Praca i zarobki kosztorysanta budowlanego. Jak nim zostać?
Kosztorysant to zawód stosunkowo nowy, dlatego niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, na czym dokładnie polega. Sprawdź, jak ,wygląda praca kosztorysanta budowlanego, ja wyglądają zarobki kosztorysanta budowlanego oraz jakie wymagania trzeba spełniać, aby móc objąć tę posadę.
Praca kosztorysanta budowlanego
Praca kosztorysanta budowlanego polega między innymi na analizowaniu dokumentacji, obliczaniu zysków oraz tworzeniu budżetu dla konkretnych inwestycji. Ponadto, osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za negocjowanie cen i dyskusję z podwykonawcami oraz dostawcami. Kosztorysant budowlany musi przeanalizować wszystkie koszty, jakie zostaną poniesione na wykonanie danej pracy, zrobić odpowiednie pomiary, opisać technologię - która zostanie wykorzystana oraz ustalić ceny jednostkowe. Jakie cechy powinien posiadać dobry kosztorysant? Przede wszystkim powinien być dokładny i skrupulatny, a także musi zwracać uwagę nawet na drobne szczegóły. Dodatkowo, bardzo istotne jest posiadanie umiejętności analitycznego myślenia i wyciągania wniosków oraz sprawność w prowadzeniu negocjacji. Osoba obejmująca to stanowisko musi być również bardzo komunikatywna, gdyż jej praca polega w dużej mierze na kontakcie z innymi ludźmi.
Zarobki kosztorysanta budowlanego
Na wynagrodzenie otrzymywane na tym stanowisku mają wpływ takie czynniki, jak: region, wielkość przedsiębiorstwa, doświadczenie kosztorysanta oraz specjalizacja firmy. Jednak niezależnie od tych czynników każdy kosztorysant budowlany na początku swojej kariery zarobi minimum 2700 złotych netto w ciągu miesiąca. To, czy pracownik obejmujący to stanowisko ma szansę otrzymać wyższe wynagrodzenie, zależy głównie od regionu, a także miasta, w którym prowadzi działalność przedsiębiorstwo zatrudniające go. Firmy budowlane, które swoją działalność mają zarejestrowaną w takich miastach, jak: Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk, są w stanie zaoferować zdecydowanie najwyższe pensje. Na wysokie zarobki można liczyć także w regionach o dużym zagęszczeniu. Z czego to wynika? W miejscach tych buduje się znacznie więcej niż w innych rejonach Polski, co za tym idzie powstaje więcej wakatów, a to prowadzi do rywalizacji o kosztorysantów budowlanych.
Jak zostać kosztorysantem budowlanym?
Kosztorysant budowlany pracuje przede wszystkim z dokumentacją projektową oraz oprogramowaniem komputerowym, dlatego musi znać się na obsłudze komputera. W czasie wykonywania swoich zadań osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje bardzo wiele czynności, a podczas nich bardzo często musi współpracować z innymi osobami - nie tylko z osobami zatrudnianymi w tej samej firmie i przełożonymi, ale także z zespołami pochodzącymi z innych firm, handlowcami, projektantami i doradcami technicznymi. Jakie wymagania należy spełniać, aby móc zostać kosztorysantem budowlanym? Przede wszystkim należy posiadać wyższe wykształcenie techniczne lub budowlane oraz mieć doświadczenie w pracy na tym lub podobnym stanowisku. Ponadto osoba, która stara się o objęcie tej posady musi znać branżę, umieć posługiwać się programami pakietu MS Office oraz znać konkretne ustawy prawa. Jeśli chodzi o umiejętności, to kosztorysant powinien być przede wszystkim dobrym negocjatorem, osobą bardzo komunikatywną oraz dobrze zorganizowaną, a także posiadającą umiejętność czytania dokumentacji technicznej.