Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kosztorysant - czym się zajmuje i ile zarabia?

Kosztorysant to zawód stosunkowo nowy, ponieważ znalazł się w  kwalifikacji zawodów i specjalności w grudniu 2002 roku. Czym właściwie zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jak wygląda jej praca? Ile zarabiają przedstawiciele tego zawodu? Odpowiemy na te pytania w niniejszym artykule.

Kim jest kosztorysant?

Kosztorysant jest osobą, która zajmuje się sporządzaniem kosztorysów. Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie są kosztorysy. Otóż jest to dokumentacja finansowa dotycząca realizowanego zlecenia.

Kosztorysy najczęściej wykonywane są w branży budowlanej, w związku z tym kosztorysantami są nierzadko architekci, rzeczoznawcy czy inżynierowie budownictwa.

Jak wygląda przygotowanie takiej dokumentacji? Osoba na tym stanowisku musi przeanalizować wszelkie koszty, jakie będą poniesione przy danej pracy, zrobić odpowiednie pomiary, opisać wykorzystywaną technologię oraz organizację prac, a także ustalić ich ceny jednostkowe.

Kosztorysant analizuje dokumentację i oblicza zyski, a także tworzy budżety dla różnych inwestycji. Dodatkowo negocjuje także ceny i kieruje zapytania ofertowe dla podwykonawców i dostawców.

Gdzie może pracować kosztorysant?

Jak już wspominaliśmy, kosztorysant najczęściej pracuje w branży budowlanej, jednak nie jest to jedyna dziedzina, w której taka dokumentacja jest dokonywana. Przedstawiciele tego zawodu wykonują swoje usługi także w górnictwie, architekturze krajobrazu, energetyce czy renowacji zabytków.

Kosztorysanci są bardzo istotni dla firmy. Nie da się ukryć, że np. w branży budowlanej wartości kontraktów są zazwyczaj bardzo wysokie, dlatego też odpowiednia analiza i wycena są kluczowe.

Jaki powinien być kosztorysant?

Jakie cechy sprawiają, że ktoś ma większe predyspozycje do wykonywania tego zawodu? Z pewnością kosztorysant powinien być dokładny, skrupulatny i zwracać uwagę na szczegóły. Nic nie może umknąć jego uwadze.

Dodatkowo niezwykle ważne są umiejętności analitycznego myślenia i wyciągania wniosków. Przydatne okazują się również umiejętności negocjacyjne.

Jak w większości zawodów związanych z kontaktem z ludźmi, potrzebna jest również komunikatywności otwartość na drugiego człowieka.

Do wykonywania tego zawodu przyda się również dobra organizacja własnej pracy i uporządkowanie.

Ile zarabia kosztorysant?

Istotne jest również to, ile zarabia kosztorysant. Osoba na tym stanowisku zarabia średnio 4 810 zł brutto miesięcznie. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabiających najmniej otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ok. 4 000 zł brutto i mniej. Z kolei najlepiej opłacani kosztorysanci zarabiają 5 710 zł i więcej.

Jak kształtuje się kwestia zarobków względem poszczególnych województw? Najwięcej zarabiają kosztorysanci pracujący w województwach łódzkim; mazowieckim; dolnośląskim. Najwięcej zarabiają kosztorysanci z dużych miast z Katowic i Poznania.

Najmniej z kolei zarabiają osoby na tym stanowisku pracujące w województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim i opolskim.

Poniższa tabela przedstawia kwoty wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach w zawodzie kosztorysanta.

Stanowisko Kwota wynagrodzenia
pracownik szeregowy  4 040 zł
młodszy specjalista 3 980 zł
specjalista 4 810 zł
starszy specjalista  6 030 zł
team leader 6 050 zł
kierownik zespołu 7 180 zł

Skorzystaj z darmowego kalkulatora wynagrodzeń i sprawdź ile kwota brutto wynagrodzenia to kwota netto!

Wymagania pracodawców

Ostatnią ważną kwestią, którą warto poruszyć, są wymagania pracodawców. Przeanalizowaliśmy kilkanaście ogłoszeń o pracę na stanowisko kosztorysanta. Pracodawcy od kandydata wymagają przede wszystkim:

 • wykształcenia technicznego lub budowlanego (wyższego),
 • doświadczenia w pracy na tym lub podobnym stanowisku (zazwyczaj 2–3 lata),
 • znajomości branży,
 • znajomości programów pakietu MS Office (głównie Excel, Project),
 • znajomości programu AutoCAD, Norma,
 • znajomości ustawy Prawo zamówień publicznych,
 • umiejętności negocjacyjnych,
 • umiejętności komunikacyjnych,
 • dobrej organizacji pracy,
 • umiejętności czytania dokumentacji technicznej,
 • precyzji,
 • skrupulatności,
 • dokładności.

Zawód kosztorysanta wymaga dużej dokładności, skupienia i zdolności analitycznych. Z pewnością będzie odpowiedni dla osób, dla których dużą rolę grają uporządkowanie i odpowiednia organizacja.

Strzałka