Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia instruktor fitness i jak nim zostać?

Zdrowy tryb życia jest współcześnie bardzo modny. Coraz częściej czytamy o tym, w jak niezdrowym świecie żyjemy, że jesteśmy bombardowani chemikaliami, niezdrowym jedzeniem i wieloma innymi niebezpiecznymi rzeczami wręcz na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że w związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zwiększenie swojej aktywności fizycznej - nie tylko dlatego, by wyglądać dobrze, lecz także poczuć się lepiej. Dlatego też chętniej uczęszczamy na siłownię, zwracamy uwagę na to co jemy, a każdy rodzaj aktywności wydaje się coraz ważniejszy. Wraz ze świadomością i pogłębiającym się trendem coraz popularniejszym zawodem jest instruktor fitness. Czym się zajmuje, jaki musi być i ile zarabia instruktor fitness? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Kim jest instruktor fitness?

Instruktor fitness to osoba, która prowadzi zajęcia ruchowe z grupą osób. Zazwyczaj są to ćwiczenia, które - choć bardzo intensywne fizycznie - opierają się na zabawie, tańcu, grach. Bardzo często grupa uczestników wykonuje wyuczony układ choreograficzny.

Miejscem pracy instruktora fitness może być siłownia, basen, szkoła i wiele innych.

Czym zajmuje się instruktor fitness?

Tak jak już wspominaliśmy, instruktor fitness prowadzi zajęcia ruchowe. Jednak warto wiedzieć, że pokazanie grupie osób układu choreograficznego nie jest jedynym zajęciem osoby na tym stanowisku.

Oczywiście bardzo istotne jest przygotowanie tego układu w taki sposób, aby nie przeforsować uczestników, nie narażać ich na kontuzje. Pod uwagę trzeba wziąć wszystko - potrzeby grupy, miejsce ćwiczeń, czas i charakterystykę uczestników.

Aby prawidłowo wykonywać swoje zadania, potrzebne jest nie tylko przygotowanie praktyczne, lecz także bogata wiedza teoretyczna, gdyż instruktor bierze odpowiedzialność za zdrowie swoich podopiecznych. Choć więc może się wydawać, że to zawód łatwy i przyjemny, warto pamiętać o tej odpowiedzialnej stronie.

Jak zostać instruktorem fitness?

Aby zostać instruktorem fitness, należy ukończyć odpowiedni kurs. Choć zdarza się, że do pracy zatrudnione zostają osoby bez uprawnień, eksperci radzą, by przed rozpoczęciem zajęć na kursie upewnić się, że przyznawane są państwowe uprawnienia. Dzięki temu z pewnością łatwiej będzie nam znaleźć pracę.

Jak wygląda taki kurs? Najczęściej składa się on z dwóch części. Pierwsza z nich obejmuje zagadnienia ogólne. Kursanci poznają zagadnienia z fizjologii czy anatomii, ale także psychologii i pedagogiki. Po tej części kandydaci na wspomniane stanowisko podchodzą do egzaminu teoretycznego.

Następnie przeprowadzana jest część teoretyczno-praktyczna, która przekazuje wiedzę specjalistyczną. W jej trakcie przeprowadzane są już nie tylko wykłady, lecz także ćwiczenia. Dzięki temu przyszły instruktor uczy się wykonywania ćwiczeń, tworzenia układów choreograficznych itp. Ta część kończy się zazwyczaj egzaminem, który polega na poprowadzeniu zajęć.

Wiedząc już jak zostać instruktorem fitness, pozostaje jeszcze pytanie ile zarabia instruktor fitness?

Ile zarabia instruktor fitness?

Doświadczeni instruktorzy podpowiadają, że miesięcznie można liczyć nawet na zarobki rzędu od 3 do 5 tysięcy złotych netto. Niemniej jednak, na podstawie danych w serwisie Wynagrodzenia.pl można określić średnią wartość zarobków dla instruktora fitness. Wynosi ona 2216 zł netto. 25% osób deklaruje zarobki wyższe od mediany, które wynoszą około 3 289 netto, 25% osób deklaruje zarobki niższe od średnich wartości, wskazując na wynagrodzenie w wysokości około 2 040 zł netto. 

Z raportu portalu pracuj.pl traktującego o tym, ile zarabia instruktor fitness, możemy dowiedzieć się, że najwięcej zarabiają instruktorzy pracujący w województwie mazowieckim, śląskim oraz pomorskim. Jeżeli natomiast chodzi o miasto, najwięcej zarabiają przedstawiciele tej profesji wykonujący swoją pracę w Warszawie. 

 

Jaki powinien być instruktor fitness?

Nie da się ukryć, że osoba, która chce zostać instruktorem fitness, musi prowadzić zdrowy tryb życia i być jego wizytówką. Trudno poświęcać tyle czasu aktywności fizycznej, kiedy nie lubi się sportu.

Poza tym warto pamiętać, że instruktorzy pracują z innymi ludźmi, w związku z czym muszą być komunikatywni, otwarci, sympatyczni i empatyczni. Instruktor musi wzbudzać zaufanie i sprawiać, że nawet najbardziej zakompleksiona i zniechęcona osoba znajdzie w sobie siłę, by dbać o swoje zdrowie.

Warto również wspomnieć o tym, że trudno wyobrazić sobie instruktora fitness, który nie ma poczucia rytmu - w końcu układy choreograficzne odbywają się w rytm muzyki. W związku z tym płynne, zgrane ruchy wydają się wręcz niezbędne.

Ważną cechą w tym zawodzie jest również odpowiedzialność. W końcu pod naszymi skrzydłami znajduje się grupa ludzi, a my musimy sprawić, by byli bezpieczni.

Aby wykonywać wszystkie ćwiczenia i prowadzić grupę potrzebna jest również wytrzymałość fizyczna, doskonała kondycja oraz siła.

Praca instruktora fitness wydaje się wręcz wymarzona - w końcu można łączyć zdrowie i często prawdziwą pasję do aktywności z pracą zarobkową. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ukończenie kursów i staranie się o taką posadę. Aby jednak zostać dobrym instruktorem, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Bierzemy bowiem odpowiedzialność za grupę ludzi. Z pewnością nie chcemy, aby przez nasz brak profesjonalizmu ktoś zakończył zajęcia kontuzją, która może ciągnąć się miesiącami.