Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ciekawe zawody - kto wykonuje najbardziej nietypowe prace?

Każdy z nas wie, czym zajmuje się księgowy, agentka ubezpieczeniowa czy dziennikarz. Jednak czy wiesz, co na co dzień robi coolhunter, megafonista lub ghostwriter? Na rynku pracy spotkać można niezwykle ciekawe zawody, o których nie mówi się wiele. Poznanie ich może jednak sprawić, że zaczniemy nietypową pracę! W niniejszym artykule przedstawimy 5 ciekawych zawodów, które z pewnością warto poznać!

Ciekawe zawody często nieznane

Niektóre z nich funkcjonują od niedawna, o innych z kolei po prostu mało się mówi, przez co nie zawsze potrafimy odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się coolhunter czy jak pracuje ekipa sprzątająca miejsce zbrodni. Przedstawiamy ciekawe zawody, które warto znać!

Megafonista

Pociąg osobowy ze stacji Lubań Śląski przez Bolesławiec i Legnicę wjeżdża na peron 4., tor B. - każdy, kto chociaż raz podróżował koleją z pewnością słyszał zapowiedzi megafonisty. Jest to bowiem właśnie taka osoba, która przekazuje informację za pomocą megafonu na stacjach PKP. 

Wydawać by się mogło, że jedynym wymaganiem na tym stanowisku jest dobra dykcja. To jednak nie wszystko. Megafonista, choć wszelkie komunikaty ma zapisane, nie może stracić czujności. Jednocześnie obserwuje perony i sprawdza, czy na pewno nie popełnia pomyłki. Kiedy tak się stanie, musi szybko wypowiedzieć sprostowanie. Podzielność uwagi, szybkie formułowanie myśli w stresujących sytuacjach i koncentracja są więc niezwykle istotne.

Ekipa sprzątająca po zwłokach

Ludzie umierają w przeróżnych miejscach i w mniej lub bardziej “typowy” sposób. Zdarza się to właściwie wszędzie - w prywatnych mieszkaniach, hotelach, na ulicy, w sklepie. Odchodzą nie tylko z przyczyn naturalnych, dochodzi przecież także do zbrodni, samobójstw. Ciała nie zawsze odnajdywane są od razu, niejednokrotnie dochodzi już do rozkładu. Choć jest to niezwykle przykry, poruszający temat, nie da się ukryć, że po zwłokach trzeba posprzątać i ktoś musi to robić.

Pomieszczenia, w których leżały zwłoki, wymagają dokładnego chemicznego sprzątania, dlatego też na rynku funkcjonują firmy udostępniające ekipę sprzątającą po zwłokach. Nie da się ukryć, że zawód ten wymaga ogromnej odporności, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Dodatkowo trzeba nauczyć się myśleć o danych wypadach po prostu jak o zleceniu - przeżywanie każdego spotkania z miejscem śmierci mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Ze względu na to, że osoby sprzątające po zwłokach pracują z silnymi chemicznymi środkami, konieczne jest wykonywanie obowiązków w specjalnych kombinezonach. Nie da się więc ukryć, że widok osób w takich strojach zaciekawia, a sam proces sprzątania wydaje się interesujący.

Detektyw

Ciekawe zawody to nie tylko takie profesje, o których rzadko się słyszy. Czyż praca detektywa nie wydaje się interesująca? Szczególnie jeśli przyjmiemy, że wszystko wygląda tak jak w książkach czy filmach. Czy jednak ma to związek z rzeczywistością?

Niestety pościgi, rozwiązywanie ciekawych, zajmujących zagadek, ciągle napięcie, niecodzienne sytuacje są raczej zarezerwowane dla fikcji. Na co dzień praca detektywa może być nawet po prostu… nudna. Wielogodzinne obserwacje, sprawdzanie nużących akt, długie momenty, w których nie dzieje się po prostu nic. Nie da się jednak ukryć, że zawód ten jest ciekawy, co jednak trzeba podkreślić - nie zawsze.

W Polsce detektywi głównie zajmują się zbieraniem dowodów do spraw karnych, pomocą w poszukiwaniu osób zaginionych, sprawdzaniem wiarygodności potencjalnych współpracowników i kontrahentów czy sprawdzaniem, w jaki sposób zostały ujawnione tajemnice przedsiębiorstwa.

Ghostwriter

Zdarza się Wam zastanawiać, jak to się dzieje, że niemal każdy artysta potrafi napisać, często świetną, autobiografię? Jak to się dzieje, że wszyscy z nich posiadają warsztat i potrafią to zrobić? Odpowiedź często brzmi: książkę napisał ghostwriter. Kim jest taka osoba?

Ghostwriter, zwany również autorem widmo, to osoba, która zbiera materiały, rozmawia z osobą, która chce stworzyć autobiografię i… pisze ją za nią. Ma ona zazwyczaj warsztat, doskonale pisze, ma lekkie pióro i pomaga osobie, która nie chce, aby ktoś inny widniał jako autor publikacji. Nie zawsze chodzi tutaj o biografię, zdarza się, że ghostwriterzy piszą na przykład powieści.

Nazwiska ghostwritera najczęściej nie zobaczymy na okładce, dodatkowo często musi on zachować pełną dyskrecję i niemal zapomnieć, że nad książką pracował. Zrzeka się więc on podpisania książki swoim nazwiskiem, dodatkowo zrzeka się również praw majątkowych do publikacji. Jednak jakkolwiek książka by się nie sprzedawała, zawsze otrzymuje on swoje wynagrodzenie.

Z pewnością praca ta nie nadaje się dla kogoś, kto chce odnieść sukces wydawniczy pod swoim nazwiskiem, ale jeśli bardziej interesuje nas po prostu praca z ciekawymi ludźmi i zawodowo piszemy, warto zastanowić się nad taką formą wykonywania swoich obowiązków.

Coolhunter

Coolhunter jest stosunkowo nowym zawodem, dlatego też niewiele osób go zna. O co chodzi? Czym zajmuje się tak osoba? Już sama nazwa wskazuje zakres jego obowiązków. Osoby te są bowiem kimś w rodzaju łapaczy trendów.

Coolhunter obserwuje zachowania młodych osób (do 30. roku życia), które są najbardziej podatne na trendy. Analizuje je i wychwytuje takie trendy, które są najbardziej popularne w danym momencie. Taki specjalista przydaje się wszelkim firmom, które np. chcą wprowadzić jakiś produkt na rynek i jest to ich grupa docelowa, ale także firmom zajmującym się social mediami czy PR-em.