Rzecznicy prasowi często pojawiają się w mediach. Reprezentują firmy, wypowiadają się w czyimś imieniu. Czym tak naprawdę zajmuje się przedstawiciel tego zawodu i jaka musi być osoba, która chce pracować na tym stanowisku? Ile zarabia rzecznik prasowy i czego wymagają pracodawcy? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania!

Czym zajmuje się rzecznik prasowy?

Rzecznik prasowy reprezentuje firmę w mediach i jest odpowiedzialny za kontakt ze wszystkimi środkami przekazu. Musi dokładnie orientować się, jak wygląda branża, w której pracuje, znać rynek, wiedzieć o wszystkim, co dzieje się w firmie i umiejętnie przekazywać w razie potrzeby te informacje dalej.

Są to zadania związane ściśle z PR-em, jednak znajomość środowiska dziennikarskiego również może pomóc osobom na tym stanowisku. Dzięki temu łatwiej jest się im porozumiewać i przygotowywać dla nich wartościowe informacje.

Oprócz tego rzecznik powinien stale monitorować media pod kątem miejsca, w którym pracuje, często też zajmuje się pisaniem artykułów, notek oraz informacji prasowych.

Zobacz też:

Jaki musi być rzecznik prasowy?

Przede wszystkim, co nie powinno dziwić, rzecznik prasowy powinien być komunikatywny. Jego praca polega na sprawnym, zrozumiałym formułowaniu i przekazywaniu myśli, nie może być więc inaczej. Poza tym istotna jest elokwencja i umiejętności posługiwania się słowem. Rzecznik powinien szybko przekładać myśli w zdania, wypowiadać je pewnie, nie dać się zaskoczyć i być przygotowanym na wszystko.

W dodatku niezbędne wydaje się też umiejętne prowadzenie rozmowy, tak, aby nie dać się wpędzić w wir pytań, na które nie możemy, nie chcemy lub po prostu nie potrafimy w tej chwili odpowiedzieć. W takich sytuacjach przydatna jest również kreatywność oraz refleks.

Rzecznik prasowy ze zrozumiałych względów powinien być odporny na stres i pewny siebie. Dopełnieniem wszystkiego będzie nienaganny wygląd oraz wysoka kultura osobista.

Gdzie pracuje rzecznik prasowy?

Rzecznik prasowy może podjąć pracę właściwie w każdej firmie czy instytucji, która kontaktuje się z mediami i potrzebuje na tym polu eksperta.

Najczęściej zawód ten kojarzony jest jednak z reprezentowaniem urzędów, instytucji państwowych czy różnego rodzaju stowarzyszeń. Rzecznicy prasowi mogą reprezentować również drużyny sportowe, sportowców czy artystów. Również politycy nierzadko zatrudniają własnego rzecznika prasowego.

Ile zarabia rzecznik prasowy w Polsce?

Po przeanalizowaniu danych w dostępnych raportach na temat tego, ile zarabia rzecznik prasowy, można wywnioskować, że średnio są to 3000 złotych netto. Ok. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia powyżej 4000 złotych netto, ten sam procent miesięcznie otrzymuje pensję w wysokości niższej niż 2500 złotych netto.

Ile zarabia rzecznik prasowy w danym województwie? Według raportu portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają przedstawiciele tego zawodu z województwa mazowieckiego (średnio 3200 złotych netto), pomorskiego (ok. 2750 złotych), małopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz dolnośląskiego (ok. 2500 złotych). Natomiast najmniej zarabiają rzecznicy prasowi z województwa śląskiego (ok. 2150 złotych), łódzkiego (ok. 2100 złotych) oraz wielkopolskiego (ok. 2000 złotych).

Jeżeli z kolei pod uwagę weźmiemy miasta, najwięcej zarabiają rzecznicy z Warszawy (średnio 3200 złotych netto), Gdańska (ok. 2800 złotych) oraz Wrocławia (ok. 2520 złotych).

Rzecznik prasowy - wymagania pracodawców

Wiemy już, ile zarabia rzecznik prasowy w Polsce. Warto również poznać wymagania pracodawców poszukujących osób na to stanowisko. Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę jako rzecznik prasowy można wywnioskować, że poszukiwane są osoby z wykształceniem wyższym (czasami wyróżniane są konkretne kierunki, przede wszystkim dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Wymagane jest również doświadczenie zawodowe, głównie w zakresie PR-u,  znajomość języków obcych, znajomość dziedziny, jaką zajmuje się firma, doskonałe umiejętności interpersonalne, umiejętność pracy pod presją czasu, wysoka kultura osobista i odporność na stres, zachowanie zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych, nieuleganie emocjom, zaangażowanie w powierzone obowiązki, odpowiedzialność, prawo jazdy kategorii B czy lojalność.

Stanowisko rzecznika prasowego wydaje się bardzo ciekawe i zajmujące. Z pewnością rzadko jest w nim miejsce na nudę, a stały kontakt z innymi ludźmi sprawia, że ciągle coś się dzieje. W dodatku, spoglądając na to, ile zarabia rzecznik prasowy, można powiedzieć, że jest to praca dobrze płatna. Dlatego też, jeżeli ktoś dobrze czuje się w roli pośrednika w kontaktach z mediami, ma wiedzę na temat PR i wykazuje cechy odpowiednie dla osób na tym stanowisku, zdecydowanie powinien spróbować!