Poradnik Pracownika

Ile zarabia programista w Polsce i na czym polega jego praca?

Czy pierwszym programistą była kobieta? Czym właściwie znajduje się programista i jakie cechy powinien posiadać, by być dobrym w tym, co robi? Jaka jest różnica między starszym programistą, programistą a młodszym programistą? Kiedy obchodzimy Dzień Programisty? Czy programista musi skończyć studia? Ile zarabia programista? Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule!

Programista to zawód, który w dzisiejszych czasach jest wręcz niezbędny. Z dnia na dzień technologia rozwija się coraz bardziej, dlatego ludzie, którzy choć w pewnym stopniu potrafią nad nią zapanować, są na wagę złota. Tym bardziej, że miejsc pracy przybywa, a osób na to stanowisko jest wciąż za mało! Czasami wystarczy znajomość podstaw języka programowania oraz chęć do dalszej, intensywnej nauki, by dostać dobrą, zadowalającą pracę.

Ada Lovelace - pierwszy programista?

Ada Lovelace to córka angielskiego poety Georga Byrona, która urodziła się w 1815 roku, zmarła natomiast w 1852. Jej twarz możemy kojarzyć z hologramów, które znajdują się na produktach firmy Microsoft. Miała wiele zainteresowań i była uzdolniona zarówno w kierunku przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych. Przyjaźniła się z Charlesem Babbage’em, twórcą Maszyny Analitycznej. Ada zapisała algorytm, który miał być wykonany na wspomnianej maszynie, i dlatego uznana została za pierwszą programistkę na świecie.

Udowodniono jednak, że informacja ta jest nieco naciągana, gdyż już kilka lat wcześniej sam Babbage stworzył podobne algorytmy i wszystko wskazuje na to, że informacje o tym, jakoby to ona była, jak sama siebie nazywała, prorokinią, są nieprawdziwe, a jej obecność w projekcie służyła po prostu wypromowaniu Maszyny Analitycznej.

Kim jest programista i co go cechuje?

Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodów do programów komputerowych, używająca do tego celu odpowiedniego języka programowania. Programista może się specjalizować w jednym z nich, jednak zazwyczaj osoby na tym stanowisku znają ich kilka. Tworzą oni nie tylko systemy i aplikacje, lecz także strony internetowe. Trudno jednoznacznie określić zakres zadań programistów, ponieważ jest to zawód, który szybko się rozwija i to, co powiemy dzisiaj, jutro może zostać już zmienione lub rozszerzone. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba na tym stanowisku musi mieć ogromną wiedzę i potrafić wykorzystywać ją w praktyce.

Jakie cechy posiada dobry programista? Przede wszystkim jest dokładny, skupiony na powierzonym zadaniu, systematyczny, potrafi pracować samodzielnie, ale jednocześnie dobrze współpracuje w grupie, programowanie to jego prawdziwa pasja, ciągle się rozwija, nabywa nową wiedzę i doskonale zna nowe technologie.

Kiedy obchodzimy Dzień Programisty?

Dzień Programisty obchodzony jest 256. dnia roku, czyli 13 (a w roku przestępnym 12) września. Dlaczego akurat wtedy? Liczba 256 jest doskonale znana wszystkim przedstawicielom tego zawodu i oznacza liczbę możliwych wartości jednego bajta informacji w postaci 8-bitowej.

Jak zostać programistą?

Istnieje przekonanie, że tak naprawdę, aby zostać programistą, najważniejsza jest wiedza i doświadczenie, a studia schodzą na drugi plan. Warto jednak pamiętać, że w wielu firmach wyższe wykształcenie informatyczne jest niezbędne. Aby je zdobyć, warto rozpocząć przygotowania już w liceum. Na początku ważne są znajomości podstaw programowania i wybranie języka, którego chcemy się nauczyć. Dzięki temu możemy zacząć zbierać informacje i doświadczenie. Im lepiej się przygotujemy, tym większa będzie nasza specjalizacja w przyszłości.

Konieczna jest również doskonała znajomość matematyki, w wielu uczelniach również fizyki. Trudno wyobrazić sobie dobrego programisty, który nie rozumie królowej nauk. To jednak nie wszystko. Języki programowania są międzynarodowe, tak jak i ich dokumentacja, dlatego też ważna okazuje się też znajomość języka angielskiego. Wszystkie powyższe umiejętności wpływają bezpośrednio na to ile zarabia programista.