą pod ziemią. Czy wyobrażenia pokrywają się z rzeczywistością? Czym się zajmuje i ile zarabia górnik w Polsce? Jakie cechy charakteru pomagają w wykonywaniu tego zawodu? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Kim jest górnik?

Ogólnie mówiąc, górnik to osoba, która pracuje w kopalni - podziemnej lub odkrywkowej, gdzie wydobywa różnego rodzaju surowce - metaliczne, energetyczne czy skalne, czyli np. gaz ziemny, rudy miedzi, węgiel itp.

Zawód ten uznawany jest za bardzo niebezpieczny i wymagający.

Czym zajmuje się górnik?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, górnik pracuje w kopalni podziemnej lub odkrywkowej. Najczęściej jednak kojarzymy ten zawód z wydobywaniem węgla kamiennego. Warto wiedzieć, że proces ten jest złożony, trudny i pracochłonny. Przede wszystkim, aby eksploatować złoże, konieczne jest jego przygotowanie, drążenie głębokich szybów, które oczywiście muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone.

Tam gdzie węgiel zostaje wydobyty podczas urabiania, powstają otwory, które oczywiście należy zakryć i uzupełnić, by ściany były nadal mocne. Robi się to za pomocą tzw. podsadzek.

Górnik korzysta więc z wielu urządzeń. To również wpływa na niebezpieczeństwo zawodu. Każda osoba na tym stanowisku musi dokładnie wiedzieć, co robi, znać działanie tego typu maszyn i używać ich rozsądnie.

W przypadku górników bezpieczeństwo gra ogromną rolę. Praca pod ziemią niesie ze sobą zagrożenie, trzeba więc robić wszystko, aby zapobiegać tragediom.

Jak zostać górnikiem?

Jeżeli planujemy objąć stanowisko górnika, musimy uczęszczać do szkoły górniczej. Bez takiego kierunkowego przygotowania również jest to możliwe, jednak szanse znacznie zwiększają się po ukończonej nauce.

Teoria w tym zawodzie to oczywiście nie wszystko. Przedstawiciele tej profesji muszą posiadać wszelkie uprawnienia do używania maszyn, z którymi będą pracować. Poza tym niezbędne do rozpoczęcia pracy jest również przejście szkolenia BHP.

Górnik musi dokładnie znać wszelkie zasady panujące w kopalni, aby praca nie była zakłócana i okazała się w pełni bezpieczna.

Co grozi górnikowi?

Praca górnika, co już podkreślaliśmy, jest bardzo niebezpieczna. Co zagraża przedstawicielom tego zawodu?

  • Natura bywa nieprzewidywalna w związku z tym wystąpić mogą trzęsienia, tąpnięcia, mogą się oderwać skały, co grozi uwięzieniem osób pracujących zarówno pod, jak i nad ziemią.
  • Praca ta wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, który odbija się na zdrowiu.
  • Pod ziemią mogą występować różnego rodzaju pyły.
  • W miejscu wydobycia surowców może dojść do wyrzutów gazów, które mogą być toksyczne.

Wiemy już jak zostać górnikiem i co grozi przedstawicielom tego zawodu. Pozostaje jeszcze pytanie ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

To ile zarabia górnik jest uzależnione przede wszystkim od stażu i stanowiska. GUS wskazuje że średnie wynagrodzenie górnika to aż 7180,00 złotych. Kwota w tym przypadku może być zawyżona ze względu na kadrę kierowniczą i administracyjną.

Przyjmuje się, że średnia pensja osób na tym stanowisku to ok. 4 354 złotych netto. Najmniejsze pensje górników wynoszą ok. 3 479 netto i mniej, natomiast najwyższe - ok. 5 455  i więcej.

Według raportu portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają górnicy pracujący w województwie śląskim, dolnośląskim, oraz mazowieckim, najmniej z kolei przedstawiciele zawodu z województwa podlaskiego, podkarpackiego oraz kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę to, ile zarabia górnik w poszczególnych polskich miastach, najwięcej zarabiają przedstawiciele tego zawodu z Lubina, Lubiąża oraz Knórowa, a także Polkowic.

Jaki musi być górnik?

Niemal w każdym zawodzie można wyróżnić zestaw cech, dzięki któremu wykonywanie danej pracy będzie prostsze. Jakie cechy i predyspozycje powinien posiadać górnik?

Przede wszystkim górnik musi być silny zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Praca w trudnych warunkach wymaga nie tylko siły, lecz także odporności na stres. Trudno wyobrazić sobie pełnowartościową, zaangażowaną pracę, kiedy w głowie osoby ją wykonującej ciągle przewija się myśl, że za chwilę coś może się stać.

Poza tym górnik powinien być odpowiedzialny, odważny i wytrzymały. Wielogodzinna praca, często w trudnych warunkach, wymuszona postawa ciała - to wszystko sprawia, że tylko wytrzymała osoba poradzi sobie z wykonywaniem tych zadań.

Nie jest tajemnicą jak trudny i niebezpieczny okazuje się zawód górnika. Z pewnością warto więc poważnie się nad nim zastanowić. Opowieści o wysokich zarobkach przedstawicieli tego zawodu są z pewnością bardzo kuszące, jednak ogrom pracy i wiążąca się z nią odpowiedzialność sprawia, że pieniądze w tym przypadku nie są tak naprawdę najważniejsze.