Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki animatora czasu wolnego. Jak nim zostać

Praca z dziećmi to Twoja pasja, a znajomi uwielbiają Cię za pozytywną energię? Zostań animatorem czasu wolnego, który pozwoli Ci na połączenie zabawy z zarobkiem! Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, by nim zostać i zobacz, ile możesz zarobić na tym stanowisku.

Animator czasu wolnego - na czym polega ten zawód?

Jeśli pragniesz zostać animatorem czasu wolego, warto byś wcześniej przyjrzał się roli, jaką pełni ów zawód. Profesja ta w głównej mierze ma na celu zapewnić dobrą zabawę dzieciom oraz dorosłym, głównie podczas kolonii, wakacji, urlopu, czy ferii. To właśnie Ci najstarsi, którzy decydują się pojechać do wybranego kurortu wakacyjnego, pragną, by ich pociechy nie utrudniały im spędzania wolnego czasu w spokoju i były objęte profesjonalną opieką. Osobą, która może to zapewnić, jest animator czasu wolnego pozwalający rodzicowi odpocząć, zrelaksować się, a dziecku zapewnić wyśmienitą rozrywkę.

Nierzadko również osoba trudniąca się zawodem animatora potrzebna jest do organizacji różnych przyjęć urodzinowych, studniówek czy prywatnych, rodzinnych imprez - najważniejsze jest jednak, by zabawiając konkretną publikę, posiadać wachlarz pomysłów i mnóstwo kreatywności pomocnej w walce z nudą. Praca animatora czasu wolnego to nic innego, jak koordynacja dobrego samopoczucia wszystkich uczestników odbywającej się imprezy, poprzez prowadzenie śmiesznych i ciekawych konkursów, zajęć muzycznych czy sportowych rozgrywek.

Animator czasu wolnego - wymagania i predyspozycje

Na pracę w ów zawodzie nie może jednak pozwolić sobie każdy - tylko osoby posiadające konkretne, pożądane wśród animatorów czasu wolnego cechy, mogą profesjonalnie i w pełni oddać się ów zawodowi. Jakie kompetencje oraz zalety powinien posiadać przedstawiciel tego zawodu?

  • optymistyczne, radosne podejście,
  • pomysłowość, kreatywność,
  • gotowość do pracy z dziećmi i nastolatkami,
  • budowanie przyjaznej i miłej atmosfery,
  • poczucie humoru,
  • bardzo dobre zdolności komunikacyjne i społeczne,
  • dobra kondycja fizyczna.

Jednak to nie tylko posiadanie powyższych cech jest gwarantem osiągnięcia sukcesu z zawodzie animatora czasu wolnego. Jak w każdej profesji dobrze jest posiadać odpowiednie kwalifikacje, które pomogą w szybszym zintegrowaniu się z grupą. Na rynku szkoleniowym przygotowywane są specjalne kursy animacji czasu wolnego, które pozwalają na zwiększenie swoich kwalifikacji, umiejętności oraz pełne zrozumienie ów zawodu.

Zarobki animatora czasu wolnego

Praca animatora czasu wolnego wbrew pozorom rzadko zapewnia regularną pensję. Jest to głównie zależne od charakteru tej pracy, który wykonuje się właśnie podczas letniego okresu - ten aspekt jest z reguły brany pod uwagę przez studentów pragnących dorobić sobie w wakacyjnym czasie. Istnieją jednak kurorty wczasowe (najczęściej te za granicą), które przyjmują turystów przez cały rok - to one z reguły decydują się na podejmowanie stałej współpracy z wybranymi animatorami czasu wolnego, zapewniając im tym samym regularny dochód, zakwaterowanie w luksusowym hotelu, przeloty i wyżywienie. 

Kwestia konkretnego wynagrodzenia animatora czasu wolnego, jak w prawie każdym zawodzie ustalana jest indywidualnie z pracodawcą - biurem podróży, organizatorami imprez lub hotelem. Nie mniej istotnym aspektem wpływającym na zarobki jest doświadczenie animatora oraz forma jego zatrudnienia. Najczęściej jednak pensja zatrudnionych w tym zawodzie w pełnym wymiarze pracy, waha się między 2 500 a 3 500 zł netto. Inaczej rozliczani są ci, którzy swoje usługi wykonują na umowę zlecenie - wówczas ich stawka za godzinę może sięgać nawet 30 zł brutto.