Poradnik Pracownika

Ile zarabia rzecznik prasowy i co należy do jego obowiązków?

Rzecznicy prasowi często pojawiają się w mediach. Reprezentują firmy, wypowiadają się w czyimś imieniu. Czym tak naprawdę zajmuje się przedstawiciel tego zawodu i jaka musi być osoba, która chce pracować na tym stanowisku? Ile zarabia rzecznik prasowy i czego wymagają pracodawcy? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania!

Czym zajmuje się rzecznik prasowy?

Rzecznik prasowy reprezentuje firmę w mediach i jest odpowiedzialny za kontakt ze wszystkimi środkami przekazu. Musi dokładnie orientować się, jak wygląda branża, w której pracuje, znać rynek, wiedzieć o wszystkim, co dzieje się w firmie i umiejętnie przekazywać w razie potrzeby te informacje dalej.

Są to zadania związane ściśle z PR-em, jednak znajomość środowiska dziennikarskiego również może pomóc osobom na tym stanowisku. Dzięki temu łatwiej jest się im porozumiewać i przygotowywać dla nich wartościowe informacje.

Oprócz tego rzecznik powinien stale monitorować media pod kątem miejsca, w którym pracuje, często też zajmuje się pisaniem artykułów, notek oraz informacji prasowych.

Jaki musi być rzecznik prasowy?

Przede wszystkim, co nie powinno dziwić, rzecznik prasowy powinien być komunikatywny. Jego praca polega na sprawnym, zrozumiałym formułowaniu i przekazywaniu myśli, nie może być więc inaczej. Poza tym istotna jest elokwencja i umiejętności posługiwania się słowem. Rzecznik powinien szybko przekładać myśli w zdania, wypowiadać je pewnie, nie dać się zaskoczyć i być przygotowanym na wszystko.

W dodatku niezbędne wydaje się też umiejętne prowadzenie rozmowy, tak, aby nie dać się wpędzić w wir pytań, na które nie możemy, nie chcemy lub po prostu nie potrafimy w tej chwili odpowiedzieć. W takich sytuacjach przydatna jest również kreatywność oraz refleks.

Rzecznik prasowy ze zrozumiałych względów powinien być odporny na stres i pewny siebie. Dopełnieniem wszystkiego będzie nienaganny wygląd oraz wysoka kultura osobista.

Gdzie pracuje rzecznik prasowy?

Rzecznik prasowy może podjąć pracę właściwie w każdej firmie czy instytucji, która kontaktuje się z mediami i potrzebuje na tym polu eksperta.

Najczęściej zawód ten kojarzony jest jednak z reprezentowaniem urzędów, instytucji państwowych czy różnego rodzaju stowarzyszeń. Rzecznicy prasowi mogą reprezentować również drużyny sportowe, sportowców czy artystów. Również politycy nierzadko zatrudniają własnego rzecznika prasowego.

Ile zarabia rzecznik prasowy w Polsce?

Po przeanalizowaniu danych w dostępnych raportach na temat tego, ile zarabia rzecznik prasowy, można wywnioskować, że średnio są to 4 154 złotych netto. Ok. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia powyżej 6 022 złotych netto, ten sam procent miesięcznie otrzymuje pensję w wysokości niższej niż 3 595 złotych netto.

Co ciekawe, istnieje kilka czynników, które wypływają na wysokość zarobków, takie jak np:

  • płeć: mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety
  • wiek: najwyższe zarobki są między 36 a 40 rokiem życia, po 40 zaczynają spadać
  • sektor: największe zarobki są w sektorze publicznym.

Skorzystaj z darmowego kalkulatora wynagrodzeń i dowiedz się ile kwota brutto stanowi kwoty netto!

Rzecznik prasowy - wymagania pracodawców

Wiemy już, ile zarabia rzecznik prasowy w Polsce. Warto również poznać wymagania pracodawców poszukujących osób na to stanowisko. Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę jako rzecznik prasowy można wywnioskować, że poszukiwane są osoby z wykształceniem wyższym (czasami wyróżniane są konkretne kierunki, przede wszystkim dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Wymagane jest również doświadczenie zawodowe, głównie w zakresie PR-u,  znajomość języków obcych, znajomość dziedziny, jaką zajmuje się firma, doskonałe umiejętności interpersonalne, umiejętność pracy pod presją czasu, wysoka kultura osobista i odporność na stres, zachowanie zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych, nieuleganie emocjom, zaangażowanie w powierzone obowiązki, odpowiedzialność, prawo jazdy kategorii B czy lojalność.

Stanowisko rzecznika prasowego wydaje się bardzo ciekawe i zajmujące. Z pewnością rzadko jest w nim miejsce na nudę, a stały kontakt z innymi ludźmi sprawia, że ciągle coś się dzieje. W dodatku, spoglądając na to, ile zarabia rzecznik prasowy, można powiedzieć, że jest to praca dobrze płatna. Dlatego też, jeżeli ktoś dobrze czuje się w roli pośrednika w kontaktach z mediami, ma wiedzę na temat PR i wykazuje cechy odpowiednie dla osób na tym stanowisku, zdecydowanie powinien spróbować!