Poradnik Pracownika

Data urodzenia w CV

Zastanawiasz się, czy wiek ma znaczenie w ubieganiu się o pracę? Pewnie obiły Ci się o uszy różne anegdoty i żarty mówiące o absurdalnych sytuacjach w zakładach pracy. Część pracodawców wymaga od kandydatów dużego doświadczenia mimo młodego wieku. Czy to prawda, że data urodzenia w CV może zwiększyć lub zmniejszyć szanse w zdobyciu pracy? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o dacie urodzenia w kwestii swojego CV.

Czy data urodzenia w CV jest konieczna?

Prawdą jest, że pracodawca nie ma prawa odrzucić Twojego CV ze względu na brak daty urodzenia! Zawartość informacji w CV nie jest regulowana przez prawo i służy przede wszystkim do ukazania kompetencji osoby, która stara się o pracę. Jeśli jednak będzie to istotna kwestia dla pracodawcy - po prostu poprosi o doprecyzowanie informacji w Twoim CV.

Art. 221 § 1 k.p. uprawnia pracodawcę do żądania od Ciebie następujących informacji:

  • imienia lub imion oraz nazwiska;
  • imion Twoich rodziców;
  • daty urodzenia;
  • miejsca zamieszkania lub adresu;
  • wykształcenia.

To, co najważniejsze do zapamiętania - nie masz obowiązku wpisywania daty urodzenia w swoim CV! Pamiętaj jednak, że możesz zostać poproszony o taką informację na rozmowie o pracę i nie powinno to wywoływać Twojego sprzeciwu, ponieważ ma to podstawę prawną.

Gdy Twój przyszły pracodawca zapyta o wiek, odpowiedź nie powinna być czynnikiem dla Ciebie dyskwalifikującym. Musisz być świadom, że pracodawca ma prawny obowiązek traktowania każdego pracownika na równi, dyskryminacja pod względem wieku jest więc zabroniona, a każdy pracownik ma jednakowe prawo do sprawiedliwego traktowania już na poziomie rekrutacji.

Data urodzenia i inne ważne informacje

Wszystkie informacje zawarte w Twoim CV muszą znajdować się w odpowiednim miejscu i być dobrze rozmieszczone, tak aby łatwo je można znaleźć. To co najważniejsze, powinno być najbardziej widoczne. 

Tworząc CV zwróć uwagę na to, by dobrze widoczne były sekcje, takie jak:

  • umiejętności;
  • osiągnięcia;
  • doświadczenie;
  • stopień opanowania języków obcych.

Bardzo często w CV rekrutujący skupiają się na najmniej istotnych szczegółach takich jak płeć, stan cywilny i miejsce zamieszkania. Czy to są informacje, które najbardziej interesują Twojego przyszłego pracodawcę? Zastanów się czy chcesz podawać detale z życia prywatnego czy więcej opisów ukazujących Ciebie jako atrakcyjnego pracownika. Niech Twoje Curriculum Vitae będzie na najwyższym poziomie!

Twoje CV, Twoja decyzja

Prawda jest taka, że to co zamieścisz w CV pozostaje jedynie w Twoich rękach. Rekruter prawdopodobnie nie odrzuci Twojej kandydatury na podstawie braku daty urodzenia w CV, jednak i tak prędzej czy później o nią zapyta. Jeśli jednak chcesz by rekruter miał pełną wiedzę na temat Twojej osoby, umieszczenie daty urodzenia w CV będzie dobrym posunięciem. 

Dlaczego nie wszyscy podają swój wiek w CV?

Choć podawanie wieku w CV jest częstą praktyką ze strony kandydatów, nie wszyscy się na nią decydują. Wynika to z obawy przed negatywną oceną kandydatury na podstawie wieku, co według prawa polskiego jest dyskryminacją. Obawy dopadają najczęściej osoby, które konkurują z dużo młodszymi od siebie ludźmi myśląc, że na ich tle wypadną gorzej. Nie musi być to prawidłowy sposób myślenia, za wiekiem idzie w parze również dojrzałość i odpowiedzialność bardzo pożądana przez pracodawców. Wykorzystaj więc swój wiek na swoją korzyść i nie bój się być ocenianym!

Są rzeczy ważniejsze od wieku!

Wiek na pewno będzie informacją, którą wcześniej lub później Twój przyszły pracodawca będzie chciał od Ciebie pozyskać. Są jednak informacje dużo ważniejsze, na które rekruter zwróci uwagę w pierwszej kolejności. Większe znaczenie powinno mieć Twoje dotychczasowe doświadczenie i zdobyte wykształcenie, które więcej mówi o odpowiednim przygotowaniu do przyszłej pracy. Jeśli masz więc wybierać, wybierz to co jest według Ciebie istotne i czym chcesz zabłysnąć na rozmowie, swoją datę urodzenia w CV zostaw na później.

Twój wiek nie powinien nikogo obchodzić

To ile masz lat nie decyduje o tym, czy dostaniesz pracę. Liczą się Twoje umiejętności i wiedza. Jeśli spotkasz się z innym podejściem u swojego przyszłego pracodawcy, zwróć uwagę na takie podejście do tematu. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko odrzucenia przez wiek - nie wpisuj daty urodzenia do CV.

Cena młodości

Dyskryminacja ze względu na wiek istnieje w zakładach pracy. Można by pomyśleć, że wszyscy uważają młode pokolenie za takie, które swoją młodzieńczą energią i ambicją będzie przyciągać pracodawców jak magnes, a ich CV będą rozpatrywane pozytywnie w trybie natychmiastowym. Niestety w większości przypadków młodość rzeczywiście doceniana jest za jej pasję i zaangażowanie, ale odrzucana przez małe doświadczenie albo jego brak. Dużo pracodawców ma obawy, że młody pracownik nie będzie lojalny i szybko zrezygnuje z pracy, jeśli na horyzoncie pojawi się coś lepszego. Lepiej więc unikać wpisywania do CV swojego wieku. Dzięki temu unikniesz automatycznego zaszufladkowania przez pracodawcę. Dostaniesz szansę, by pokazać się od jak najlepszej strony na rozmowie kwalifikacyjnej.