Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia programista w Polsce i na czym polega jego praca?

Czy pierwszym programistą była kobieta? Czym właściwie znajduje się programista i jakie cechy powinien posiadać, by być dobrym w tym, co robi? Jaka jest różnica między starszym programistą, programistą a młodszym programistą? Kiedy obchodzimy Dzień Programisty? Czy programista musi skończyć studia? Ile zarabia programista? Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule!

Programista to zawód, który w dzisiejszych czasach jest wręcz niezbędny. Z dnia na dzień technologia rozwija się coraz bardziej, dlatego ludzie, którzy choć w pewnym stopniu potrafią nad nią zapanować, są na wagę złota. Tym bardziej, że miejsc pracy przybywa, a osób na to stanowisko jest wciąż za mało! Czasami wystarczy znajomość podstaw języka programowania oraz chęć do dalszej, intensywnej nauki, by dostać dobrą, zadowalającą pracę.

Ada Lovelace - pierwszy programista?

Ada Lovelace to córka angielskiego poety Georga Byrona, która urodziła się w 1815 roku, zmarła natomiast w 1852. Jej twarz możemy kojarzyć z hologramów, które znajdują się na produktach firmy Microsoft. Miała wiele zainteresowań i była uzdolniona zarówno w kierunku przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych. Przyjaźniła się z Charlesem Babbage’em, twórcą Maszyny Analitycznej. Ada zapisała algorytm, który miał być wykonany na wspomnianej maszynie, i dlatego uznana została za pierwszą programistkę na świecie.

Udowodniono jednak, że informacja ta jest nieco naciągana, gdyż już kilka lat wcześniej sam Babbage stworzył podobne algorytmy i wszystko wskazuje na to, że informacje o tym, jakoby to ona była, jak sama siebie nazywała, prorokinią, są nieprawdziwe, a jej obecność w projekcie służyła po prostu wypromowaniu Maszyny Analitycznej.

Kim jest programista i co go cechuje?

Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używająca do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Tworzą oni nie tylko systemy i aplikacje, lecz także strony internetowe. Trudno jednoznacznie określić zakres zadań programistów, ponieważ jest to zawód, który szybko się rozwija i to, co powiemy dzisiaj, jutro może zostać już zmienione lub rozszerzone. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba na tym stanowisku musi mieć ogromną wiedzę i potrafić wykorzystywać ją w praktyce.

Jakie cechy posiada dobry programista? Przede wszystkim jest dokładny, skupiony na powierzonym zadaniu, systematyczny, potrafi pracować samodzielnie, ale jednocześnie dobrze współpracuje w grupie, programowanie to jego prawdziwa pasja, ciągle się rozwija, nabywa nową wiedzę i doskonale zna nowe technologie.

Kiedy obchodzimy Dzień Programisty?

Dzień Programisty obchodzony jest 256. dnia roku, czyli 13 (a w roku przestępnym 12) września. Dlaczego akurat wtedy? Liczba 256 jest doskonale znana wszystkim przedstawicielom tego zawodu i oznacza liczbę możliwych wartości jednego bajta informacji w postaci 8-bitowej.

Jak zostać programistą?

Istnieje przekonanie, że tak naprawdę, aby zostać programistą, najważniejsza jest wiedza i doświadczenie, a studia schodzą na drugi plan. Warto jednak pamiętać, że w wielu firmach wyższe wykształcenie informatyczne jest niezbędne. Aby je zdobyć, warto rozpocząć przygotowania już w liceum. Na początku ważne są znajomości podstaw programowania i wybranie języka, którego chcemy się nauczyć. Dzięki temu możemy zacząć zbierać informacje i doświadczenie. Im lepiej się przygotujemy, tym większa będzie nasza specjalizacja w przyszłości.

Konieczna jest również doskonała znajomość matematyki, w wielu uczelniach również fizyki. Trudno wyobrazić sobie dobrego programisty, który nie rozumie królowej nauk. To jednak nie wszystko. Języki programowania są międzynarodowe, tak jak i ich dokumentacja, dlatego też ważna okazuje się też znajomość języka angielskiego. Wszystkie powyższe umiejętności wpływają bezpośrednio na to ile zarabia programista.

Starszy programista, programista, młodszy programista - czym się różnią?

Podczas poszukiwania pracy można natrafić na przynajmniej 3 określenia zawodów związanych z projektowaniem. To ile zarabia programista, zależy od stanowiska, które zajmuje. Młodszy programista musi znać podstawy chociaż jednego języka programowania. Jest osobą, która uczestniczy w realizacji projektów, ale jej rola polega przede wszystkim na wspieraniu zadań, często robi rzeczy powtarzalne. Ludzie na tym stanowisku stale się uczą i podnoszą swoje kompetencje.

Programista z kolei robi to, co zlecone mu zostaje przez przełożonego, konsultując się ze starszym programistą. Ma wiedzę specjalistyczną, jednak często niepełną, ale w czasie pracy stale ją uzupełnia.

Starszy specjalista posiada szeroką wiedzę specjalistyczną, pomaga więc programistom i młodszym programistom, zajmuje się trudnymi etapami pisania kodu i nadzoruje prace reszty współpracowników.

Ile zarabia programista? Zarobki developerów 2021

Każdy, kto chce rozpocząć pracę w zawodzie, z pewnością zastanawia się, ile zarabia programista. Takie osoby są pilnie poszukiwane, tym samym ich zarobki są wysokie. Oczywiście to ile zarabia programista zależy od wielkości firmy i doświadczenia zawodowego, ale głownie od języka programowania, w którym pracuje developer. Jednak według badania przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak (Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń) mediana zarobków osób, które pracują w tym zawodzie od kilku lat, wynosi 5377 zł netto miesięcznie. Młodszy developer na początku kariery może liczyć na wynagrodzenie około 3718 zł netto. Z kolei senior developer może zarabiać około 7507 zł netto. Oczywiście, jak już zostało wspomniane wiele zależy od technologii, w której specjalizuje się programista. dla przykładu developer programujący w JAVA zarabia około 9242 zł netto.

Według portalu wynagrodzenia.pl wielkość wynagrodzenia jest zależna od doświadczenia programisty:

  • młodszy specjalista - średnia zarobków wynosi 3 769 zł netto
  • specjalista - średnia zarobków wynosi 5 574 netto
  • starszy specjalista - średnia zarobków wynosi 7 909 zł netto

Są to jednak pensje uśrednione i zwiększają się wraz ze zdobytym doświadczeniem, często przekraczają nawet 10 tys. złotych. Duży wpływ na to ile zarabia programista mają również inne cechy, takie jak na przykład umiejętność dzielenia się wiedzą czy umiejętność zarządzania zespołem.